fbpx
Таг: препораки

таг: препораки

Владата со апел: Секој заштеден киловат-час струја во наредниот период е важен

Владата денеска ја повтори препораката дека сите субјекти во земјава, без исклучок, треба да штедат електрична енергија за да се зачува стабилноста на енергетскиот систем. Владиниот советник за енергетика, Виктор Андонов на денешната прес-конференција порача дека сега е време за солидарност и соработка, додавајќи дека Владата на РСМ започнува со процесот на редовно информирање на јавноста за прашањата од економско-енергетската...

Владата воведува мерки за штедење струја, за институциите се задолжителни

Државните институции од септември ќе мора да воведат конкретни мерки за заштеда на струја, кои ќе подразберат намалување на сметките за електрична енергија за 15 отсто. За граѓаните и компаниите се предвидени препораки за заштеда на струја, но за државните институции има конкретни задолженија кои ќе мора да се исполнат, за да нема санкции. Министерот за економија Крешник Бектеши на...

Заедничката комисија за историски прашања со по пет препораки за учебниците во С. Македонија и Бугарија

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски прашања предлага пет препораки за измена на учебниците во Северна Македонија и пет препораки за учебниците во Бугарија, заради надминување на историските разлики и недоразбирања меѓу двете земји. Препораките, кои немаат обврзувачки карактер, ќе им бидат предложени на двете влади, и ако бидат усвоени, ќе бидат внесени во учебниците. Драги Ѓоргиев, македонскиот ко-претседател на заедничката...

Ревизорите со критики за спроведување на мерките за ублажување на климатските промени во земјава

Многу зборување и ветувања, но малку реализација на дело. Државниот завод за ревизија (ДЗР) со серија на критики кон властите во врска со спроведувањето на мерките и политиките за ублажување на влијанието на климатските промени во земјава. Развојот на правната и стратешката рамка за координирана климатска акција во земјава се одвива со задоцнување од три години, а до денешен ден...

Носење маски во затворен простор ќе биде избор, а не обврска

По редовниот состанок, Комисијата за заразни болести на денешната прес-конференција информираше дека заклучиле оти според моменталните услови може да се намалат рестриктивните мерки и се согласиле да препорачаат укинување на задолжителното носење на маските во затворен простор. Претседателот на Комисијата, Александар Петличковски рече дека носењето на маска ќе биде избор, а не обврска. „Од оваа мерка исклучок се здравствените установи, домовите...

Ковид-19 се шири меѓу учениците, од утре започнува скрининг во училиштата

Бидејќи се загрижувачки бројките на заболени ученици од ковид-19 што посетуваат настава во училиштата, од утре започнува скрининг во основните училишта каде што бројките се зголемени, најавија денеска одговорните во Комисијата за заштита од заразни болести (КЗБ). „Во средните училишта нема таква состојба, таму засега е стабилно. Но, има загрижувачки бројки во основните училишта, а тоа е аларм да иницираме...

Комисијата предлага сертификатот за прележаност од ковид-19 да трае 180 дена

ковид тест
Комисијата за заштита од заразни болести предложи ковид сертификатот по прележана болест наместо 45 да трае 180 дена, соопштија денеска членовите на Комисијата по одржаната седница. „Во фаза сме на широка трансмисија на вирусот, имаме голем број на новозаразени. Укинувањето на сертификатите кои важат за контрола на движењето на граѓани во затворен простор може да предизвика поголема трансмисија на вирусот,...

Поради голем број на хоспитализации се отвараат нови ковид оддели во болниците

Заради континуираниот пораст на бројот на новозаболени и со цел проширување на болничките капацитети, Комисијата за заштита од заразни болести препорача Клиниката за кожни болести и Клиниката за неврологија во Скопје да продолжат со работа како ковид центри и да се отвори дополнителен ковид оддел во ГОБ „8 Септември”, информираат во Министерството за здравство. На состанокот на Комисијата присуствувал министерот...

ЕУ бара да се вложат повеќе средства во борба против загадувањето на воздухот

Европската Комисија во најновиот Извештај за реформскиот напредок на земјава за 2021 година јасно потенцира дека Северна Македонија треба да ги зголеми финансиите што се одвојуваат на национално и локално ниво за намалување на загадувањето на воздухот. „Ограниченото спроведување и ресурсите, слабата меѓусекторска соработка и координацијата помеѓу централните и локалните власти го ограничуваат влијанието на мерките за намалување на аерозагадувањето....

Порталб: Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети

Препораките на ОБСЕ/ОДИХР остануваат неисполнети, измените на Изборниот законик се усвоени во последен момент без широка дебата и консултации, а застапеноста на жените на листите за градоначалници и советници на локалните избори во 2021 година е незадоволителна. Ова се дел од забелешките кои беа нагласени во последниот извештај на ЕУ за напредокот на Северна Македонија, пишува Порталб.мк. Од вкупно 299...

Трета доза вакцина за постари од 60 години, здравствени работници и имунокомпромитирани пациенти

Согласно препораките на Американска агенција за лекови и ЕМА, како и анализите на кои се работеше во изминатиот период за тоа кои лица треба да примат трета доза вакцина, Комитетот за имунизација донесе одлука околу трета бустер доза, истакна министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција. „Сите граѓани постари од 60 години, здравствени работници независно од возраста и пациентите кои...

Еко-свест: Општините и граѓаните да се вклучат во намалување на емисиите на стакленички гасови

Денеска се одбележува 21 септември како Меѓународен Зе Ден за намалување на емисиите на стакленички гасови во светот. По тој повод, од „Еко-свест“ велат дека општините треба да се вклучат во напорот за ублажување на влијанието на климатските промени. Од „Еко-свест“ посочуваат дека општините не располагаат со доволен капацитет и кадар којшто треба да ги спроведе мерките за намалување...

Скопје на +40 степени: Слоновите во Зоолошката градина се ладат, работниците на скелиња градат [фото]

Топлиот бран што ја зафати земјава на почетокот од неделава планира да потрае барем уште една недела. Во Скопје живата во термометарот веќе го достигна 40 - тиот степен, а од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) за денеска предвидуваат максимални 42 Целзиусови степени во главниот град. Високите температури и сончевото време ја доведоа земјава во портокалово ниво на опасност...

Поради топлотниот бран, Владата препорача постарите и бремените жени да бидат ослободени од работа

Согласно добиените информации од метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи целата територија на Република Македонија во следните пет дена ќе биде зафатена од високи температури (од 29 јули до 1 август) во портокалова фаза и за нив важат објавените препораки од Министерство за здравство, за намалување на ризиците од високите температури за лицата кои се наоѓаат на отворен простор,...

Комисијата за заразни болести не препорача нови мерки за заштита од ковид-19

Комисијата за заразни болести, на денешниот состанок ја разгледуваше епидемилошката состојба во државата и во моментов останува на досега прeпорачаните мерки, кои би се заостриле во моментот кога ќе се укаже таква потреба. „Лесно зголемување на позитивни од тестирани за ковид-19 има во Скопје и Тетово. Според анализите во Тетово ширењето на вирусот е поради непочитување на препораките и протоколите...

Фајнанс Тинк: Воведувањето на еколошката такса за нафтените деривати да се одвива постепено

Институтот за економски истражувања Фајнанс Тинк смета дека еколошката такса за нафтените деривати може да има еднократен краткорочен ефект врз инфлацијата кој би се движел од 0,15 до 0,3 проценти. Тие сметаат дека долгорочниот ефект од еколошката такса врз инфлацијата е потенцијално посилен, од 0,8 до 0,9 проценти, но емпириските докази за неговата статистичка значајност се поограничени. Токму поради...

Министерство за здравство со препораки за превенција од топлотниот бран

Според најавата од Управата за хидрометеоролошки работи, Министерство за здравство информира дека во текот на следните два дена, 24 и 25 јуни (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова (алертна) фаза. Во соопштението се додава дека согласно Акцискиот план за превенирање на последиците од топлотните бранови врз здравјето на населението, потребно е да...

Високо ниво на ПМ-10 честички во Тетово, Куманово и Кавадарци, Владата со препораки за заштита од загадувањето

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, од Владата информираат дека прагот на алармирање за ПМ-10 честички (надминување на вредноста од 175 микрограми на метар кубен во текот на два последователни денови) дефиниран во Уредбата за изменување и дополнување на Уредбата за гранични вредности за...

Комисијата не предложи нови мерки, во изминатото деноноќие хоспитализирани 28 ковид-пациенти

Комисијата за заштита од заразни болести денеска одржа состанок со членовите, на кој не беа предложени нови рестриктивни мерки и препораки за заштита од ковид-19. Ова значи дека засега останува да се почитуваат мерките кои се веќе на сила, како што се забрана за работа на угостителски објекти после 21 часот, забраната за групирање повеќе од четири лица во текот...

Охридскиот кризен штаб со препораки и апели за заштита од ширењето на ковид-19

Кризниот штаб на Општина Охрид денеска по барање на градоначалникот Константин Георгиески одржа он-лајн состанок на кој беа вклучени сите постојани членови. На состанокот беа донесени заклучоци во однос на состојбата со ковид-19 во оваа општина, а беа упатени и препораки и апели до различни субјекти. Засега состојбата со здравствената криза во Охрид е стабилна, заклучил охридскиот кризен штаб. Според...

Од картичката на дедо, 18-годишник од Делчево потрошил речиси 500.000 денари на купување и игри

Осумнаесетгодишник од Делчево заработи кривична пријава поради постоење на сомнение дека ја злоупотребил картичката на неговиот дедо, поради тоа што со неа плаќал за игри и вршел купувања. Со...