fbpx
Таг: затворање

таг: затворање

Инспекторите затворија уште пет маркети, не ги продавале производите по намалени цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски информира дека инспекторите казниле и затвориле уште пет маркети во земјава, и тоа во Кавадарци, Гостивар, Куманово и Тетово. Тој им се заблагодари на сите граѓани кои пријавуваат неправилности во Државниот пазарен инспекторат на 02/191. „Во повеќе наврати напоменав дека секој мора да ги почитува законите и Одлуките на Владата. Исто така, нема...

На автопатот Штип-Скопје немало пукање и драма, туку сообраќајна несреќа

Наспроти објавата дека на 4 септември автопатот Штип-Скопје бил затворен поради пукотници, од МВР тврдат дека тоа не е вистина и дека во периодот од 19 до 19.30 часот автопатот бил затворен поради сообраќајна несреќа. Од МВР додаваат дека стојат на располагање за било какви информации од медиумите во иднина, со цел јавноста да биде навремено и точно...

Продолжува прогонот на активистите за човекови права во Белорусија, државата безмилосно затвора

Активностите на државниот апарат на Белорусија против граѓанското општество и заложбите за човекови права продолжува со забранување на веб-страницата на организацијата за човекови права „Хуман Константа“. Оваа организација, што работи во полето на дигиталните права и на заштита на правата на лица што не се државјани на Белорусија, веќе беше насилно затворена во октомври минатата година, јавува меѓународната организација...

Балканските екологисти бараат затворање на термоелектраните на јаглен на Балканот

Што поскоро да се затворат термоелектраните на јаглен во регионот, а граѓаните да учествуваат во одлучувањето е фокусот на регионалната кампања „Обединет Балкан за чист воздух“, која ќе се одржи втора година по ред. Целта на кампањата која почнува од 20 декември, е да се подигне свеста на граѓаните во регионот за причините и последиците од аерозагадувањето, можните начини за...

Вистиномер: Во Австралија не се случија ниту „огромни протести“, ниту „револуција“

Австралија, според Worldmeters, има 25.836.750 жители. Во сите четири градови заедно, каде имаше протести, според полициските податоци, излегле 10.500 граѓани. Најголем број на граѓани – околу 4.000, имало на протестите во Мелбурн, град со 4,2 милиони жители. Во најголемиот град во државата, Сиднеј, кој има 4,6 милиони жители, протестирале 3.500 граѓани, 2.000 во Бризбејн и 1.000 во Перт. Така...

Нов Зеланд поради еден нов случај на ковид-19 спроведе целосен тридневен карантин

Поради само еден нов случај на ковид-19, прв во последните половина година, од полноќ цел Нов Зеланд ќе биде во строг локдаун, односно карантин, јавија новозеландските медиуми. Случајот е откриен во најголемиот новозеландски град, Окленд, кој ќе биде „затворен“ цели седум дена. Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн рече оти случајот е откриен претпладнево, а засега не може да се каже дали станува...

Вистиномер: Со ковид-19 вакцините не се вршат репресии и експерименти врз луѓето

Постот што ги рецензираме изнесува неточни и манипулативни тврдења дека невакцинираните ќе бидат подложени на репресии и присилни тестирања, кои наликуваат на дехуманизираниот однос на нацистите кон Евреите за време на Холокаустот и дека вакцинацијата ќе стане задолжителна. Засега, пак, има само најави за можни рестрикции за невакцинираните лица, исклучиво заради заштита на јавниот интерес и општото здравје на...

На првиот ден од полицискиот час извршени 724 контроли и надзори, затворен еден угостителски објект

Во текот на вчерашниот ден Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), во повеќе градови изврши вкупно 41 надзор и 683 контроли во угостителски објекти. Контролите и надзорите се извршени согласно Законот за заштита на населението од заразни болести, Законот за угостителска дејност, Законот за заштита од пушењето и Здравствените ковид протоколи. „При тоа, во Тетово на лице место е затворен еден угостителски...

Кафе-барот „Интермецо“ продолжил со работа и покрај забраната, Богдановиќ најави кривична пријава

Изречената забрана за работа од 30 дена не го спречи скопскиот кафе-бар „Интермецо“ да продолжи со работа. По извршените контроли на кафе-барот, вчера вечер истиот продолжил со работа и покрај изреченото решение и забраната за работа од 30 дена, соопшти градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ на својот Фејсбук профил. „Пломбата поставена на влезот на локалот е отстранета што согласно...

Училиштата да се затворат единствено кога ќе нема други алтернативи, вели претставничката на УНИЦЕФ во земјава

Кога се размислува дали да се укине наставата со физичко присуство треба да се направи добра проценка за придобивките наспроти ризиците имајќи ги предвид здравствените, образованите и другите социо-економски фактори. Она што со сигурност го знаеме е дека затворањето на училиштата има јасни негативни ефекти врз здравјето, образованието и развојот на децата, семејниот приход и вкупната економија, истакнува Патриција...

Денеска во Скопје се очекува сообраќаен колапс: Протести, снимање на филм, реконструкција на сообраќајници

Денеска во Скопје ќе се случува сообраќаен хаос и најдобро е доколку немате итна потреба да не го користите автомобилот. Имено, за денеска се закажни три протести, ќе има затворање на улици поради снимање на филм, но во тек се и градежни активности нa сообраќајниците низ градот кои ги изведува Град Скопје. Прв протест кој за денеска е закажан е...

Прислушувани разговори за затворањето на А1 телевизија: „Мора да им се земе лиценцата, па нека плачат после“

Две нови „бомби“ за затворањето на А1 телевизија се појавија на јутјуб каналот Fenix A1. Во првата бомба се објавени разговори на кои наводно се слушаат гласовите на поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, поранешниот премиер Никола Груевски и поранешниот обвинител Љупчо Шврговски. Во втората бомба пак наводно разговараат тогашниот директор на УЈП, Горан Трајковски, како и поранешниот главен...

Австралија сака да ги принуди „Гугл“ и „Фејсбук“ да им плаќаат на медиумите за објава на вести

Австралиската влада планира да им даде рок од три месеци на „Гугл“ и „Фејсбук“ за да испреговараат праведна исплата со медиумите во оваа земја за објавување на вестите. Австралија е првата земја во светот која се обидува да ги принуди технолошките гиганти да плаќаат за објавување на медиумските содржини, што би претставувало чекор во насока на заштита на независното...

Германија донесе закон за напуштање на јагленот како гориво и затворање на нуклеарките

Германскиот парламент донесе закон за напуштање на јагленот како гориво во енергетиката, според кој најдоцна до 2028 година ќе се затворат сите постројки за производство на енергија од јаглен и од други фосилни горива, а нуклеарните електрани би требало да бидат затворени до 2022 година. За поддршка во преодниот период, до остварувањата на ниско или на нулта ниво на емисии...

Владата за викендов ја забрани работата на текстилните и кожарски капацитети во Штип

Владата по барање на Општината Штип донела акт, со кој се забранува работа на компаниите во текстилниот и кожарскиот сектор за време на претстојниот празник и викенд, а се забранува и издавање на дозволи за движење, рече на прес-конференција градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски. Според Бочварски, ова е начин да се превенираат потенцијални случаи на Ковид-19, во ситуација кога...

По Италија и Грција ги затвори школите поради корона вирус во три региони

Грција на 48 часа ги затвораат сите државни и приватни образовни институции во три региони Ахаиа, Закинтос и Илиас по препорака на Комисијата на експерти за заразни болести. Комисијата препорачува да се откажат секаков вид масовни собири, како театри, кина, спортски и културни настани, посети на археолошки локалитети и музеи. Италијанската влада вчера исто така донесе одлука сите училишта и универзитети...

Патниот правец кој води низ Галичица и оваа зима останува затворен за сообраќај

Есенва, како и децении наназад, „Македонија пат“ стави забрана до 1 април за користење на патниот правец кој води преку Галичица од ресенското село Царина до Трпејца. Наместо државата сите овие изминати години да направи напор и да го санира, таа повторно става забрана за негово користење, и покрај тоа што Охрид е се поинтересна дестинација за сите оние кои...

Централен регистар: Основани 2.637, а избришани 6.803 компании

Успешно заврши процесот на обработка и одобрување на годишните сметки за правните субјекти за лани, информираше директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковска. „Вкупно се поднесени и обработени 75.658 годишни сметки. Лани беше плодна во однос на регистрација на нови субјекти и тоа вкупно се основани 7.378 субјекти. Од почетокот на годината се основани 2.637 субјекти. Ова е уште еден...

Поради говор на омраза, „Фејсбук“ ги затвори страниците на партијата „Британија на прво место“

„Фејсбук“ со официјално соопштение извести дека ги избришала официјалните страници на партијата на екстремна десница „Британија на прво место“ (Britain First) и на нејзините лидери поради говор на омраза. Според лондонски „Гардијан“, „Фејсбук“ ги отстранил главната страница на партијата, која имала над 2 милиони фанови, како и страниците на партиските челници Пол Голдинг и Џејда Франсен поради „ширење говор на...

Сирени и затворање раскрсници кај амбасадата на САД утре поради вежба

Сирени за тревога ќе се огласат утре претпладне во Скопје, а раскрсниците кај амбасадата на САД ќе бидат затворени, поради заедничката вежба што ќе ја вршат припадници на Министерството за внатрешни работи (МВР) и персоналот од амбасадата на САД во рамките на амбасадата. Како што соопшти МВР, сирените ќе може да ги чујат граѓаните на Скопје, а со затворањето на...

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...