fbpx

Поскапеа геодетските услуги

Владата го одобрила новиот геодетски тарифник изготвен од Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) на 30 јануари, тој е објавен во Службен весник на 7 февруари, а стапил на сила на 15 февруари

-

Веќе пет дена е на сила нов тарифник за геодетските работи, со нови, повисоки надоместоци. Како што објаснува Агенцијата за катастар на недвижности, станува збор за поскапување што е неопходно поради зголемените реални трошоци на овластените геодети-поединци и геодетските фирми – струја, гориво, лиценци за софтвери, одржување на опрема, зголемувањето на платите и сл.

Цените може да се видат тука.

Владата го одобрила новиот геодетски тарифник изготвен од Агенцијата за катастар на недвижности (АКН) на 30 јануари, тој е објавен во Службен весник на 7 февруари, а стапил на сила на 15 февруари.

Во висината на надоместоците од правилникот не се пресметани трошоците за користење податоци од геодетско-катастарскиот информациски систем, како и данокот на додадена вредност.

Трговците поединци овластени геодети и трговските друштва за геодетски работи надоместот за извршените геодетски работи пропишан со овој тарифник можат да го намалат најмногу до 50 проценти.

Како што за Мета објаснија од АКН, постои и отворен сет на бесплатни податоци кој може да се користи од страна на граѓаните, приватниот сектор и други заинтересирани. Листата на отворени податоци, за кои не се наплаќа надоместок е опишана во член 7 од Tарифникот за висината на надоместокот за користење и увид на податоците од геодетско-катастарскиот информационен систем, како и за издавање на овластување за изработка на картографски производи и за висината на надоместокот за издавање на согласност за ставање во употреба на картографскиот производ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...