!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Ле Пен ја гаѓаа со јајца и доби студен туш од анкетите


Париз, 5 мај, 2017 - 11:26 (META) 

Во завршницата на предизборната кампања, ултранационалистичката кандидатка за претседател на Франција, Марин ле Пен, вчера ја гаѓаа со јајца при средба со граѓани во Бретања. Во меѓувреме, таа доби и студен туш од најновите анкети, кои покажуваат дека нејзиниот противкандидат, Емануел Макрон, убедливо води пред неа.

Француската кандидатка за претседател, Марин ле Пен, при посета на Дол де Бретањ беше пречекана со негодување и ја гаѓаа со јајца. Инцидентот беше снимен од еден од присутните, а обезбедувањето ја заштити Ле Пен и набргу ја внесе во еден објект. Со јајца беа погодени некои од нејзините придружници и обезбедувањето.

Анкетите покажуваат дека Макрон би требало да победи во вториот круг од претседателските избори в недела, со околу 60 отсто од гласовите, додека Ле Пен би добила околу 40 отсто.

Макрон и Ле Пен денеска, на последниот ден од кампањата што завршува ноќеска на полноќ, ќе даваат интервјуа.


Џиновски гнезда, герила-акција против уништувањето на зеленилото и на дрвјата во Скопје


Скопје, 13 април, 2017 - 11:14 (META) 

Анонимни урбани уметници поставија уметнички инсталации, големи гнезда со јајца, на повеќе локации во Скопје, со кои сакаат да алармираат на сè поголемиот број исечени дрвја во градот.

Во гнездата има порака „Ги исековте сите дрвја, каде да правиме гнезда? Птиците“.

На овој начин тие сакаат да укажат дека за осум години градското зеленило е намалено за 40 отсто, што влијае на зголемување на загадувањето, уништување на амбиенталните вредности, но и на севкупниот биодиверзитет во градот.

„Со уништување на старите и возрасни дрвја во градот, не само што се уништуваат долгогодишните постоечки гнезда на птиците, туку тие многу често немаат место за гнездење. Според податоците од еколошките здруженија, голем број птици, како славејот, песнопојките, клукајдрвците, ќосот и слични благородни птици, се пред исчезнување во градот поради уништување на нивната природна животна средина“, велат уметниците.


Изложба во Охрид за историјатот на украсувањето велигденски јајца во Русија


Охрид, 7 април, 2017 - 12:12 (META) 

Изложба насловена „Историјат на украсување и на бојадисување велигденски јајца во Русија од древноста до колекцијата ’Фаберже’“, денеска ќе биде отворена во НУБ „Григор Прличев“ во Охрид.

Изложбата е посветена на празникот Велигден, а посетителите ќе имаат можност да слушнат и предавање за историјата и за современите тенденци на уметноста на украсување јајца.

Исто така, публиката ќе може да учествува во работилницата за уметничко украсување велигденски јајца.


Минимално зголемување на трошоците за живот во септември


Скопје, 7 октомври, 2016 - 14:50 (META) 

Трошоците на животот во септември, во однос на претходниот месец, се поголеми за 0,2 отсто, објави Државниот завод за статистика.

Зголемувањето е резултат на повисоките индекси на свежиот и разладен зеленчук за 2,6 проценти, јајцата за 2,4 проценти, компирот за 1,3 отсто, месото, рибата, морските плодови и замрзнатото овошје за 0,7 отсто.

Во септември, исто така, зголемување на индексите на трошоците за живот е забележано и кај гасот за домаќинствата за 3,7 проценти, течните горива за домаќинствата за 3,2 проценти, течните горива и мазива за 2,4 проценти, средствата за чистење и за одржување на станот за 2 проценти.

Намалување на индексот на трошоците на животот во септември 2016 година, во споредба со претходниот месец, е забележано кај оризот и полномасното млеко за 1,1 отсто, другите прехранбени производи за 0,4 отсто и свежото и разладеното овошје за 0,3 отсто.

Исто така, намалување на индексите на трошоците за живот е забележано и кај авионскиот превоз на патници за 15,2 проценти, туристичките пакет-аранжмани за 10,6 проценти, услугите за сместување за 6,4 проценти, болничките услуги за 6,1 отсто.


Рокот за барања за субвенции за млеко е до 30 јуни


Скопје, 15 јуни, 2016 - 12:14 (META) 

Рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведено и за предадено овчо, козјо и кравјо млеко во период од јануари до април е до денеска, како и од 25 јуни до 30 јуни, инфромираше Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

Висината на поддршката изнесува 3,5 денари по литар, а барањата се поднесуваат електронски во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

До денеска, како и од 25 јуни до 30 јуни, завршува и рокот за поднесување барања за субвенции за несилки внесени во капацитет за производство на јајца во период од јануари до април. Висината на субвенцијата е 100 денари, а барањата се поднесуваат во писарницата на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, лично или по пошта.

Од Агенцијата потсетуваат дека рокот за поднесување барање за мерките по површина и грло добиток завршува на 30 јуни.


Православните христијани го слават Велигден


Скопје, 1 мај, 2016 - 10:12 (META) 

Камбаните точно на полноќ во целата земја го навестија Воскресението Христово Велигден.

Веста за Христовото воскресение ја објавија свештениците и архиереите на богослужбите во сите цркви и манастири на Македонската православна црква (МПЦ) во земјава и во светот.

Христос воскресна, навистина воскоресна! Со овие зборови од вечерва по полноќ православните верници во земјава го честитаат најголемиот христијански празник, Христовото воскресение, Велигден.

Најголемиот христијански празник, Воскресението Христово, во Република Македонија најмасовно беше прославен во Скопје, во соборниот храм „Свети Климент Охридски“, каде со Воскресната литургија чиноначалствуваше поглаварот на Македонската православна црква, неговото блаженство архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан.


Велика сабота – ден пред Велигден


Скопје, 30 април, 2016 - 10:19 (META) 

Православните верници вечерва на полноќ ќе го одбележат Христовото воскресение, кога почнува еден од најголемите христијански празници, Велигден. Вечерва се оди во црква, каде што се носи црвено јајце.

Христијаните денеска ја слават Велика сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение.

На полноќ сите присутни со песната „Христос воскресе” трипати ја обиколуваат црквата. Во црква се останува за големата литургија, а потоа се причестува, се кршат јајцата и се омрсува.

Од времето на страдањето на Господ Исус Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта на неговото воскресение.

На Велигден, верниците си подаруваат едни со други рака на помирување, со традиционалниот поздрав „Христос воскресе” и „Вистина воскресе“.


Демолирана народната канцеларија на Иванов во Тетово


Тетово, 18 април, 2016 - 12:01 (META) 

Утринава околу 5.50 часот демолирана е народната канцеларија на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во Тетово.

Според Секторот за внатрешни работи Тетово, непознати сторители фрлиле тврди предмети кон изложните стакла и кон вратата на канцеларијата, која се наоѓа на улицата Борис Кидрич, во центарот на градот.

Како што информираат од полицијата, биле фрлени и неколку јајца во внатрешноста на објектот.

Екипи на полицијата и јавен обвинител извршиле увид на местото.

Во средата минатата недела беше демолирана народната канцеларија на Иванов во Скопје, за време на протестот против неговата одлука за аболиција на политичари и нивни соработници против кои се водат кривични постапки.


(Видео) Демонстрантите фрлаа со јајца кон канцеларијата на Иванов


Скопје, 12 април, 2016 - 19:11 (META) 

Околу 50 јајца завршија во излогот на народната канцеларија на претседателот Ѓорге Иванов која се наоѓа во центарот на градот.

Неколку стотици граѓани револтирани од одлуката на претседателот да ги аболира сите политичари му порачаа дека е фикус.

Демонстрантите извикуваат „Хорхе, ти си фикус“, „Мафија во робија“, „Убијци, убијци“, „Нема правда нема мир“.


Со фрлање јајца и со извици „судска мафија“, граѓани протестираа пред Уставниот суд


Скопје, 24 февруари, 2016 - 19:00 (META) 

Со фрлaње јајца по фасадата на зградата на Уставниот суд и со извици „Судска мафија“, „Партиски судии“, „Мафијашка држава“, „Оставка“, „Готово е Никола“, „Робија“,„Нема правда – нема мир“, стотици граѓани протестираа пред судот поради одлуката за која, како што велат, е во одбрана на криминалците од власта кои местеле избори.

Протестот под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“ го организираше граѓанската платформа „Ајде“.

На транспаренти беа наведени имињата на петмината судии (Никола Ивановски, Елена Гошева, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова и Владимир Стојаноски) на Уставниот суд, кои денеска ја поддржаа одлуката да се прифати иницијативата за разгледување на уставноста на дел од одредбите на Законот за помилување, која како, што истакнаа демонстрантите, е „срам за уставниот поредок“.

Според поранешниот директор на Фондацијата „Отворено општество – Македонија“, Владимир Милчин, овие пет судии се соучесници на изборниот криминал, ги погазиле правната држава и правдата и се покажа дека секој може да биде амнестиран за криминал.

– Никола, Уставниот суд не е изборна програма да се проширува и надградува како што ќе ти текне. За да се спасат газдите, утре ќе бидат пуштени на слобода педофили и дилери на дрога. Кој ќе го штити Уставот од вас? Се срамиме до вас. Највисокото тело што треба да го штити Уставот го исплука и го погази – порачаа демонстрантите.

Според Билјана Бејкова, од НВО Инфоцентар, денеска Уставниот суд донел срамна одлука, газејќи ги Уставот, законите и правдата.

– Со оваа одлука Уставниот суд е сојузник и одговорен за изборните измами. Власта признава дека правела криминал и уставниот суд ја презеде одговорноста. Со оваа одлука власта покажува дека се плаши – изјави Бејкова.

Граѓаните прашуваат зошто токму сега Уставниот суд одлучил да расправа за иницијативата за измени во Законот за помилување.

Пред Уставниот суд симболично беше поставена табла јајца и транспарент на кој пишуваше: „За демoкратија се потребни јајца“. На дел од транспарентите метафорично беше напишано наместо „Уставен“, „Усрамен суд“. Демонстрантите носеа и црвени листови со кои симболично му порачаа на Уставниот суд дека му давааат црвен картон.

Демонстрантите за утре закажаа нов протест пред Уставниот суд и ги повикаа граѓаните да донесат од дома тенџериња, тапани, сврчиња за да бидат погласни во искажувањето на својот револт.