fbpx
Таг: закани

таг: закани

Закани кон претседателката на Уставен: Импровизиран кревет и кујнски нож во гаражата на Кацарска

Претседателката на Уставниот суд, Добрила Кацарска, вчера во полиција пријавила дека добила закани по својот живот, откако во нејзиното гаражно место пронашла импровизиран кревет и кујни ноќ. Ножот бил забоден на прекинувачот за светло. „На 14.05.2024 во СВР Скопје од страна на Д.К. било пријавено дека на подрачјето на Центар во подземни гаражи, во нејзино гаражно место, биле пронајдени импровизиран...

Репортери без граници: МВР да ги истражи нападите кон „Вистиномер“

Организацијата „Репортери без граници“ денеска преку социјалната платформа X (поранешно Твитер) изрази поддршка за новинарите и вработените во „Вистиномер“ и ја повика македонската полиција да спроведе истрага. Реакцијата следува откако на социјалните мрежи започнаа напади и закани врз новинарите на „Вистиномер“, од Фондацијата Метаморфозис, случаи кои не се евидентираат првпат. „Kaмпањата за сајбер-малтретирањето на сервисот за проверка на факти „Вистиномер“,...

„Сејф џурналистс“: Да се пронајде и казни тој што се заканува со смрт на новинарите во „Н1“

Редакцијата на српската телевизија „Н1“, добила смртни закани синоќа во коментари на веб-страницата, предупреди денеска мрежата „Сејф џурналистс“. Покрај бројните навреди, таргетирање како предавници и закани дека „знаат каде живеат (новинарите) и какви автомобили возат“, во коментарот стоеше и дека „наскоро сите ќе бидат убиени“. Заканата е пријавена во Специјалното обвинителство за високотехнолошки криминал. Игор Божиќ, програмскиот директор на телевизијата...

Вистиномер реагира на најновата дезинформациска кампања против порталот и редакцијата

Она што не може да се забележи во оваа дезинформациска кампања, како и во претходните, впрочем, е било каква аргументација од страна на напаѓачите, за евентуална грешка, превид или невистина искажана од редакцијата на Вистиномер, која би ги оправдала нападите и заканите против нас. Такво нешто меѓу бројните манипулации и невистини на напаѓачите едноставно нема, пишува „Вистиномер“. Реакцијата подолу ја...

Поведена постапка против две лица кои му се заканувале на градоначалникот на Арачиново

Јавното обвинителство поведе постапка против две лица кои му се заканувале на градоначалникот на Општината Арачиново. Тие телефонски го вознемирувале градоначалникот, а упатувале и закани преку пораки на Вибер. Според информациите од Основното јавно обвинителство Скопје, јавен обвинител повел постапка против двајца браќа за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело, загрозување на сигурноста од член 144 став 4...

Се заканувал преку телефон на вработените во амбасадата на Косово

Засега неименуван маж стана предмет на обработка од Основното јавно обвинителство Скопје, поради закани што преку телефон ги упатил до вработените во амбасадата на Косово во Скопје. Станува збор за кривично дело – Загрозување на сигурноста според член 144 став 4 во врска со став 2 и став 1 од Кривичниот законик. На 6 ноември, осомничениот упатил сериозна закана дека...

ЗНМ ги осуди заканите кон новинарите што ја снимале депонијата што гори во Брвеница

Здружението на новинарите на Македонија денеска го осуди инцидентот во кој новинарска екипа на телевизијата ТВ Коха била спречена да ја врши својата професионална работа во врска со пожарот кој веќе втор ден гори во општина Брвеница. Екипата на телевизијата била вербално нападната од лице во цивилна облека кое агресивно се однесувало и со викање, навреди и закани им забранувало...

Закани кон директорот на АВМУ поради одбиено барање за одземање дозвола на ТВ Алсат-М

Непознато лице му упатило пораки со заканувачка содржина на директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ), Зоран Трајчевски, информираа денеска од АВМУ. Настанот се случил на 13 јули, а Трајчевски заканите ги добил на својот мобилен телефон. Пораките, како што велат од Агенцијата, се пратени откако на седницата на АВМУ одржана на 11 јули, била отфрлена поднесената...

Лажни дојави за бомби во Загреб, „цел“ била и редакцијата на еден весник

По дојавите за бомби што рано утрово стигнале во неколку медиуми утрово, полицијата во Загреб, главниот град на Хрватска, извршила проверки и констатирала дека заканите се лажни, јави Хрватската радиотелевизија. Еден од објектите кои биле посочени како мети, била и зградата во која се наоѓа редакцијата на весникот „Јутарњи лист“, а во која седиште имаат и неколку фирми, но и...

„Ќе се сретнеме ние двајца каде што живееш“ – ЗНМ со осуда за заканите врз новинарот Огнен Јанески

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагира и ги осудува јавните закани, говорот на омраза кон сите новинари и медиумски работници и кон новинарот Огнен Јанески кои биле упатени од страна на гледач во две контактни емисии на 27 јуни на ТВ24. Како што информираат оттаму, во текот на вчерашното издание на емисијата „Во тек“, која што е...

Општина Арачиново под клуч поради „безбедосни причини“, Спасовски порача конфликтите да ги расчистат меѓусебно

Откако завчера Министерството за внатрешни работи (МВР) го приведе 69-годишниот скопјанец Р.А., поради закани кон градоначалникот на Општина Арачиново Ридван Ибраими, општината денес ги заклучи вратите поради „безбедносни прчини“. Според пријавата на Ибраими, додека тој не бил присутен во општинската зграда, Р.А. пред други присутни лица упатувал закани по неговиот живот, а во врска со предмет за доделување на користење...

Двајца ученици во тетовско училиште оставиле лист хартија со закани и имиња на соученици

Ученик и ученичка во основно училиште во Тетово во тоалетот оставиле лист хартија на кој биле испишани имиња на други ученици од училиштето, како и закани, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). По пријавата на случајот, со 11-годишните ученици денеска полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Тетово (СВР Тетово) извршиле службен разговор во присуство на психолог, педагог и родителите. „Известен...

Малолетнички од Скопје не биле „уапсени“, туку повикани на разговор во полициска станица

Од МВР за „Вистиномер“ потврдија дека ученичките биле само повикани на разговор во станица и не биле уапсени. Инаку, и во содржинскиот дел на текстот што се споделува во постот воопшто не се известува за никакво апсење, туку за повикување на разговор во полициска станица. Постои голема разлика меѓу „апсење“ и „повикување на разговор во полициска станица“, пишува „Вистиномер“...

Ученичка во „Кочо Рацин“ направила список со соученици кои сака да ги повреди

Ученичка во основното училиште „Кочо Рацин“ во Центар направила список со закани за соученици, потврди Министерството за внатрешни работи. Во информацијата оттаму стои дека вчера во СВР Скопје 47-годишна жена пријавила дека ученичка во училиштето направила список со закани за соученици. „Известена е директорката на училиштето, Центарот за социјални работи и јавен обвинител и се преземаат мерки за расчистување на...

Јовески: Во земјава сè помала е возрасната граница на сторители на тешки кривични дела

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, изразува длабоко жалење и со загриженост ги следи настаните во соседна Република Србија, каде во оружени напади во претходните денови беа убиени повеќе лица, соопшти Јавното обвинителство. Истовремено, Јовески предупредува дека во земјава има тренд на намалување на возрасната граница на сторители на тешки кривични дела. Јовески побара поефикасна контрола на оружјето...

Министерот Шаќири ќе побара итна проценка на безбедносните ризици во училиштата

По случувањата во Србија со двата масакра со огнено оружје што се случија неделава, министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска информираше оти ќе им предложи на владата и безбедносните органи да извршат итна проценка на состојбите и безбедносните ризици, кои во голема мера се потхрануваат од одредени социјални мрежи, како што е ТикТок. „Имајќи предвид дека истите не...

Петровска: Целта на хибридните напади е да предизвикаат паѓање на прозападните влади

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во емисијата Клик Плус на ТВ21 вчера зборувајќи за кибер-заканите и дојавите за поставени бомби во институциите истакна дека целта на овие хибридни закани, е да се предизвика пореметување на мирот и стабилноста на Балканот и да се внесе несигурност, страв и паника кај населението. „Најчесто целта на хибридните војни и кибер нападите како составен...

Спасовски: Последните дојави за бомби се испраќани од Иран и од Русија, досега вкупно 720 објекти добија закани

Ова е еден интензивен хибриден напад кој ни се случува од 19 октомври, па до денеска, на територија на целата држава, во средните, а потоа и во основните училишта. Имавме зафатени повеќе од 720 објекти со вакви лажни дојави, иако не само во училишта, туку и во други комерцијални објекти, истакна во гостувањето на ТВ 24 министерот за внатрешни...

Поради опасност од атентат, новинарот Христо Грозев ја напуштил Австрија и заминал во САД

Истражувачкиот новинар Христо Грозев, извршен директор на меѓународниот колектив за истражувачко новинарство „Белингкет“, инаку Бугарин, дел од мрежата „Белингкет“, кој до неодамна престојуваше во Австрија, заминал во САД, јави бугарскиот онлајн-медиуми mediapool.bg. Австриските власти го предупредиле Грозев дека убијци ангажирани од Русија активно го бараат, со помош на локални помошници. Грозев до неодамна живеел во Виена. Според неговата изјава за „Фајненшел...

Спасовски за 24 ТВ: Стабилна и мирна безбедносна состојба, без никакви индиции за нарушување

Безбедносната состојба е стабилна и во овој момент без никакви индиции дека може да биде нарушен мирот, безбедноста и спокојот на граѓаните, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во вчерашното гостување на ТВ24. Спасовски образложи дека глобалните случувања, како што се воената агресија на Русија врз Украина, економската криза, енергетската криза и случувањата во регионот, секако имаат свое влијание,...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...