Времето денеска ќе биде претежно облачно и свежо со врнежи од дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец.

Утринската температура се движи од 3 до 11 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од 10 до 15 степени.

Во Скопје и околината слично време. Утринската температура се спушти до 6 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 15 степени.