fbpx
Таг: магацин

таг: магацин

Нема докази за воени бази што складираат храна и пијалоци за населението од целиот свет

Подземните тунели се „опсесија“ на поддржувачите на теориите на заговор, кои иако никогаш официјално не се откриени, ја пласираат дезинформацијата на социјалните мрежи. Следбениците на Кју Анон користат компилации од фотографии со ниска резолуција од објекти кои не само што немаат никаква врска со пронаоѓање на тони и тони храна и пијалоци, туку и се во приватна сопственост, пишува...

Вистиномер: Со компјутерски генерирано видео се дезинформира дека руски проектил уништил склад за оружје

Не е вистина дека на видеоматеријалот што се споделува на Фејсбук се гледа напад на руски проектил врз украинска база за оружје под земја. Станува збор за компјутерски генерирано видео, а не за материјал од реалноста, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на Фејсбук, во кој е споделено видео и во кој се...

Вистиномер: Сатирична објава за кражба во полициски магацин споделена како вистинска вест

Во овој пост што се споделува на Фејсбук не е наведено дека станува збор за сатира, нема линк до оригиналниот напис, па е оставена е отворена можноста информацијата да биде погрешно протолкувана како вистинита. Наместо како исмевање за кражбата на солзавец, шок бомби и други предмети од  полициски магацин во Охрид, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Бројот на загинати во пожарот во Оукленд можно е да достигне 40 лица

Властите во градот Оукленд, во американската сојузна држава Калифорнија, стравуваат дека бројот на загинати во пожарот што избувна во магацин од зграда за време на забава, би можел да изнесува неколку десетици лица, јавуваат светските медиуми. Локалните власти веќе ја потврдија смртта на девет лица кои присуствувале на забавата, но оттаму посочиле дека бројот на загинати можно е да достигне 40...

Најмалку девет загинати во пожар во Оукленд, Калифорнија

Најмалку девет лица загинале, а 25 се водат како исчезнати во пожар во градот Оукленд, во американската сојузна држава Калифорнија. Пожарот избувнал во магацин во зграда во кој се одржувала забава, соопштиле денеска од локалната противпожарна служба, додавајќи дека засега сè уште не е позната причината за пожарот. Пожарот избувнал триесетина минути пред полноќ, според локално време, а од огнот...

Штип: Гореше покрив на магацин на „Македонски железници“

Покрив на стар магацин на „Македонски железници“, полн со стари предмети, синоќа изгоре во Штип. Пожарот е ставен под контрола, а претпладнево пожарникари го контролираа и ги дозгаснуваа деловите што сè уште чадат. Според командиот на Противпожарната единица од Штип, Благој Ренџов, материјалната штета ќе ја утврдуваат надлежните органи. На увид излезе и екипа вештаци од СВР Штип.

Магацин со оружје експлодира во Багдад, има и загинати

Експлозија предизвикана од пожар во магацин за оружје на истокот на Багдад, активирала ракети кои ја погодиле соседната провинција, убивајќи најмалку четири жители и повредувајќи 10 лица. Магацинот е сопственост на паравоената единица Народни сили за мобилизација, соопшти претставник на полицијата во Багдад. Оваа единица е во коалиција со милицијата што ја поддржува Иран и која се бори против Исламска држава. Ракетите...

По експлозијата во Тианџин, владини функционери обвинети за негрижа

Кина поднела обвиненија против 11 владини функционери одгoворни за пристаништето во Тианџин, за негрижа, во врска со големата експлозија, која се случи на почетокот на овој месец, a во која загинаа 139 луѓе, јавуваат светските агенции. Засега нема информации дали на обвинетите функционери им е одреден притвор, а како што јавува „Би-Би-Си“, 12 извршни директори биле притворени, од кои најголем...

Кина: Шест загинати во експлозија во магацин за пиротехника

Шест лица загинаа, а десет се повредени при експлозија која настана во магацин за пиротехнички материјали во северната кинеска провинција Хајбеј. Како што јави кинеската државна телевизија, од експлозијата се искршени прозорците на околните згради во радиус од еден километар.

Украдени 30 снајпери од полициски магацин во Црна Гора

Треисет снајпери и значително количество муниција се украдени од полициски магацин, кој се наоѓал во зграда на црногорскиот Центар за безбедност во Подгорица, соопшти Министерството за внатрешни работи на Црна Гора. Црногорските медиуми јавуваат дека на информативен разговор се повикани повеќе лица кои имале пристап до магацинот, но оти засега никој не е официјално осомничен. Црногорското МВР смета дека снајперите, кои имале и...

Украден сеф од менувачница на улица Македонија

Вчеравечер, околу 22 часот, непознат сторител провалил во менувачница на улица Македонија во Скопје и украл сеф во кој, според пријавата, имало 12.000 евра, информираат од полицијата. Како што информираат оттаму, станува збор за менувачницата „НН“, сопственост на скопјанецот Д.Н. (43). Полицијата нема осомничено лице за тешката кражба. Полицијата презема мерки и за откривање на сторителот на кражба во магацин на фирмата „АТА...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...