fbpx

ЦИА: Нападот на Истанбул ги има обележјата на ИД

-

Нападот во Истанбул, во кој загинаа 42 лица, ги носи обележјата на Исламска држава, оцени директорот на ЦИА, Џон Бренан, и предупреди дека САД не се заштитени од напади на џихадистите.

– Срамниот напад на меѓународниот аеродром во Истанбул, во кој загинаа и беа повредени десетици лица, без сомнение ги носи обележјата на ИД – рече Бренан.

Американскиот претседател, Барак Обама, вчера рече дека нападот во Истанбул можеби е дело на џихадистичката организација, а таква оцена изнесе и турскиот премиер Бинали Јилдирим.

– Во повеќето слуачи, ако не во сите, ИД не презеде одговорност за нападите што ги извела во Турција – рече Бренан.

Четириесет и две лица се убиени, а 239 се повредени во трите самоубиствени напади на главниот меѓународен аеродром „Ататурк“ и тоа е најсмртоносниот напад во Истанбул, кој веќе третпат годинава беше мета на џихадистите или Курдите.

Бренан предупреди дека ИД сигурно подготвува нови напади на американски цели.

– Ги предупреувам сите што мислат дека американската територија е заштитена, оти ИД и тука се обидува да нападне – рече директорот на ЦИА.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...