!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

МТСП: Работодавците да ги почитуваат препораките за заштита од топлото време


Скопје, 1 јули, 2017 - 10:26 (META) 

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) денеска ги повика работодавците да ги почитуваат и да се придржуваат до препораките за заштита на работниците во деновите со неповолни временски услови за работа, односно од топлотниот бран кој ја зафати земјава.

На работодавците, како што стои во соопштението од МТСП, им се препорачува да го реорганизираат работното време во насока на избегнување активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот.

Од Министерството информираат дека Државниот инспекторат за труд, во текот на овој викенд ќе работи со дежурни екипи од 30 инспектори. Прекршувањата на препораките може да се пријават на телефонскиот број 075 402 856, додаваат од МТСП.

„Потсетуваме дека согласно акцискиот план за превенирање на последиците од топлотни бранови врз населението во Република Македонија, а со цел заштита на здравјето на луѓето, се препорачува од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и хронично болните лица на возраст над 60 години“, стои во соопштението од Министерството за труд и социјална политика.

Министерството за здравство, исто така, препорачува да не се одржуваат спортски активности на отворено во периодот од 11 до 17 часот, а особено се препорачува на установите за згрижување на деца (детските градинки) да не ги изнесуваат децата на отворено и да не практикуваат физичка активност во истиот период.


Активистите против новите мерки за загадениот воздух


Скопје, 3 април, 2017 - 13:46 (META) 

Прагот на алармирање за ПМ10-честичките да биде поставен при достигнување на просечна вредност поголема од 70 илиграми на еден кубен метар, два дена по ред, без оглед  дали станува збор за викенд или работен ден и без скриени услови.

Ова е барањето што членовите на коалицијата за чист воздух „О2“ и на граѓанските здруженија „Ние сме Карпош 4“, „Воздух сега“ и „Стоп на загадувањето“, итно ќе го достават до Министерството за животна средина и просторно планирање.

Оттаму, покрај тоа, ќе бараат итните мерки што треба да го редуцираат сообраќајот, и да ги регулираат функционирањето на индустријата, градежните активности, фосилните согорувања и сл., да стапат во сила веднаш наредниот ден и да траат сè додека нивото на ПМ10-честички не биде под дозволеното до 50 милиграми на еден кубен метар дневно.

Од коалицијата „О2“ велат дека тие се незадоволни од предлозите што Министерството ги најави минатиот петок и со кои прагот на алармирање од сегашните 100 милиграми на еден кубаен метар за период од 10 дена, го зголемува на 25 милиграми на кубен метар за период од два дена.

„Покрај петократното зголемување на ПМ10-честички, од максимално препорачаните 50 милиграми на еден кубен метар, Министерството додава и дополнителни услови, од типот на број на мерни станици кои треба да ја имаат просечната вредност и недефинирана стабилна временска прогноза, што е силен показател дека вонредни мерки никогаш нема да бидат воведени“, велат од коалицијата.

Светската здравствена организација (СЗО) наведува дека вредноста на ПМ10-честичките не смее повеќе од три дена во годината да надминува 50 милиграми на еден кубен метар.

Македонија со ЕУ има закон според кој се обврзува дека вредноста на ПМ10-честичките нема да биде поголема од 40 милиграми на кубен метар просечно на годишо ниво и дека повеќе од 35 дена во годината нема да надмине 50 милиграми на еден кубен метар.

– Токму затоа, ние, како граѓански активисти, сме фрапирани од односот на Министерството кон здравјето на сопствените граѓани и зачудени од обидот за создавање сива зона, која ќе овозможи константното труење на населението да продолжи во текот на целата година и следните неколку години. Сакаме да предупредиме дека доколку ваквата одлука биде усвоена, ќе бидеме принудени да бараме и судска разврска, повикувајќи ги на одговорност носителите на функции во државните институции, задолжени да се грижат за здравјето на граѓаните – велат од коалицијата.


Мемети: Кај нас граѓаните не ги штити процедура и систем


Скопје, 19 февруари, 2017 - 11:49 (META) 

Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието, кое не сака или е доведено во ситуација да не може да врши контрола врз извршната власт, вели Народниот правобранител Иџет Мемети во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“.

-Општите препораки кои произлегуваат од состојбите за разните области остануваат во фиоките на Собранието. Затоа што законодавната власт или не сака или е доведена во таква состојба да не може да врши контрола над извршната власт, а препораките на Омбудсманот се во таа насока, односно тие се алатка во рацете на законодавната власт да ја контролира извршната и да ги подобри состојбите, било во насока на носење на закони или во насока на спроведување на истите. За жал, моите препораки не се примаат, немаат разрешница, немаат ефект. Зборувам за општите препораки. Кај нас сè е исполитизирано. Кај нас граѓаните не ги штити процедура и систем. Може да ги штити само познавања, односно сè што е надвор од тоа што значи правила на однесување. Затоа посакувам што побрзо да заврши оваа состојба – вели Мемети.

Мемети вели дека Народниот правобранител како институција многу малку може да направи ако нема политичка волја да се примаат неговите препораки. Тој додава дека во извештајот за 2016 во одредени сегменти, кај одредени функционери тој бара не само морална и политика одговорност туку дека има елементи и за кривично одговорност за тоа што го прават, за тоа што им го нанесуваат на граѓаните.

Според Народниот правобранител, во ситуација кога две години имаме политичка криза, страдаат правата на граѓаните затоа што има нефункционални институции и недоволна одговорност.


Ниската температура предизвикува чести дефекти во водоводната мрежа во Тетово


Тетово, 21 јануари, 2017 - 15:06 (META) 

Ниската температура во Тетово предизвикува дефекти во градската водоводна мрежа и прекини во водоснабдувањето. Од тетовската работна единица на „Водовод и канализација“ велат дека нивни екипи интервенираат по десетина пати дневно на водоводната мрежа.

– Поради ниската температура, дефекти најчесто се јавуваат кај вентилите и кај водомерите, граѓаните реагираат, но што да правиме, не сме моќни наеднаш сè да санираме. Сега малку состојбата е подобра, но сепак би апелирал граѓаните да ги заштитат своите водоводни шахти за да не замрзнат. Да не ги оставаат отворени шахтите или некако да ги покријат – изјави раководителот на ЈП „Водовод и канализација Тетово“, Самедин Абедини.

Од јавното претпријатие велат дека издашноста на изворите од кои градот Тетово се снабдува со вода за пиење е на граница на потребите за вода за пиење.

– Постојано ја следиме состојбата, изворите имаат тренд на намалување. Нивната издашност изнесува околу 330 литри вода во секунда, што е на граница на потребите за вода за градот Тетово. Издашноста до април ќе се намалува. Засега нема рестрикции на водата за пиење, но апелираме граѓаните рационално да ја користат – вели Абедини.


Заев – Алтхаузер: Реформи во судскиот систем и СЈО целосно да си ја заврши работата


Скопје, 11 јануари, 2017 - 16:21 (META) 

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Германија во Македонија, Кристине Алтхаузер.

Тие разговарале за потребата од продолжување на демократските процеси во Македонија и за формирање нова и силна Влада, посветена на реформските приоритети.

На средбата, како клучни биле посочени препораките во извештаите на Европската комисија и на Рајнхард Прибе.

Заев и Алтхаузер разговарале и за потребата од реформа на судскиот систем, според најдобрите практики во регионот и во светот, како и околу потребата Специјалното јавно обвинителстви целосно да ја заврши својата работа, за да се обезбеди функционирање на правдата и на правната држава во земјава.


Граѓаните да останат дома за време на студениот бран, препорачуваат надлежните


Скопје, 5 јануари, 2017 - 19:46 (META) 

Граѓаните да не патуваат и доколку немаат поголема потреба да не излегуваат од дома за време на најавениот студен бран, да носат топла облека, да пијат топли напитоци, а доколку треба да работат на отворено, тоа да го прават со паузи. Ова се дел од препораките на надлежните институции до граѓаните што денеска ги соопштија портпаролот на Владата, Александар Ѓорѓиев, портпаролката на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Надица Вчкова, и директорката на Здравствен дом Скопје, Татјана Баевска-Вучковиќ, пренесува македонскиот сервис на „Радио Слободна Европа“.

„Сите надлежни институции на централно и на локално ниво се на терен. Сепак треба да се остане максимално посветен затоа што според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) во текот на вечерните часови може да дојде и најверојатно ќе дојде до комбинација на двата фактори – ниската температура и влажноста што е предизвикана од врнежите од снег, кои може да создадат поголеми ризици и предизвици“, изјави Ѓорѓиев на денешната прес-конференција.

Поради врнежите од снег, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патните правци Охрид – Ресен, Битола – Ресен, преку планинскиот превој Ѓавато, потоа на патот Крива Паланка – граничен премин Деве Баир, Кичево – Охрид, Гостивар – Кичево, како и на кракот Маврово – Дебар. Воздушниот и железничкиот сообраќај се одвиваат без застои. Проблеми во снабдувањето со електрична енергија имало во Тетовско, односно селата Челопек, Стенче, Волковија, Милетово и Теново, како и во општина Шуто Оризари, кои дел веќе биле санирани.

Во Скопје и во околината сите патни правци се проодни, освен кон Брест, Малино и Танушевци, а Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ поради лизгавост на коловозите ги има скратено автобуските линии 65б, 47а, 160, 74, 80а и 81.

Од Автомото-сојузот на Македонија информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови, по влажни коловози, а во западниот дел од земјата на места има остатоци од снег, по интервенција на екипите на „Македонија пат“.


ДЗС: Граѓаните да ги почитуваат препораките, a институциите да бидат на располагање


Скопје, 4 јануари, 2017 - 16:10 (META) 

Граѓаните навремено да се информираат за промените во временските услови, да ги почитуваат одредбите за управување со возила во зимски услови и да се зголеми подготвеноста на институциите за да ги вклучат расположливите капацитети и средства, беше кажано на состанокот на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) со надлежните институции, а во врска со најавените временски услови со поларна температура и со врнежи од снег кои се очекуваат од утре.

– Препорачано е и да се дадат навремени упатства за движење на моторни возила на критични точки, а локалната самоуправа да ги стави во подготвеност своите сили и опрема – информираат од ДЗС.

На состанокот биле присутни претставници од министерствата за здравство, локална самоуправа, внатрешни работи и за финансии, АРМ, Агенцијата за електронски комуникации, МЕПСО, ЕЛЕМ, ЕВН, УХМР, Црвениот крст, Федерацијата на планинарски спортови, Воено-медицинскиот центар и Агенцијата за храна и ветеринарство.


ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво


Брисел, 9 ноември, 2016 - 14:29 (META) 

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.) што ги бара СЈО како дел од истрагите што ги води, стои во Извештајот за напредокот на Македонија, што денеска во објави Европската комисија.

Во извештајот, исто така, се нотира дека работата на СЈО е постојано мета на критики од Советот на јавни обвинители и од владејчката партија (ВМРО-ДПМНЕ н.з.), додека од друга страна меѓународната заедница продолжува да инсистира на тоа на СЈО да му биде овозможено да ја исполни својата функција независно.

Европската комисија, во контекст на неопходноста од непреченото функционирање на СЈО, посочува дека се потребни „понатамошни надградби“ на автоматизираниот информатички систем за распределба на предмети во судовите за да се спречат какви било злоупотреби.

„Системот треба да осигура дека случаи нема да можат да бидат распределни кај одреден судија од политички или лични причини и ова треба да биде систематски надгледувано. Исто така, постојат наводи за директно мешање во назначувањето судии за специфичните случаи иницирани од Специјалното обвинителство“, стои во Извештајот на ЕК.

Европската комисија во извештајот го нотира и неусвојувањето на предлог-измените на Законот за заштита на сведоци што ги бараше Специјалното јавно обвинителство, од страна на Собранието.

Специјалното јавно обвинителство, во делот на извештајот кој се однесува на борбата против корупцијата, е посочено како единствен орган кој е проактивен во истрагите за копруција на високо ниво, во рамките на својот мандат, но кој и понатаму се соочува со недостиг од соработка со другите државни органи.

„Работата на Специјалното јавно обвинителство не смее да биде опструирана. Во годината што следува, земјата треба да овозможи целосна поддршка и ресурси за Специјалното обвинителство“, стои во препораките на Европската комисија.


Министерот Џафери на средба со евроамбасадорот Жбогар


Скопје, 4 октомври, 2016 - 20:23 (META) 

Министерот за правда, Валдeт Џафери, денеска се сретнал со Самуел Жбогар, амбасадор на Европската Унија во Македонија, соопштија од Министерството за правда.

Како што пишува во соопштението, на средбата министерот Џафери и амбасадорот Жбогар разговарале за актуелната политичка состојба во Македонија, како и за начините за надминување на таа состојба.

На средбата, исто така, се разговарало и за обврските на Македонија што произлегуваат од извештајот на Прибе и од препораките од Венецијанската комисија.


Поранешниот бразилски претседател обвинет за корупција и за перење пари


Рио де Женеиро, 15 септември, 2016 - 10:27 (META) 

Федералните обвинители во Бразил ги обвинија поранешниот претседател Луис Инасиј Лула да Силва и неговата сопруга за корупција и за перење пари, јавуваат локалните медиуми.

Обвинувањата се поврзани со обемната истрага за корупција во државниот нафтен гигант „Петробрас“.

Полицијата минатиот месец даде препораки за поднесување обвиненија против поранешниот престедател.

Во врска со случајот „Петробрас“, против Лула да Силва ќе биде поведена судска постапка поради опструирање на правдата.