fbpx
Таг: животни

таг: животни

Со лесно проверливи невистини се прави обид да се дискредитира Европската Унија

Станува збор за купишта дезинформации, кои се лесно проверливи, а кои имаат за цел да креираат слика дека Европската Унија промовира декаденција и небезбедни политики за децата, базирани врз очигледни невистини, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: Зоофилија, марш на гордоста. Сексот со животни е дозволен...

АХВ: Месото од убиените коњи е уништено на Дрисла, скопската зоолошка немала дозвола да работи како кланица

Директорот на АХВ Николче Бабовски за „Вистиномер“ вели дека Зоолошката градина воопшто не е регистрирана како кланица и со убивањето на коњите, прекршени се четири закони, за што ќе следуваат прекршочни санкции. Тој додава дека од вкупно 17 животни, живи се само две. Според него, Зоолошката градина своите потреби за храна за животните треба да ги набавува на тендер,...

Градоначалничката на Скопје го разреши директорот на Зоолошката градина

Откако денеска „Вистиномер“ објави Скопје ЗОО се убиваат коњи и мазги за прехрана на лавовите, доцна попладнево градоначалничката Данела Арсовска соопшти дека донела одлука за разрешување на директорот на Зоолошката, Кристијан Стаменов. „По скандалот кој денес ја потресе јавноста разрешен е вршителот на должност директор на Скопската зоолошка градина Кристијан Стаменов“, известуваат од Град Скопје и се оградуваат од индивидуално...

Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња

Посетителите на скопската Зоолошка градина од денеска ќе можат да даваат предлози за избор на имиња на трите женски лавчиња што се родија пред три месеци. Како што информираа од ЗОО Скопје, граѓаните предлозите ќе може да ги ставаат во пластичните кутии кои се поставени на влезот на Зоолошката градина. Предлози ќе можат да се пишуваат и во коментар на...

Се родија пет нови коати во Зоолошката градина во Скопје [фото]

„Имаме пет мали јужноамерикански коати кои се постојано со својата мајка и затоа се уште не го знаеме полот. По четвртиот месец ќе почнат и самостојно да јадат, а дотогаш ќе бидат во топлата прегратка на мама“, информираат денеска од Зоолошката градина во Скопје. Минатиот месец во Зоолошката градина се родија бебе-лама, пртсеноопашест лемур, бебе од видот двогрба камила и...

„Бејби бум“ во Скопје ЗОО, по лавчињата се родија лама, лемур, камила и берберска овца

Бебе-лама, пртсеноопашест лемур, бебе од видот двогрба камила и берберска овца се четирите новордоенчиња во Зоолошката градина во Скопје кои доаѓаат еден месец по веста за раѓањето на лавчињата. Од Скопје ЗОО информираат дека за прв пат имаат двогрба камила од видот Бактријан што се роди минатата недела и неговото име е Буби, додека во зоолошката секоја година се раѓаат...

Основците учеа како одговорно да ги чуваат домашните миленици: „На своето куче може да му кажете сѐ…ОСВЕН ЗБОГУМ“

Учениците од „ООУ Св. Кирил и Методиј" Центар - Скопје кои учат во трето и четврто одделение имаа час на тема „Дали сте подготвени да станете херој? - Одговорно чување на домашните миленици“. Под мотото „На своето куче може да му кажете сѐ...ОСВЕН ЗБОГУМ“ тие научија дека да се биде сопственик на куче значи да се грижите и внимавате на...

Светски ден на дивиот свет: за половина век преполовена популацијата на цицачи, птици, риби, водоземци и влекачи

Балканскиот рис, кафеавата мечка, волкот, чакалот, видрата, белоглавиот и египетскиот мршојадец, змии, гуштери, желки, жаби, но и многу растенија, птици и габи се дел од Националната црвена листа на С. Македонија. Планетата денеска го одбележува Светскиот ден на дивиот свет воспоставен од Обединетите нации, кој годинава се одбележува со фокус на потребата од „Закрепнување на клучните видови за обнова...

Евровизиската претставничка Андреа дел од кампањата „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“

Македонската евровизиска претставничка Андреа Коевска, е првата од нашите познати личности што се љубители на животните, која се приклучи на заедничката кампања „Нашите миленици се наше семејство, не ги напуштајте!“ на ЗОО Скопје и ЈП Лајка. Со цел за подигање на свеста против напуштање на милениците и одговорно сопствеништво Андреа сними видео преку кое заедно со својот долгогодишен миленик Лео...

[Фото] Жирафите и лемурите вчера го прославија Валентајн во скопската Зоолошка

Денот на вљубените вчера го прославија и дел од животните во скопската Зоолошка градина. Вработените од ЗОО Скопје се дружеа со жирафите и лемурите, а нашиот фото-репортер ја овековечи нивната дружба. Редакцијата на Мета.мк искрено се надева дека вљубените синоќа си поминаа романтично на Валентајн, додека за оние што вчера го славеа Свети Трифун се надеваме дека утрово ќе им...

Кампања на ЗОО-Скопје и ЈП Лајка: Не ги напуштајте милениците, тие се дел од семејството

Земајки предвид дека кучињата и мачките имаат висока репродуктивна способност и се размножуваат со геометриска прогресија, што значи дека од еден пар кучиња или мачки за 8-9 години може да се добијат илјадници потомци од кои голем дел завршуваат на улица ЗОО-Скопје и ЈП Лајка започна кампања со цел подигање на свеста против напуштање на милениците и одговорно сопствеништво. „Во...

(Вознемирувачка содржина) Угинати животни скапуваат во напуштена касарна во Битола

Младиот активист за правата на животните од Битола, Леонрадо Соколов, вели дека деновиве почувствувал неподнослив мирис на угинати животни кога поминувал близу поранешната касарна во градот. Тој открил дека во напуштениот објект на локацијата која битолчани ја нарекуваат „под авионот“ има многу одрани животни кои скапуваат. „Случајно во потрага по едно куче налетав на напуштен објект во кој влегов бидејќи...

АХВ ќе испитува примероци од угинати животни на државните патишта, целта е заштита на здравјето и безбедност во сообраќајот

Мостри од труповите на угинати животни, куче, мачка, зајак, лисица, волк, куна, ласица, шакал, дивокоза, срна и дива свиња, кои ќе бидат најдени на државните патишта низ целата територија на земјава од страна на вработените на ЈП „Македонија пат“, додека ги извршуваат работните задачи, ќе ги земат ветеринари од Агенцијата за храна и ветеринарство, за да утврдат дали, и...

АХВ со препораки за безбедноста на храната и за здравјето на животните, по најавените високи температури

Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата за храна и ветеринарство ги потсетува граѓаните да купуваат храна од проверени места, каде производите, особено лесно расипливите од...

Во скопската зоолошка градина пристигнаа шест нови пингвини од Русија

Во Зоолошката градина Скопје пристигнаа шест нови пингвини од Русија, со кои во иднина ќе можат да се дружат посетителите. Станува збор за три машки и три женки од видот хамболт, информираат од скопската Зоолошка градина. „Во време на пандемија, кога транспортот е сложен, а летовите редуцирани, со големи напори успеавме да ги донесеме овие шест нови жители на Скопје...

ЈП „Лајка“ почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните, првиот е во петок

ЈП „Лајка“ од овој месец почнува со редовни состаноци со здруженијата за заштита на животните кои ќе се одржуваат два пати во месецот, информираат од таму. Целта, како што велат е, со заеднички напори да се постигне – што поголем број стерилизирани бездомни кучиња и намалување на нивниот број на улиците, лоцирање на клучните проблеми во процесот на справување со...

Студентки од Факултетот за ветеринарна медицина со апликација ја подигаат свеста за трговијата со животни

Студентките Сара Јованова и Елмедина Мислими од Факултетот за ветеринарна медицина Скопје, со својот иновативен проект односно апликација за подигнување на јавната свест за трговија со животни, учествуваа на натпревар на овогодинешниот виртуелен Зоохакатон, чија тема беше технологија и заштита на живиот свет и животната средина. Јованова и Мислими беа дел од тимот насловен „Koala Fan Club” кој беше еден...

Сервали и Скарлет Ибис птици пристигнуваат во скопската зоолошка градина

Наскоро во Зоолошка градина Скопје ќе пристигнат сервали и црвени птици од видот Скарлет Ибис, информираат од скопската зоолошка градина. Сервалите се африкански предатори од семејството мачки. Сервалот е еден од најголемите претставници од седумте видови на мали мачки, кои го населуваат континентот. Овој иден член на зоолошката градина претежно живее во Африка, во суб-сахарскиот дел на континентот со исклучок на...

Уште четири тигри и три лава од зоолошка градина во Њујорк се позитивни на корона вирус

Уште седум големи мачки, од кои четири тигри и три лава во зоолошката градина Бронкс во Њујорк се позитивни на коронавирусот, објави National Geographic. Ова се случува три недели откако се зарази првиот тигар во зоолошката градина. За другите седум мачки се претпоставуваше дека се заразени бидејќи покажувале симптоми на вирусот. Надлежните од зоолошката градина веруваат дека животните се заразени...

Тигар од зоолошка градина во Њујорк позитивен на Ковид-19

Четиригодишната женка тигар е првиот откриен случај на заразено животно со Ковид-19 во САД, а уште седум други мачки покажале симптом на вирусот. Тие имале сува кашлица и намален апетит уште минатиот месец. Официјалните лица од градината потврдиле дека големите мачки, вклучувајќи ја и тигрицата Надија се разболеле откако за нив се грижел вработен кој бил во асимптоматична фаза на...

Природата страда и во националните паркови, а надвор од нив речиси и да нема никаква заштита

Природата страда заради климатските промени, но многу повеќе заради човековите активности. Урбанизацијата, фрагментирањето на природните живеалишта, узурпацијата, загрозувањето на дивите видови и многу други активности се постојана закана за...