fbpx
Таг: облачно

таг: облачно

Умерена облачност преку ден, попладне со повеќе облаци

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми, вели временската прогноза на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движи од 0 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 10 до 19 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми. Утринската температура достигна...

Облачно време со повремен дожд

Денеска времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Врнежите од изутрина се преместуваат кон исток, каде што ќе се пообилни, но краткотрајни. Во текот на денот ќе биде претежно облачно, претпладне и повеќе на истокот од земјата со врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен, а во источните делови повремено засилен...

Облачно време со врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од дожд, кои во западните делови ќе бидат пообилни, локално над 20 литри на метар квадратен. Во вечерните часови врнежите ќе престануваат, а облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе се движи од девет до 14, а дневната од 11 до 19 Целзиусови степени. Во...

Облачно и свежо време со повремен дожд

Времето во државата ќе биде претежно облачно и свежо со повремен локален дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, а попладне од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од пет до 10, а дневната од девет до 16 Целзиусови степени. Во Скопје претежно облачно и постудено со слаби врнежи од дожд. Ќе дува умерен...

Претежно облачно време денеска

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 10 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе...

Времето претежно облачно со дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни претпладнево во јужните и источните делови. Врнежите кон крајот на денот ќе престануваат на истокот. Ќе дува засилен северен ветер особено долж Повардарието, кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Температурата, според УХМР, денеска ќе достигне до 19 Целзиусови степени. Утре и в недела времето ќе биде...

Променливо облачно време со повремен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Утринската температура се движеше од 6 до 16 Целзиусови степени, а дневната ќе се движи од 15 до 26 степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд и ретки грмежи. Ќе...

Претежно облачно време, со повремени врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно и нестабилно, со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни, проследени со грмежи и засилен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринските температури се движеа меѓу 9 и 16 Целзиусови степени, а дневните ќе бидат во распон од 16 до 25 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура до...

Времето променливо облачно, со повремен дожд и локални грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и локална појава на грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат во интервал 18 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно, со повремени врнежи од дожд. Температурата ќе се движи во интервалот од 12 до 24 Целзиусови...

Сончево време со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност ќе биде уште денеска, а веќе од утре и за време на викендот во попладневните часови ќе преовладува облачно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура денеска се движи од седум до 18, а дневната ќе достигне до 35 Целзиусови степени. Во Скопје, слично време со ветер од северен правец. Минималната...

Сончево со умерена облачност и температура до 36 степени

Времето денеска претпладне на истокот ќе биде сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до...

Сончево и топло со температура до 36 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 17, а максималната од 29 до 36 Целзиусови степени. УВ индексот ќе достигне до 8. Во Скопје слично време, минималната температура ќе биде 16, а максималната 35 Целзиусови степени . И...

Облачно и посвежо време

Времето во земјава ќе биде претежно облачно со повремен дожд и посвежо, особено на југозападот каде што ќе има пообилни врнежи од дожд проследени со повремени грмежи. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер, кој на западот краткотрајно ќе засилува. Утринската температура ќе се движи од девет до 19, а дневната температура од 15 до 25 Целзиусови степени. Во Скопје...

Облачно време, попладне со услови за пороен дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со умерен, во источните делови засилен ветер од југоисточен правец. Попладне ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи, особено во западните делови. Минималната температура ќе биде помеѓу 8 и 15, а максималната ќе достигне од 20 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, попладне со услови за...

Денеска облачно со повремен пороен дожд и ветер

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно до средината на денот, а попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови. Утринската температура се движеше од 5 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 15 до 26 степени. Во Скопје времето ќе биде облачно, со сончеви периоди. Утринската температура се...

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне дожд

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Околу пладне и попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура се движеше од 4 до 12 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 11 до 21 степен. Во Скопје претежно облачно време, со сончеви периоди. Попладне со врнежи од дожд. Утринската температура се...

Облачно време, попладне со слаб локален дожд

Времето денеска ќе биде сончево со умерена облачност, попладне ќе биде значително облачно со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југозападен правец. Утринската температура ќе се движи од два до седум степени, а дневната од 11 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично веме, утринската температура ќе достигне до пет, а дневната температура до 20 Целзиусови...

Утрото студено, а преку ден потопло време

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утрото студено, а преку ден ќе биде потопло. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Утринската температура ќе се движи од минус два до шест степени, а дневната температура од 10 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 19 Целзиусови степени. Во наредните два дена ќе...

Денеска претежно облачно, со повремен дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо, со повремени врнежи од дожд. На некои места, особено во јужните и источните делови, врнежите ќе бидат пообилни и проследени со грмежи, а кон крајот на денот ќе престануваат. Утринските температури се движеа во распон од 1 до 10 Целзиусови степени, а дневните температури ќе бидат до 15 степени Целзиусови. Прогнозата за утре...

Променливо облачно со локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд проследени со грмежи и засилен ветер, особено во северните и источните делови. Утринската температура се движеше од 2 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува меѓу 9 и 23 степени. Во Скопје ќе биде ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, проследени со грмежи и засилен...

Во супермаркети, пекари, сендвичарници – студентите од денеска купуваат оброк субвенциониран од државата

Покрај стартот на новата академска година, денеска започна со примена и новиот систем на исплата на субвенционираниот студентски оброк. Студентите во земјава кои ги исполниле условите, од денеска па...