fbpx

Уапсени шест осомничени терористи во Чешка

-

Шест лица се уапсени во Чешка под сомневање дека подготвувале терористички напад на воз.

Портпаролката на државното обвинителство, Степанка Женкова, изјави дека тројца од уапсените се во притвор, а тројца се пуштени да се бранат од слобода.

Женкова не ги соопшти имињата на уапсените ниту, пак, прецизираше какво вооружување е запленето при полициската операција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Втор загинат кај Бањска, косовската полиција убила еден од напаѓачите

Косовската полиција попладнево соопшти дека убила еден од напаѓачите кај селото Бањска во меѓусебните престрелки со добро вооружената група од околу 30 лица, за кои косовскиот премиер Албин Курти...