fbpx

Груевски денеска отвори фабрика во Кочани

-

Премиерот Никола Груевски денеска присуствуваше на пуштање во употреба на фабрика на холандската компанија „Антхура интернационал БВ“, во Кочани.

Оваа компанија треба да инвестира повеќе од шест милиони евра и планирано е да се вработат 300 лица од кочанскиот регион. Станува збор за фабрика која ќе произведува орхидеи и украсни цвеќиња со најсовремена технологија, кои треба да бидат пласирани на странските пазари.

„Антхура МК“ почна да ја гради фабриката во декември пред две години, а од годинава произведува пробно и има 150 вработени лица.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...