fbpx

Поскапува бензинот Евросупер 95, поевтинува нафтата за затоплување

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која дел од нафтените деривати поскапуваат, дел поевтинуваат, а дел остануваат со досегашната цена

-

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која дел од нафтените деривати поскапуваат, дел поевтинуваат, а дел остануваат со досегашната цена.

Ваквата одлука се толкува дека е последица на порастот на цените на светските берзи и на зголемувањето на вредноста на американскиот долар.

Малопродажните цени на бензинот Еуросупер БС-98 и на Еуродизелот (Д-Е V) не се менуваат.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалува за половина денар по литар.

Малопродажната цена на бензинот Еуросупер БС-95 се зголемува за половина денар за литар, додека малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,330 ден/кг.

Новите цени кои важат од денеска од полноќ се следните:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 = 85 денари/литар
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 = 87 денари/литар
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) = 74 денари/литар
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) = 72,5 денари/литар
Мазут М-1 НС = 41,409 денари/килограм

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...