fbpx

Од полноќ поскапуваат горивата за 1,5 денар

Литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 76,5 денари

-

Малопродажните цени на нафтените деривати согласно методологијата
за формирање на цените, се зголемуваат во просек за 1,42 отсто, соопшти денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ и на екстра лесното масло за домаќинство, се зголемуваат за 1,50 денари за литар. Така, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 79,5 денари, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 81,5 денари, а литар ЕУРОДИЗЕЛ ќе чини 76,5 денари. Малопродажната цена на екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1) изнесува 76 денари“, соопшти РКЕ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Уставниот суд поведе постапка за уставноста на измените на Законот за облигациони односи

Уставниот суд денеска одлучи да поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи. Изгласано е времено запирање од...