fbpx
Таг: сонце

таг: сонце

Облачно време со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно време со сончеви периоди. Слаби локални врнежи од дожд се очекуваат во крајните западни и источни делови од државата. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи во интервал од 15 до 20 Целзиусови степени.Во Скопје слично време со температура до 18 Целзиусови степени. Температурите утринава се над нулата....

Облачно и свежо време со повремен дожд

Времето во државата ќе биде претежно облачно и свежо со повремен локален дожд, особено во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен, а попладне од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од пет до 10, а дневната од девет до 16 Целзиусови степени. Во Скопје претежно облачно и постудено со слаби врнежи од дожд. Ќе дува умерен...

Сончево со мала облачност и температура до 24 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Попладне облачноста ќе се зголеми. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има локални врнежи од дожд. Утринската температура се движеше од 0 до 7 Целзиусови степени, а дневната температура ќе изнесува од 16 до...

Сончево со температура до 26 степени

Времето денеска ќе биде сончево, со мала облачност и со слаб ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 19 до 26 Целзиусови степени. Во Скопје, времето ќе биде сончево со дневна температура до 23 степени. Од утре полека температурите ќе почнат да опаѓаат. Утре максималната температура се очекува да достигне до 24 Целзиусови степени, а в четврток само...

Времето сончево и топло, со температури до 28 степени

Според УХМР, времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, со слаб ветер од северен правец. Утринските температури се движат од -3 степени во 7 Целзиусови степени, а дневните температури ќе достигнат до 28 степени. Во Скопје слично време, со утринска температура од 3 степени, а максимална дневна до 24 степени. Слично време ќе имаме и во текот на утрешниот ден,...

Сончевото време со натпросечни температури за овој период од годината, продолжува

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Утринската температура ќе се движи од 2 до 19, а дневната температура од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 7 степени, а дневна температура до 27 Целзиусови степени. Од УХМР посочуваат дека...

Сончево време со температура до 29 степени

Времето ќе биде сончево и топло со свежо утро и со слаб главно североисточен ветер, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе се движи од 2 до 10, а дневната од 22 до 29 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево со утринска температура до 9, а дневна температура до 28 Целзиусови степени.

Сончево и топло време денеска, температурите до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер, претежно од јужен правец. Во попладневните часови ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи, особено во јужните делови на земјава. Утринската температура се движи од 4 до 13 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува од од 24 до 30...

Времето ќе биде променливо облачно

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно, со услови за краткотраен дожд на крајниот исток. Минималната температура се движи во интервал од 10 до 17 Целзиусови степени, а максималната ќе изнесува од 20 до 27 степени. Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди. Температурата ќе се искачи до 24 Целзиусови степени.

Денеска свежо време со умерен ветер, за викендот утрински температури околу нулата

Посвежо време со умерен до засилен северен ветер се очекува денеска во земјава. Претпладнево ќе биде умерено облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Минималната температура се спушти меѓу 8 и 16 Целзиусови степени, а максималната ќе достигне до 25 степени. Во Скопје слично време со утринска температура до 11 степени и дневна до 21 степен. За време на викендот и в...

Сончево време со ветер и температура до 33 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец, повремено ќе се зсилува и ќе предизвика намалување на дневните температури. Утринската температура ќе се спушти во интервалот од 8 до 17, а највисоката температура ке достигне од 21 до 33 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, температурата ќе достигне до...

Сончево и топло, со температура до 37 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде помеѓу 9 и 17, а максималната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје слично време со температура до 35 Целзиусови степени. Дневните температури ќе бележат постепено опаѓање.

Претпладне сончево време, попладне со услови за локален дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно, претпладне со повеќе сончеви периоди, а попладне претежно во северните делови со локален пороен дожд и грмежи. Максималната температура ќе биде во интервал од 30 до 39 Целзиусови степени, а УВ индексот ќе биде 7. Во Скопје, слично време со температура до 37 Целзиусови степени.

Сончево и топло време со услови за дожд попладне

Времето денеска ќе биде претежно сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 14 до 22, а дневната температура од 27 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде сончево и топло, попладне со изолиран развој на нестабилна облачност,...

Променливо облачно време со повремен локален дожд и грмежи

Во првата половина од денот, времето ќе биде променливо облачно, со повремен локален дожд и грмежи. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Ув индексот ќе биде 7. Дневната температура ќе се искачи до степени.

Tопло време со умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 12 и 20, а дневната ќе достигне од 29 до 37 Целзиусови степени.УВ-индексот ќе изнесува 9. Во Скопје, претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе...

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Fontana zheshko temperaturi razladuvanje
Според УХМР времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец.  Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 35 Целзиусови степени.УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. До сабота претпладне времето ќе биде претежно сончево и топло. Во сабота кон крајот на денот и во наредните денови...

Сончево време со мала до умерена облачност

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Од претпладне ќе дува умерен северен ветер кој на север, долж Повардарието и на повисоко ќе засилува. Во западните делови попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд. Утринската температура ќе се спушти помеѓу 13 и 21, а дневната ќе достигне од 26 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе...

Сончево и топло, со температури до 36 степени

Времето во земјава денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност и со умерен до засилен северен ветер, особено долж Повардарието. УВ индексот ќе биде висок и ќе изнесува 8. Дневните температури на воздухот ќе се движат од 25 до 36 Целзиусови степени. Најтопло ќе биде на југоистокот на земјава. Во Скопје се очекува сонце и мала облачност, со умерен северен...

Сончево и многу топло со температура до 38 степени

Денеска ќе преовладува сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност. Минималната температура ќе изнесува 12, а дневната максимална ќе достигне 38 Целзиусови степени. УВ индексот ќе изнесува 9. Во Скопје слично време. Утринската температура ќе биде 17, а дневната ќе достигне до 36 Целзиусови степени. Во вторник и среда ќе дува умерен до засилен северен ветер и...

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...