fbpx
Таг: менувачница

таг: менувачница

Разбојништво во менувачница во Тетово

Четири лица, од кои двајца италијански и двајца македонски државјани, приведени се поради основи на сомнение дека вчера извршиле кривично дело „разбојништво“ во менувачница во Тетово, соопштуваат од Секторот за внатрешни работи Тетово. „Првоосoмничениот се товари дека влегол во објектот и заканувајќи му се на вработениот со пиштол, од метален сеф и фиока одзел парични средства во вкупен износ од...

Избеган затвореник и баран криминалец од Србија, биле убиените од менувачницата

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека во соработка со МВР е идентификуван и вториот разбојник што беше убиен во средата минатата недела, при обид да ограби менувачница во скопската населба Кисела Вода. Тој е  граѓанин на Србија, по кого поради претходно сторени кривични дела била распишана потерница. Според првичните сознанија на јавното обвинителство, македонскиот државјанин, кој вршејќи разбојништво настрада во менувачницата,...

OJO идентификувало еден од убиените напаѓачи во менувачницата во Кисела Вода

Основното јавно обвинителство Скопје извршило увид во менувачницата во Кисела Вода каде попладнево при обид за разбојништво две лица беа убиени. Од ОЈО информираат дека познат е идентитетот на едно од починатите лица. Надлежен јавен обвинител издал наредба за обдукција на починатите и за вештачење на прибраниот доказен материјал. „Обезбедени се траги од местото на настанот, како и видеонадзорот од менувачницата....

МВР: Сопственикот на менувачницата ги убил двајцата напаѓачи

Две засега непознати лица се убиени при обид да ограбат менувачница на улицата Борис Трајковски во Кисела Вода, соопшти МВР. Од МВР велат дека во 16.35 часот во Единицата за известување и команда добиена е пријава дека на улицата Борис Трајковски во Скопје, во менувачница, имало пукање од огнено оружје. Според првичните сознанија, двете лица, на чија идентификација се работи, влегле во менувачницата...

Двајца застрелани при обид да ограбат менувачница во Кисела Вода

Две лица се убиени при вооружена пресметка во менувачница во скопската населба Кисела Вода. Неофицијално, двете лица се убиени при обид да ограбат менувачница, која е лоцирана на булеварот Борис Трајковски, кај Чешма во Кисела Вода. Според првичните информации, лицето во менувачницата најверојатно извадило оружје и ги убило разбојниците. Пред менувачницата во моментов има големо полициско обезбедување и три амбулантни возила.

Кривична пријава за скопјанец кој се обидел да ограби две менувачници

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Б.Н. (45) од Скопје, поради сомнение дека се обидел да ограби две менувачници, во Карпош и во Центар. Како што соопшти МВР, Б.Н. првото од двете дела го извршил на 2-ри овој месец, околу 13,35 часот, на ул. Московска, на подрачјето на општина Карпош, во менувачницата...

Две лица ранети во Сарај

МВР соопшти дека во два инцидента во селото Сарај вчера биле ранети две лица. Еден од ранетите е сопственик на менувачница, а добил куршуми во двете нозе при грабеж на менувачницата во трговскиот центар „Сарај“. Еден од разбојниците носел автоматска пушка, а другиот пиштол кога влегле во менувачницата во 20.20 часот вчера. Сопственикот на менувачницата поради повредите е однесен во Ургентен центар. Во...

Излажал дека е полицаец за да смени фалсификувана банкнота од 100 долари

Секторот за внатрешни работи Штип поднел кривична пријава против 40-годишниот А.П., жител на градот, осомничен за фалсификување пари и за лажно претставување. Како што информираат од полицијата, осомничениот кон крајот на октомври минатата година, во менувачница во Штип пуштил во оптек фалсификувана банкнота од 100 американски долари. Кога вработениот во менувачницата се посомневал во автентичноста на банкнотата, осомничениот се претставил како...

Разбојник се обидел да ограби менувачница во Велес

Избеган затвореник синоќа, околу 19 часот, со маска на главата влегол во менувачница во Велес за да ја ограби, но вработениот му се нафрлил и почнале да се борат. Вработениот успеал да го истурка разбојникот низ влезната врата, каде што продолжиле да се борат. Се слушнале и истрели од автоматската пушка, а куршумите завршиле во ѕид и во паркиран автомобил. Според првичните...

Украден сеф од менувачница на улица Македонија

Вчеравечер, околу 22 часот, непознат сторител провалил во менувачница на улица Македонија во Скопје и украл сеф во кој, според пријавата, имало 12.000 евра, информираат од полицијата. Како што информираат оттаму, станува збор за менувачницата „НН“, сопственост на скопјанецот Д.Н. (43). Полицијата нема осомничено лице за тешката кражба. Полицијата презема мерки и за откривање на сторителот на кражба во магацин на фирмата „АТА...

Метаморфозис се приклучува на осудите на физичкиот напад над новинарката на хрватски Фактограф

Фондацијата Метаморфозис, како членка на Европската мрежа за стандарди при проверката на факти (EFCSN), и на Меѓународната мрежа за проверка на факти (IFCN) се приклучува на осудите на нападот на новинарката...