!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

БПЦ ќе бара начин успешно да се реши прашањето на МПЦ, порача патријархот Неофит


Софија, 23 ноември, 2017 - 19:21 (META) 

Светиот синод на Бугарската православна црква ќе расправа за барањето на Македонската православна црква, соопшти бургаскиот патријарх Неофит, додавајќи дека БПЦ за автокефалноста на МПЦ ќе разговара и со другите помесни православни цркви.

Патријархот Неофит го запознал бугарскиот претседател Румен Радев со писмото на МПЦ, во кое се бара евхаристичкото единство на БПЦ со МПЦ. Патријархот и претседателот констатирале дека Бугарија и БПЦ се единствени во желбата за развој и за продлабочување на односите меѓу Бугарија и Македонија.

Патријархот Неофит го уверил Радев во добрата волја на бугарската патријаршија да се бараат патишта за успешно решавање на ова прашање.


Бугарија и Грција до Македонија: Ако сакате во ЕУ и во НАТО, почитувајте ја историјата


Атина, 24 јуни, 2017 - 15:17 (META) 

Земјите од Балканот мора да ја почитуваат историјата и да развиваат добрососедство, доколку сакаат да влезат во Европската Унија и во НАТО, заклучија бугарскиот претседател Румен Радев и неговиот грчки колега, Прокопис Павлопулос, на нивната вчерашна средба во Атина.

Посетата на Радев на Атина доаѓа во време кога се зголемува фокусот за проширување на ЕУ кон Западен Балкан. Официјална Софија претходно соопшти дека една од главните точки на нејзиното претседавање со Советот на Европа во 2018 година ќе биде токму проширувањето на Унијата.

Павлопулос, како што пренесува бугарската веб-страница „Вести“, истакнал дека е потребно да се работи на создавање силна и обединета Европа и дека Грција го поддржува влезот на земјите од регионот во ЕУ и во НАТО. Сепак, тој истакнал дека има и услови што треба да бидат исполнети и дека соседните земји треба да ги почитуваат меѓународното право и европските достигнувања. Тој, исто така, ја обвинил и Турција за непочитување на културните и историските вредности.

– Немањето почит токму кон историјата, цивилизацијата и кон културата веќе ни праќа лоши сигнали. Не може да не се почитува статусот на светско културно наследство на црквата „Света Софија“ – рече грчкиот претседател, алудирајќи на минатонеделното читање на Куранот во овој храм во Истанбул.

Со сличен став е и бугарскиот претседател, кој истакнал дека без заемно почитување на историјата не може да се почнат преговори со ЕУ.

– И Грција и Бугарија ги поддржуваат овие земји и ќе продолжат да ги поддржуваат, но треба да ги исполнат условите за членство. Многу важни услови за Балканот се добрососедските односи и меѓусебното почитување на историјата. Тие треба да бидат задолжителен услов за почнување преговори за членство – рече Радев.


Заев – Радев: Македонија и Бугарија делат иста визија за регионот


Софија, 20 јуни, 2017 - 18:28 (META) 

„Република Македонија и Република Бугарија делат иста визија за регионот, интеграција во европските и во евроатлантските структури и среќен сум што постои свесност и одговорност од двете страни за постигнување напредок“, истакнал премиерот на Македонија, Зоран Заев, на средбата со бугарскиот претседател, Румен Радев, во Софија.

Заев, како што соопшти неговиот кабинет, на средбата ја нагласил цврстата определба на Македонија, низ реформски процеси и развивање на добрососедските односи, да го осигури патот на земјата кон стратешките цели – членството во Европската Унија и во НАТО.

„Во таа насока очекувам поддршка од нашиот сосед Бугарија за европските перспективи на Македонија, по преземањето на претседателството со ЕУ во јануари 2018“, рекол Заев.

Претседателот на Бугарија на средбата констатирал дека развојот и напредокот на Македонија се важни за балканскиот регион и за Европската Унија и, како и бугарскиот премиер Бојко Борисов претходно, ја потврдил поддршката на Бугарија за членство на земјава во ЕУ и во НАТО.

Заев и Радев се согласиле дека преку „искрена и реална заемна почит и доверба и зрели политики на меѓусебна отвореност се отвора простор за соработка на политичко ниво, но и во други важни области за граѓаните на двете земји, што дополнително ќе ги зближи и ќе ги развива добрососедските односи“.

Македонскиот премиер на средбата соопштил дека земјава има интерес за отворање нови гранични премини со Бугарија, кои треба да ја олеснат комуникацијата меѓу луѓето од двете држави. Посочени биле и можности за инфраструктурно поврзување, во областа на трговската размена и во културата.

Заев по средбата со Радев го посетил Археолошкиот музеј на Бугарија. Претходно тој и премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, заеднички се поклонија пред споменикот на цар Самоил во Софија.


Заев ги почна средбите во Софија, прво со Борисов, а потоа со Радев


Софија, 20 јуни, 2017 - 9:50 (META) 

Денеска и утре, премиерот Зоран Заев, заедно со владина делегација, е во дводневна работна посета на Бугарија, каде што ќе има средби на највисоко владино и државно ниво. Заев прво ќе се сретне со претседателот на владата на Бугарија, Бојко Борисов.

Потоа, премиерот и владината делегација на Македонија во Бугарија ќе имаат средба со претседателот на Бугарија, како и работна вечера со претседателот на бугарскиот парламент, Димитар Главчев.

Средбата на Заев со претседателот Румен Радев е планирана за 14 часот.

Во рамките на владината посета во Бугарија предвидени се и одделни средби помеѓу министрите од Македонија и нивните колеги од Бугарија.

Во составот на владината делегација што ја предводи премиерот Заев се заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски.

„Стратешки определби на Република Македонија се интеграциите во Европската Унија и НАТО. Остварувањето на овие цели значат долгорочна стабилност и безбедност за граѓаните на Македонија, но и за целиот регион. Затоа, поддршката од соседите е од големо значење, а ние како одговорна влада сме подготвени да бидеме активен дел од значајните добрососедски и интегративни процеси“, е ставот на премиерот Заев пред официјалните средби во Бугарија.


Владина делегација на чело со Заев утре и задутре во посета на Бугарија


Софија, 19 јуни, 2017 - 20:33 (META) 

Утре и задутре владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, а во која ќе бидат и вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, ќе престојува во официјална работна посета на Република Бугарија.

Заев утре изутрина ќе се сретне со претседателот на владата на Република Бугарија, Бојко Борисов, во седиштето на владата на Република Бугарија, а попладне ќе има средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Во рамките на посетата предвидени се и одделни средби помеѓу министрите од Република Македонија со нивните колеги од Бугарија.

В среда Заев и Сугарески ќе имаат средба со министерката за енергетика на Република Бугарија, Теменушка Петкова.


Се урна бугарски воен хеликоптер, загина пилот


Варна, 9 јуни, 2017 - 21:06 (META) 

Еден од пилотите на бугарскиот воен хеликоптер кој денеска се урна во водите на Црното Море при воена вежба почина од повредите во Воената болница во Варна, а другите двајца се исто така повредени, но се во стабилна состојба, јавија бугарските медиуми.

Пред падот околу 12.30 часот, хеликоптерот „Пантер“ имал мал судир со еден од бојните бродови што учествувале на воената вежба „Черно море 2017“ во моментот кога хеликоптерот вртел за да фати правец кон авиобазата „Чајка“, по што паднал во морето.

Во тој момент во леталото покрај сега покојниот пилот-капетан Георги Анастасов (38), биле и негови искусни колеги, на возраст од 49 и 50 години.

Кога бил донесен на военото пристаниште на пат кон Воената болница во Варна, Анастасов не дишел, срцето не му работело и бил во длабока кома. И покрај реанимацијата, лекарите не го оживеале. Другите двајца пилоти-капетани се во стабилна состојба, но со проблеми со белите дробови, оти вдишале од чадот и гасовите од пожарот на хеликоптерот.

Почната е истрага за причините на несреќата.

Бугарскиот претседател Румен Радев, кој бил воен пилот, коментираше дека е рано да се каже што ја предизвикало несреќата, но нагласи дека бугарските воени пилоти имаат 3-4 пати помалку налети од стандардите на НАТО и дека и тоа имало влијание.


Радев ќе бара ЕУ да се ангажира во Македонија, Борисов разговарал со Иванов, Груевски и со Заев


Софија, 28 април, 2017 - 16:49 (META) 

Бугарија ќе настојува ЕУ повеќе да се ангажира за Македонија и да има јасна перспектива за иднината на сите земји од Западен Балкан, изјави денеска претседателот на Бугарија, Румен Радев, при посетата на авиобазата „Граф Игнатиево“, известуваат бугарските медиуми.

Радев порача дека решението за Македонија треба да се бара во рамките на ЕУ и на НАТО и рече оти претпоставува дека на утрешната средба на лидерите на членките на ЕУ ќе се постави и тоа прашање и нагласи дека случувањата на Македонија не придонесуваат за стабилноста на регионот.

– Тоа не е начин да се управува една држава. Недозволиво е парламентот да се претвора во борбен ринг – порачува Радев.

Во меѓувреме и мандатарот за состав на новата влада на Бугарија, лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, порача оти е растревожен од случувањата во Македонија и се надева дека ќе се најде политички излез.

– Синоќа разговарав со претседателот на Македонија, на негово барање. Се јави Никола Груевски, а исто и Зоран Заев. Како и сите, и јас сум растревожен од тоа што се случува во Македонија. Многу внимателно, без никакво мешање во внатрешните работи, ги повикав сите да најдат политички излез од кризата. Таа тлееше со години – рече Борисов.

Тој вели дека емоциите на лидерите на партиите треба да бидат на второ место, затоа што зад нив има многу луѓе.

– Гледате дека омразата е голема. Се надевам дека ќе се најде политички излез и се залагам за тоа. Македонија ни е особено важна, треба да ја сочува целовитоста и да продолжи по патот на евроатлантските интеграции – порача лидерот на ГЕРБ.

Борисов вели дека ЕУ очекува Македонија да ги исполни критериумите и посочи дека целовитоста на Македонија и нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО се од животна важност за Бугарија.

-Ги повикувам да покажат разумност и да го направат тоа што е потребно за да се смири Македонија и тие да си ја завршат работата, оти сите во Европа чекаме тие да ги исполнат критериумите – порачува идниот премиер на Бугарија.


Радев: Имаше обид за влијанија однадвор врз изборните резултати


Софија, 12 април, 2017 - 9:47 (META) 

Во текот на кампањата партиите повикуваа на крајни мерки, спротивни на сегашните закони, вклучувајќи напуштање на принципот на двојно државјанство, затворање на гласачки места и затворање на границите. По изборите темата беше бргу погребана, забележа бугарскиот претседател Румен Радев во своето прво обраќање кон нацијата.

– Но проблемите остануваат. Тие проблеми не се состојат само во надворешни влијанија во избирачкиот процес, туку и со смислени обиди за систематско и длабоко навлегување и влијание врз општеството и политичкиот живот на земјата. Проблемите нема да бидат решени со ветувања, туку со закони – категорично порача бугарскиот претседател.

Тој се осврна и Бугарите надвор од границите на Бугарија. Најважната заштита на Бугарите надвор од земјата, според претседателот, е нивното право да може да се вратат во независна и суверена Бугарија.

После години негрижа за националниот суверенитет, поради неодговорност, меѓупартиски пресметки и кусогледо законодавство, денеска се неопходни одговорни и ефикасни дејствија: законодавски и организациски. На следното 44-то Народно собрание лежи одговорноста да најде решение за тие проблеми, потенцираше Радев во првото обраќање кон нацијата.

Шефот на државата ги поздравува „храброста и напорите на Министерството за правосудство да формулира конкретни предлози за законски измени“. Тие опфаќаат не само промени во изборното право, туку и клучни промени во други закони, чија цел е зацврствување на расклатениот имунитет.

-Предлозите за промени на законите за вероисповеста, за политичките партии и за бугарското државјанство ставаат цврст бедем пред дејствијата насочени против нашата независност, интегритетот на државата и општеството – потцрта Радев.

Последните предлози, меѓутоа, не останаа надвор од фокусот на општествената дебата.

-Дебатата ја извади политичката класа од долгогодишната летаргија на таа тема. Верувам дека во еден разумен и конструктивен дијалог ќе се најдат подобри решенија. Тие треба да ја почитуваат и нашата припадност во европското семејство. Кога зборуваме за права и обврска, треба да ги споредуваме со далеку построгите ограничувања во редица држави од Европската Унија, кои за нас се еталон за демократија – рече Радев.

 


Радев: Не можеме да ја браниме Европа без Шенген


Софија, 7 февруари, 2017 - 17:04 (META) 

Бугарскиот претседател Румен Радев истакна дека Бугарија ги прави сите напори за да ги заштити нејзините надворешни граници и да ги заштити сите европски граѓани.

Радев рече дека земјата се потпира на „поголема посветеност на сите земји членки на ЕУ“ во случај на засилување на мигрантскиот бран.

– Исто така, Бугарија се потпира на поддршката на други земји за членството во Шенгенската реадмисија на илегални мигранти од територијата на земјата – изјави Радев на заедничката прес-конференција со германскиот претседател Јоаким Гаук во Берлин.

Бугарскиот претседател рече дека исполнети се сите технички барања за членство во шенгенската зона и дека земјата докажала дека ги штити надворешните граници на Европа по сите критериуми на Шенгенскиот договор.

Радев изјави дека ова не може ефективно да се случи ако Бугарија нема пристап до визниот информациски систем и до системот на информации на Шенгенскиот договор, додавајќи дека недостигот од пристап до овие системи го зголемува ризикот за сите европски граѓани.

Германскиот претседател Гаук рече дека е важно да се земе предвид дека Бугарија активно учествувала во заштитата на надворешната граница на Европа.


Радев ги закажа вонредните избори во Бугарија за 26 март


Софија, 24 јануари, 2017 - 20:28 (META) 

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска распиша вонредни парламентарни избори, што ќе бидат одржани на 26 март, а дотогаш функцијата премиер ќе ја извршува поранешниот претседател на бугарското собрание, Огњан Герџиков, соопштија од кабинетот на бугарскиот претседател.

В петок, како што е најавено, Радев ќе го распушти парламентот.

Седумдесетгодишниот Герџиков беше претседател на бугарското собрание од 2001 до 2005 година, а во моментов е професор по право и претседател на арбитражен суд.

Радев, кој стапи на функција овој месец, мораше да распише предвремени парламентарни избори бидејќи владата предводена од Бојко Борисов поднесе оставка откако нивниот претседателски кандидат ги изгуби изборите.