!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 6 март, 2017 - 13:36 (META) 

Цената на дизел-горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денар по литар, а цената на бензинот се зголемува за 0,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67 денари за еден литар, а „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 69 денари.

Новата цена на дизелот е 54 денари за еден литар.


Бензинот поскапува за половина денар


Скопје, 9 јануари, 2017 - 14:37 (META) 

Бензинот поскапува за половина денар од ноќеска на полноќ, додека дизел-горивото останува со непромената цена, одлучи Регулаторна комисија за енергетика.

Во согласност со одлуката на комисијата, еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 67 денари, а „еуросупер БС-98“ за 69 денари за литар.

Цената на „еуродизел“ останува непроменета, односно 53,5 денари.

Од РКЕ велат дека зголемувањето на цените се должи на повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар за 1,6 отсто.


Нов бран поскапувања во Грција


Атина, 2 јануари, 2017 - 17:32 (META) 

Поскапи цигари, кафе, бензин, телефон и интернет. Ова беше новогодишното пакетче за грчките граѓани бидејќи од 1 јануари стапи на сила мерката за нов бран зголемување на данокот на додадена вредност за голем број производи и услуги. Грчките граѓани овој нов бран поскапување ќе ги чини вкупно една милијарда евра, кои ќе се слеат во државната каса.

Поконкретно, бензинот поскапува за 3 центи по литар, додека нафтата 8 центи по литар.
Поскапува и најмасовно користениот производ во грчкото секојдневие – кафето. Од денеска секоја шолја кафе ќе биде минимум 10 центи поскапа. Килограм кафе во малопродажбата во маркетите и во продавниците за кафе се очекува да поскапи за 25 отсто.

Цигарите ќе бидат поскапи за речиси 30 денари, односно половина евро, додека кесичките тутун ќе поскапат за цело евро, а поскапуваат и електронските цигари. Овие производи се соочуваат со втор бран поскапување, бидејќи цените веќе се зголемија за 20 центи во ноември, а се очекува да поскапат уште плус 30 центи во февруари или март.

Грците од месецов ги очекуваат и поскапи сметки за телефон и за интернет бидејќи овие услуги поскапуваат за 6 отсто.

Зголемувањето на ДДВ, новите даноци, намалувањето на пензиите се очекува да ја направат 2017 уште потешка од 2016 година за грчките граѓани и дополнително да ја ослабат купувачката моќ на просечниот грчки потрошувач.

Голем дел од Грците според истражувањето на Универзитетот „Македониа“ во Солун биле поскромни во трошењето околу празниците. Најголем процент од испитаниците, 85 отсто, изјавиле дека купувале за Божиќ и за Нова година, додека 15 отсто дека не потрошиле воопшто пари за празниците најмногу поради недостигот.

76 отсто потрошиле до 200 евра за празнично купување, 20 отсто потрошиле од 201 до 500 евра, додека минимален процент, 4 отсто, потрошиле повеќе од 500 евра.

Најмногу се трошеле пари за храна, облека, помалку за бела техника, а најмалку за патувања.
Од испитаниците само 24 отсто изјавиле дека патувале за време на празниците и тоа 90 отсто од нив останале во Грција, а само 10 отсто биле во странство.


Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ


Скопје, 12 декември, 2016 - 15:15 (META) 

Бензинот и екстралесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизел-горивото се зголемува за три денари, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Во согласност со новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, „еуросупер БС-95“ ќе се продава по цена од 64,50 денари за еден литар, „еуросупер БС-98“ за 66,50 денари, а еден литар екстралесно масло за домаќинство ќе чини 40 денари.

Новата цена на „еуродизелот“ ќе изнесува 51,50 денари за еден литар.

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека новите цени на горивата се поради повисоката цена на суровата нафта на светскиот пазар и понискиот курс на денарот во однос на доларот во изминатиот 14-дневен период.


Горивата поскапуваат за два денари по литар


Скопје, 28 ноември, 2016 - 14:21 (META) 
Од ноќеска на полноќ, бензинот поскапува за два денари по литар, а нафтата за денар и половина, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.
„Еуросупер БС-95“ ќе се продава за 62 денари за еден литар, а литар „еуросупер БС-98“ ќе чини 64 денари.
 Малопродажната цена на „еуродизелот“ се зголемува за 1,5 денар за еден литар.

Андреевски: Струјата е поскапена за 100 проценти од 2006 година досега


Скопје, 2 ноември, 2016 - 15:55 (META) 

„Плаќаме повисоки сметки за електрична енергија за повеќе од 100 проценти денес во однос на 2006 година. Причина за тоа се криминалните политики на оваа власт во енергетскиот сектор, со кои се збогатија енормен број луѓе блиски до неа, на сметка на граѓаните“, изјави претседателот на Комисијата за енергетика на СДСМ, Митко Андреевски, на денешната прес-конференција.

Тој на прес-конференцијата прикажа сметка од 2006 година во која за потрошена електрична енергија биле потребни 622 денари, а денес за истото количество потрошена електрична енергија потребни се 1.820 денари.

– Тоа е повеќе од двојно бидејќи во неа власта вметна и други ставки што ја оптоварија финалната цена. Во 2011 година, оваа власт ја укина евтината струја и нè убедуваше дека тоа ќе значи  поголемо домашно производство, намален увоз на електрична енергија и намалени трошоци за електрична енергија.Фактите го покажуваат спротивното. Има пад на домашното производство на електрична енергија од цели 25 проценти. Имаме зголемен увоз на електрична енегрија за 38 проценти – изјави Андреевски.

Тој додаде дека во македонските електрани работат надворешни фирми, со високи профити.

– Увозот не електрична енергија е на ниво од 200 милиони евра годишно. Секое семејство, секој еден од нас ги плаќа тие договори. Тоа е еквивалнтно на 100 евра по жител годишно – додаде тој.


Цигарите ќе поскапат за три денари од 1 јули


Скопје, 28 јуни, 2016 - 11:45 (META) 

Цигарите ќе поскапат за три денари од први јули, како резултат на зголемување на акцизата за три денари по кутија.

Зголемување на цената на цигарите последен пат беше направенo во февруари годинава, кога цигарите поскапеа за пет денари.

Ова поскапување од први јули е за последен пат годинава, а од следната година цигарите ќе поскапуваат за четири денари по кутија.


Саудиски министер разрешен поради поскапување на водата


Ријад, 24 април, 2016 - 17:30 (META) 

Кралот на Саудиска Арабија, Саламан бин Абдулазиз, го сменил државниот министер за вода и за струја, Абдула ел Хусеин, поради реакциите што во јавноста ги предизвика со зголемување на цената на водата, известуваат медиумите од таа земја.

Кралот Салман вчера издал указ на кој се наоѓа смената на Хусеин, кoj привремено ќе биде заменет од министерот за земјоделство, Абдел Рахман ел Фадил.

Неговата смена се случува откако владата во Ријад ги намали субвенциите за струја, вода и за други комунални услуги.

Во декември минатата година, Ријад усвои низа реформски мерки затоа што земјата силно ја погоди остриот пад на глобалната цена на нафтата во последните две години.

Принцот престолонаследник, Мохамед бин Салман, кој се смета за архитект на реформите, треба утре да ја објави економската програма, чија цел е диверзификација на економијата бидејќи 70 отсто од државниот приход зависи од нафтата.


Бензинот поскапува, а дизел-горивото поевтинува


Скопје, 4 април, 2016 - 14:09 (META) 

Бензинот од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар, а дизел-горивото и екстралесното масло за домаќинство поевтинуваат за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе биде 61 денар за еден литар, а „еуросупер БС-98“ ќе се продава по цена од 63 денари за еден литар. Цената на дизел-горивото, пак, ќе биде 44 денари за еден литар, а екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 32,5 денари за еден литар.

 


Бензините поскапуваат за половина денар


Скопје, 19 октомври, 2015 - 13:16 (META) 

Бензините и дизелот поскапуваат за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Еден литар „еуросупер БС 95“ ќе чини 63 денари, а „еуросупер БС 98“ ќе се точи по цена од 65,5 денари за еден литар.

„Еуродизелот“ од полноќ ќе се продава по цена од 50,5 денари за еден литар, додека екстралесното масло за домаќинство ќе чини 39 денари за еден литар.