fbpx
Таг: облачност

таг: облачност

Умерена облачност преку ден, попладне со повеќе облаци

Времето во земјава денеска ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми, вели временската прогноза на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура се движи од 0 до 10 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 10 до 19 степени. Во Скопје ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголеми. Утринската температура достигна...

Денеска сончево и топло, температурата до 21 степен

Во земјава времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, а по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец, гласи прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Максималната дневна температура ќе биде во интервалот од 16 до 21 Целзиусови степен. Во Скопје ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со...

Сончево време со мала облачност и температура до 23 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, поголема на северозапад. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 5 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со слаб до умерен југоисточен ветер. Максималната температура ќе достигне до 21 Целзиусови степени. Утре облачноста ќе се зголеми, а дневната температура...

Претежно облачно време со локален дожд, температурата до 15 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно и постудено, со локални врнежи од дожд, особено во југоисточните делови. Ќе дува умерен северен ветер. Дневните температури ќе се искачат до најмногу 15 Целзиусови степени. Во Скопје ќе преовладува слично време, со слаби врнежи од дожд и умерен северен ветер.  Дневната температура ќе достигне до 14 Целзиусови степени.

Сончево со мала облачност и температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Попладне облачноста ќе се зголеми. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Утринската температура се движеше од 0 до 7 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 16 до...

Продолжува топлото време, со температури над просекот за овој период од годината

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од јужен правец.Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а  дневната од 24 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје, сончево и топло со слаб југоисточен ветер. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 30 Целзиусови степени. Продолжува периодот на претежно сончево време со...

Сончево со мала облачност, за продолжениот викенд топло време

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 4 до 13, а дневната од 21 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе достигне до...

Претежно облачно време денеска

Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Утринската температура се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 10 до 15 степени. Во Скопје и околината слично време. Утринската температура се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе...

Времето претежно облачно со дожд

Времето денеска ќе биде претежно облачно, со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат поинтензивни претпладнево во јужните и источните делови. Врнежите кон крајот на денот ќе престануваат на истокот. Ќе дува засилен северен ветер особено долж Повардарието, кој ќе предизвика значително опаѓање на температурата. Температурата, според УХМР, денеска ќе достигне до 19 Целзиусови степени. Утре и в недела времето ќе биде...

Сончево со локална облачност и слаб ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе се движи од девет до 16, а максималната од 21 до 28 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 24 Целзиусови степени. Во наредните денови следува период на стабилно и потопло време со постепен пораст на...

Времето ќе биде променливо облачно

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен дожд на крајниот исток. Минималната температура се движи во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а максималната ќе изнесува од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Температурата ќе се искачи до 24 Целзиусови степени.

Денеска почнува есента, времето променливо облачно, попладне со дожд

Од денеска почнува есента на северната хемисфера, а истовреме на јужната хемисфера почнува пролетта. Есента ќе трае до 21 декември, кога настапува зимата. На првиот ден од есента, Сонцето во Скопје изгреа во 6:20 часот, а ќе зајде во 18:32 часот. Денот ќе трае 12 часа и 12 минути. Времето денеска ќе биде променливо облачно, со сончеви периоди. Попладне и кон...

Денеска свежо време со умерен ветер, за викендот утрински температури околу нулата

Посвежо време со умерен до засилен северен ветер се очекува денеска во земјава. Претпладнево ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура се спушти меѓу 8 и 16 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне до 25 степени. Во Скопје слично време со утринска температура до 11 степени и дневна до 21 степен. За време на викендот и в...

Времето сончево со облачност, попладне можен пороен дожд и грмежи

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во попладневните часови ќе има локална нестабилност со појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, претежно во западните делови. Дневните температури ќе се движат од 22 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево, со умерена облачност и со слаб...

Сончево време со мала облачност, попладне дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се движи меѓу 8 и 18, а максималната ќе достигне од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 30 Целзиусови степени. Од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека од попладне и...

Сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 9 и 17, а максималната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 35 Целзиусови степени. Дневните температури ќе бележат постепено опаѓање.

Променливо облачно време со многу пониски температури од вчерашните

Времето денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд и грмежи, претежно во јужните делови. Ќе биде значително посвежо од вчера, како и ветровито со умерен, а долж Повардарието со засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од 26 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно и ветровито, со засилен северен ветер и температура до 28 степени. Утрек се...

Променливо облачно со локален дожд

Времето во земјава претпладнево ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, особено изразен долж Повардарието каде повремено ќе засилува. УВ индексот ќе изнесува 7. Утринската температура се движеше од 13 до 19 Целзиусови степени, а дневната температура ќе се движи од 24 до 36...

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

Сончево и многу топло со температура до 38 степени

Денеска ќе преовладува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност. Минималната температура ќе изнесува 12, а дневната максимална ќе достигне 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе биде 17, а дневната ќе достигне до 36 Целзиусови степени. Во вторник и среда ќе дува умерен до засилен северен ветер и...

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...