Вчеравечер, околу 22 часот, непознат сторител провалил во менувачница на улица Македонија во Скопје и украл сеф во кој, според пријавата, имало 12.000 евра, информираат од полицијата.

Како што информираат оттаму, станува збор за менувачницата „НН“, сопственост на скопјанецот Д.Н. (43).

Полицијата нема осомничено лице за тешката кражба.

Полицијата презема мерки и за откривање на сторителот на кражба во магацин на фирмата „АТА Металотехна“, која се наоѓа на булеварот Македонско-косовска бригада.

Крадецот, со помош на соодветен алат, преку покривот влегол во магацинот и украл делови за инсталација за водовод и за водомери, чија вредност била проценета на околу 13.400 евра.

Според записникот што бил доставен во полициската станица Бит пазар, кражбата се случила меѓу 24 и 25 декември минатата година.