Времето денеска ќе биде вистинско летно – претежно сончево со слаб југоисточен ветер, и со максимални температури од 25 до 30 Целзиусови степени, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Во Скопје ќе има сончево и топло време, со температура до 29 Целзиусови степени.

Според метеоролозите, во следните денови продолжува периодот на претежно сончево време, со натпросечни дневни температури.