fbpx

Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово

Стојковиќ потенцира дека Александар Вучиќ жали затоа што пропадна неговиот план да создаде вооружен конфликт на северот на Косово, исто како што направи Путин во Донбас во 2014 година

-

Адвокатот Чедомир Стојковиќ во интервју за „Побједа“ вели дека Радоичиќ за претседателот на Србија е исто како што е Пригожин за Путин, Вучиќ го копира Донбас и го применува на Косово.

Вучиќ овозможи сите инфраструктурни вработувања на југот од земјата да се добијат преку фирмите на Милан Радоичиќ со огромни маржи. На овој начин, Вучиќ му овозможи на Радоичиќ да ги финансира сите свои политички, паравоени и разузнавачки активности по руски рецепт – исто како што Владимир Путин го финансираше Пригожин и неговите Вагнер операции преку јавни набавки. За разлика од Пригожин, Радоичиќ не отворил многу фирми на свое име, но тие се под негова контрола, вели Стојковиќ.

Тоа што се случи на Косово е обид за копирање на Донбас и Крим со јасна поддршка на Руската Федерација, чие малигно влијание е присутно во сите сфери на општеството во Србија, а Радоичиќ се финансира по моделот што Путин го финансираше Пригожин – тврди Чедомир Стојковиќ, адвокат и претседател на Слободарската федерација на слободна Србија – Група Октомври за победа и додава дека Радоичиќ е еден од агентите на Путин во Србија.

Стојковиќ потенцира дека Александар Вучиќ жали затоа што пропадна неговиот план да создаде вооружен конфликт на северот на Косово, исто како што направи Путин во Донбас во 2014 година.

„Тој и наметна ден на жалост на Србија, бидејќи луѓето што ги познава загинаа во неговото копирање на Донбас. Денот на жалост не беше прогласен поради убиството на Оливер Ивановиќ, а кога беа убиени децата во основното училиште „Владислав Рибникар“, Вучиќ го одложи денот на жалост поради игра на кошарка. Кривичниот законик на Србија предвидува дека сите кои учествувале на овој настан на Косово се терористи, бидејќи биле вооружени до заби со нелегално оружје. Тоа значи дека Вучиќ наметна ден на жалост за паднатите терористи – голема е срамота да жалиме за некој за кој законот вели дека е терорист“, вели Стојковиќ.

Адвокатот потсетува дека во 2019 година, Вучиќ го доби Орденот Александар Невски од Владимир Путин – кој може да се додели само за 20 години посветеност на службата на Руската Федерација.

„Вучиќ е во таа служба од јануари 1999 година, кога се заколна на руската служба за безбедност дека ќе работи за неа – оттогаш е предавник на Србија. Вучиќ овозможи сите инфраструктурни вработувања на југот од земјата да се добијат преку фирмите на Милан Радоичиќ со огромни маржи. На овој начин, Вучиќ му овозможи на Радоичиќ да ги финансира сите свои политички, паравоени и разузнавачки активности по руски рецепт – исто како што Владимир Путин го финансираше Пригожин и неговите Вагнер операции преку јавни набавки“ , вели Стојковиќ.

Тој потсетува дека Слободан Милошевиќ во 1998 и 1999 година за Косово го употреби истиот радикален рецепт според кој сите други се виновни освен Владата на Србија, а во 2014 година Путин изјави дека Русите во Донбас се загрозени бидејќи страдаат од теророт од Киев, ги испраќа своите вооружени формации во Донбас и Крим, на кои се отстранети симболите на Руската Федерација и тврди дека рускиот народ се крена против теророт во Киев.

„Вучиќ изјави дека Србите на Косово трпат терор од Аљбин Курти, испраќа вооружени формации на Косово без официјални ознаки на Србија и тврди дека српскиот народ на Косово се крена во бунт против теророт на Аљбин Курти. Србија уште долго нема да се ослободи од руското влијание, кое е многу длабоко и нема да почне да опаѓа се додека е Вучиќ на власт, бидејќи она што се случи на Косово е обид за копирање на Донбас и Крим со јасна поддршка на Руската Федерација“, вели Стојковиќ.

Целото интервју може да го прочитате на следниот ЛИНК.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Со средства од 2,1 милиони евра на ЕУ ќе се поддржуваат уметнички проекти

Министерството за култура информира дека објавен e повикот за грантовата линија од Програмата „Креативна Европа“, потпрограма Култура на Европската Унија, насловена „Изведувачка Европа“ („Perform Europе“). „Станува збор за грантова линија...