fbpx

Поскапуваат дизелот и бензинот Еуросупер-95

Одлуката за поскапувањето се образложува со пораст на референтните цени на светските берзи

-

Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ), од полноќ по повисоки цени ќе се продаваат дизелот, екстра-лесното масло за домаќинство и бензинот Еуросупер-95. Еуросупер-98 ќе остане со истата цена.

Одлуката за поскапувањето се образложува со пораст на референтните цени на светските берзи.

За еден денар за литар ќе поскапат дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), а за половина денар ќе поскапи бензинот Еуросупер 95.

Цените на бензинските станици од полноќ ќе бидат следниве: Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 90,5 денари за литар, Еуросупер БС – 98 за 92,5 денари за литар, Еуродизел БС (Д-Е V) за 87 денари за литар, а екстра лесното масло (ЕЛ-1) за 86 денари за литар. Мазут М-1 НС ќе се продава за 48,268 денари за килограм.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Се донесоа последните нужни законски измени за решавање на бездржавјанството

Собранието вчера ги донесе измените на законот за престојувалиште и живеалиште и на законот за лична карта, кои беа последниот нужен чекор за решавање на бездржавјанството. Во рамки на 125....