!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Заев ќе биде покровител на конференцијата на децата бегалци од Егејска Македонија


Скопје, 6 септември, 2017 - 21:17 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска ја прифатил поканата на Сојузот на здруженијата на Македонци од Егејска Македонија да биде покровител на петтата конференција на децата бегалци од Егејска Македонија, која е планирано да се одржи од 19 до 21 јули следната година во Скопје, соопшти секторот за односи со јавноста на Владата.

Заев, заедно со министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми, денеска се сретнал со претставниците на Сојузот, како и со претставници на Здружението „Незаборав“ од Струмица.

Претставниците на здруженијата, стои во соопштението, го поздравиле потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија и позитивниот чекор во градењето пријателски односи со соседите и искажале поддршка за напорите да се подобрат односите и со Грција.

Од Сојузот на задруженијата на Македонци во Егејска Македонија побарале помош од премиерот за решавање на нивниот проблем со простории за работа, откако претходно биле насилно исфрлени од просториите во кои престојувале и дејствувале.

„Претседателот на Владата, Зоран Заев, порача дека проблемот ќе биде решен, затоа што определба на Владата е да им помага на сите свои граѓани“, стои во соопштението за средбата.


Јанева: Не гонам луѓе според имиња или функции, туку според докази


Тетово, 30 јуни, 2017 - 17:08 (META) 

„Би била многу среќна ако тие луѓе се невини и да се повлечат сите тужби против нив. Ако кој било има аргументи дека рaботам против поединци или слично, јавно нека го каже тоа“, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана за коментар на наводите од вчерашната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Јанева, која денеска присуствуваше на меѓународната конференција за право и за социјални науки на тема „Реформите во правото и антикоруптивните практики: Предизвици, перспективи и трансфер на искуства“, што се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, рече дека не постапува според имиња или функции, туку според доказите што ги поседува.

– За мене сите луѓе се исти, мене не ми е важно кој е обвинетиот и од каде е, мене ми е важно да има докази. Мене не ми е намерата да гонам некого кој претходно бил на висока функција – рече Јанева, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе ја искористи практика од Хрватска и ќе го уапси поранешниот премиер.

Во врска со отсуството на обвиненија против функционери и членови на ДУИ, Јанева рече дека нема обвиненија, но има предистражни постапки, додавајќи дека кога станува збор за преслушувани разговори на албански јазик, таа и други обвинители во СЈО се соочуваат со јазична пречка.

– Имаме јазична пречка и тука е проблемот. Ние имаме преведувачи кои ги преведуваат и ги анализираат (прислушуваните разговор ), меѓутоа јас не го познавам албанскиот јазик, а сакам да ги разберам и да ги анализирам тие разговори, нормално, како и другите јавни обвинители во ова обвинителство – изјави Јанева.

Во однос на случајот „Монструм“, Јанева рече дека бареле од Јавното обвинителство неколку предмети на увид, како „Сопот“, „Маѓар телеком“ и неколку други, но не ги добиле и затоа не го побарале и овој случај. Таа додаде оти се надева на интензивирање на соработката со судот и со јавното обвинителство и таа, како што рече, за разлика од претходно, е веќе подобрена и интензивирана.

Прашана за коментар за протестите пред судот по поднесувањето на обвиненијата, таа рече дека не ги сфатила како насочени против СЈО, туку повеќе кон судот и дека не знае кој ги организирал бидејќи никој од присутните не кажал зошто е таму.


Поповски: Владини реклами нема да има, а МРТВ ќе се финансира само од буџет


Скопје, 23 јуни, 2017 - 16:30 (META) 

Една од клучните мерки на Владата е јавниот сервис МРТВ да не биде дел од комерцијалниот пазар и да биде финансирана од буџетот на државата, рече министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на денешната конференција на тема „Иднината на комерцијалните ТВ-канали на национално ниво: Која е формулата за успех?“, во организација на Македонскиот институт за медиуми (МИМ).

Попоски најави дека Владата наскоро ќе ги достави во Собранието предлозите за измени на законите за реформи во медумската сфера, кои, меѓу другото, предвидуваат и укинување на радиодифузната такса.

– Потребна е регулација, односно реформи, кои ќе значат вистинско регулирање на медиумската сфера. Ако ги поставиме основите на функционирање, амбиентот многу ќе се промени. Кога Агенцијата за медиуми ќе си ја врши својата улога и јавниот сервис ќе биде поставен на вистинска основа, тогаш пазарот ќе функционира. Една од клучните мерки е МРТВ да не биде дел од комерцијалниот пазар и да биде финансирана од буџетот – рече Поповски.

Тој истакна дека Владата повеќе нема да троши пари од буџетот за реклами, бидејќи сè што ќе има потреба да го презентира пред јавноста ќе го направи на јавниот сервис бесплатно.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, на отворањето на конференцијата, рече дека медиумскиот бизнис има две цели – да обезбеди профит и да обезбеди слобода на изразување и на информации, додека државата преку своите независни и професионални регулаторни тела треба на транспарентен начин да ги следи нивните операции.

– Ова е релативно мал медиумски пазар и медиумските бизниси и регулатори имаат конкретен предизвик, бидејќи често нудат можност за влијание. Важно е сопственоста и финансирањето на медиумите да бидат транспарентни, а регулаторот да ја задржи својата непристрасност и независност – рече Жбогар.

Инаку, конференцијата е дел од проектот “Реформедиа МКД – Унапредување на соработката меѓу граѓанското општество, институциите и граѓаните за спроведување реформи во медиумската сфера“, кој е финансиран од Европската Унија.

На конференцијата учествуваа и претставници на една од најголемите телевизиски куќи во Хрватска, РТЛ, како и медиумски експерти од Словенија и од Хрватска.


Утре конференција „Улогата на граѓанските организации во унапредување на просторот за нивно дејствување“


Скопје, 20 јуни, 2017 - 10:30 (META) 

Балканската мрежа за развој на граѓанско општество утре во хотелот „Парк“ во Скопје организира регионалната конференција на тема „Улогата на граѓанските организации во унапредување на просторот за нивно дејствување“. Конференцијата е поддржана од програмата „Цивика мобилитас“.

На настанот, претставници од реномирани граѓански организации од Македонија, Европа и од светот ќе споделат свои искуства и ќе дискутираат за тоа како да се унапреди просторот за дејствување на граѓанските организации.

Воведен говор ќе има генералниот секретар на Глобалната алијанса на граѓански организации „Цивикус“, Дхананџајан Сивагуру Срискандараџах.

Целта на конференцијата е преку размена на добри практики од регионот и од Европа за унапредување на работната средина за граѓанските организации, подобрување на сопствената отчетност и за зголемување на соработката во самиот граѓански сектор, да се поттикнат граѓанските организации да бидат поактивни и поефективни во унапредување на просторот за нивно дејствување.


Спасовски денеска и утре во Будимпешта на конференција за нелегална миграција


Будимпешта, 19 јуни, 2017 - 20:03 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска и утре учествува на конференцијата на министри за внатрешни работи во рамките на Салцбуршкиот форум во Будимпешта, посветена на нелегалната миграција, миграцискиот притисок и актуелната ситуација долж западнобалканската рута. Утре тој ќе има свое обраќање на конференцијата.

„На маргините од конференцијата, министерот Спасовски оствари средба со Андреј Шпенга, државен секретар во Министерството за внатрешни работи на Словенија, на која беше разговарано за актуелните случувања во врска со нелегалната миграција и за ризиците од евентуални нови бранови мигранти. Спасовски и Шпенга разговараа и за реформата на безбедносните служби и на полицијата во Република Македонија, која ќе води кон декриминализација и професионализација на МВР. Шпенга истакна дека Република Словенија останува силен поддржувач на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО“, информираат од кабинетот на министерот.


Потребно е економско зајакнување на жените, порача Заев


Скопје, 14 јуни, 2017 - 13:05 (META) 

„Владата ќе работи на подигнување на свеста дека и жените и мажите се еднакво одговорни за домашните активности и за грижата за децата. Поделбата на оваа таканаречена неплатена работа е првиот чекор кон воспоставувањето родова еднаквост“, истакна премиерот Зоран Заев на обраќањето на конференцијата посветена на родовата еднаквост, организирана од Програмата за развој на ОН (УНДП), телото на Обединетите нации за родова еднаквост и за зајакнување на жените (UN Women) и од Меѓународната организација за труд (МОТ).

Тој истакна дека целта на Владата е да овозможи градинките да работат во две смени.

„Ја разгледуваме можноста да го зголемиме бројот на вработени во јавните детски градинки. Со тоа ќе им олесниме на родителите што работ и по 18 часот, да бидат спокојни на работното место. Во програмата предвидовме еднородителските семејства кои имаат плата пониска од просечната, да не плаќаат надоместок за градинка или за основно училиште“, истакна Заев.

Помеѓу мерките беше спомнато и флексибилно работно време за таткото во првите три месеци по раѓањето на децата.

Тој додаде дека потребно е да се намали товарот на неплатената работа на жените и да се унапреди нивната економска моќ.


Конференција за онлајн-медиуми во Котор


Котор, 30 мај, 2017 - 21:44 (META) 

Конференцијата Digital-born Media Carnival ќе се одржи од 14 до 18 јули во Котор, Црна Гора. Таа е заедничка иницијатива на Фондацијата SHARE, Мисијата на ОБСЕ во Србија и Министерството за надворешни работи на Холандија, со поддршка на Канцеларијата на ОБСЕ за слобода на медиумите.

На Digital-born Media Carnival ќе се соберат повеќе од 100 претставници на интернет-медиумите, инфо-истражувачи и ентузијасти за дигитални права. Главните теми на конференцијата се лажни вести, етика, одржливост, бизнис-модели, креативност, иновативност во известувањето, медиумскиот интернет-пазар, надзор (на електронските комуникации), приватност, поствистина итн.

Конференцијата е наменета за претставници на интернет-медиумите, новинари, уметници, блогери, граѓански новинари, хактивисти и активисти, медиумски и ИТ-правници и застапници, поборници за човековите права, иновациски компании во медиумската сфера, академски претставници и истражувачи.

Пријавувањето е на овој линк.


Сарачини: Во независна Македонија ниту едно лице не е казнето за говор на омраза


Тетово, 16 мај, 2017 - 16:20 (META) 

Ниту едно лице или група не е санкционирана за говор на омраза, а ваквата култура на неказнивост им дава храброст на прекршители да изразуваат говор на омраза, претежно преку социјалните мрежи, кој преминува во дискриминација, велат учесниците на конференцијата „Граѓанското општество во акција за еднаквост“.

Петрит Сарачини од невладината отганизација „Цивил“, смета дека е крајно време институциите да преземат санкции против ваквите дела, како што им налага законот. Од друга страна, според него, потребна е поголема едукација за разните форми на дискриминација и за говорот на омраза, кои дел од населението не може да ги препознае.

– Замислете, во независна Македонија, за овие 25 години, ниту едно лице не е казнето за говор омраза, кој го има премногу, особено сега, на социјалните мрежи. Тоа е доказ дека институциите не функционираат. Дури и во медиумите има говор на омраза, а таму треба да има слобода на говор, но треба да имаат одговорност лицата што работат во медиумите. Значи, треба да се казнуваат лицата што шират говор на омраза, затоа што за тоа има пропишано казни – изјави Петрит Сарачини од „Цивил“.

Народниот правобранител Иџет Мемеди вели дека вината лежи во институциите, кои од една страна не го санкционираат говорот на омраза, а од друга страна, раководители на дел од овие институции шират говор на омраза најчесто поради политички цели.

Од Асоцијацијата за демократски иницијативи (АДИ) велат дека дискриминацијата постои во сите сфери на општественото живеење.

Преку проектот, кој траеше 18 месеци, спроведени се повеќе обуки за недискриминација на лица и на разни видови групи.


Џафери: Опозицијата го дава целосниот легитимитет на Собранието, таа не е декор


Скопје, 11 мај, 2017 - 11:56 (META) 

„Во последните две години живееме во сериозна општествена и политичка криза која го погодува секој граѓанин, а во голема мера таа криза е резултат на недоволно изразената надзорна функција на парламентот врз извршната власт“, рече претседателот на Собранието, Талат Џафер, на конференцијата „Вклучени граѓани за одговорно и транспарентно Собрание“, во организација на граѓанската асоцијација „Мост“.

Џафери нагласи дека на опозицијата не смее да се гледа како на декор, туку дека таа го дава целосниот легитимитет на секој парламент.

– Без опозиција не можеме да зборуваме за парламентарна демократија. Притоа не мислам на опозицијата како декор, кој само ќе дава легитимитет туку, пред сè, на нејзината активна улога во сите процеси. Но, опозицијата треба да биде свесна дека парламентарното мнозинство треба да ја спроведе и да ја реализира својата програма, бидејќи врз основа на таа програма народот му ја дал довербата да ја води државата. Со конституирањето на парламентот, а наскоро и со избор на новата влада, ќе создадеме услови за почетокот на процесот со кој, како држава, но и како општество, ќе се вратиме на вистинскиот колосек кој води кон создавање функционална држава со самостојни и функционални институции што ќе работат, пред сè, во добробит на секој граѓанин. Тоа нема да се случи преку ноќ, но парламентарното мнозинство транспарентно покажува дека тоа е наша заедничка обврска – рече Џафери, кој ги повика институциите целосно да го истражат насилниот напад во Собранието, а судовите врз основа на законите да решат дали некој е виновен или ќе го ослободат од вина.

Крис Хеншоу, директор на Националниот демократски институт – Македонија, рече дека иако земјата се соочува со многу предизвици, има голема можност да оди напред.

– Парламентот во Македонија е тој што е избран од граѓаните, а не владата. Затоа Собранието треба да ја контролира работата на власта, а не само да се притискаат копчиња и да се носат закони без вистинска дебата за нив – рече Хеншоу.

Како една од причините за нападот на пратениците во Собранието, универзитетската професорка Беса Арифи го посочи немањето одговорност, односно кризата на одговорност, која е длабоко присутна во државата во последните неколку години. Арифи нагласи дека е многу важно граѓаните да бидат вклучени во Собранието, но не преку нападот на пратеници туку преку процесите за носење на законите.


Попоски учествуваше на конференција во Брисел посветена на Холокаустот


Брисел, 26 април, 2017 - 19:30 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска учествуваше на меѓународна конференција на тема „Незавршена правда: реституција и сеќавање“, посветена на жртвите од Холокаустот, која се одржа во Европскиот парламент во Брисел.

„Македонија веројатно е еден од најдобрите примери во регионот и во Европа, што во целост се има погрижено и за делот на враќање на имотите на Евреите, но исто така и за одржување на меморијата, на сеќавањето и на одржување на врската, за што го има изградено и еден од позначајните меморијални центри на Холокаустот во светот“, истакнал Попоски.

Во рамки на посетата, од Министерството за надворешни работи информираат дека Попоски во Брисел се сретнал со повеќе европратеници, во контекст на подготовката на резолуцијата на Европскиот парламент за Македонија.

„Надминувањето на политичката криза на одржлив начин е возможно само преку домашен дијалог во демократски институции, проследен со враќање на европската перспектива за Македонија“, нагласил Попоски.