fbpx
Таг: вонредни мерки

таг: вонредни мерки

Вистиномер: Заев со различни аршини за вонредната состојба

На 18 март годинава, кога беше прогласена првата вонредна состојба за справување со пандемијата, премиерот Зоран Заев изјави дека ја поздравува и дека таа ќе придонесе за брзо и ефикасно спроведување на мерките. Тогаш имаше вкупно 48 заболени. На 15 октомври, пак, Заев изјавува „бројките се до плафон“, „сите можеме да бидеме заразени“, „верувам дека не треба да размислуваме за...

Намален бројот на интервенции на Брзата помош кај лица во алкохолизирана состојба и од сообраќајни несреќи

Во периодот од јануари до јули годинава, значително е намален бројот на интервенции на лица во алкохолизирана состојба и лица повредени во сообраќајни несреќи во споредба со истиот период минатата година, што се должи на намалената фреквенција на движење и воведените мерките за спречување на ширење на коронавирусот. Ова го покажуваат статистичките податоци на Службата за итна медицинска помош. „Од...

ЕСМ ќе ги санира последиците од поплавите во рудниците „Суводол“ и „Брод Гнеотино“

Обилните врнежи од дожд што ја зафатија земјава во битолскиот регион предизвикаа големи поплави и хаварија на јагленовите откопни полиња во рудниците „Суводол“ и „Брод Гнеотино“ на РЕК Битола. Според податоците на стручните служби на РЕК Битола, во рудникот „Суводол“ се слеале околу 630.000 метри кубни вода, што претставува временски феномен, незабележан во последните 20 години, информираат од Електростопанство...

Поднесени 1.022 прекршочни пријави за граѓани кои не носеле заштитна маска

Продолжува прекршувањето на задолжителните мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Само во последното деноноќие, Министерството за внатрешни работи поднело 1.022 прекршочни пријави за граѓани кои не носеле заштитна маска на лицето. Од 1 мај наваму, оваа мерка прекршочно се санкционира согласно пропишаните казни во Уредбата на Владата на РСМ. Мета.мк и претходно пишуваше дека расте бројот на прекршоци по...

МЦМС: Мнозинството граѓани очекуваат економска криза од која нема лесно да излеземе

Дури 88 отсто од граѓаните сметаат дека земјава ќе навлезе во економска криза, а 66 отсто очекуваат дека излегувањето од неа нема да биде лесно, покажува телефонската анкета на Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) направена на 1.000 испитаници во периодот од 16 до 22 мај годинава. Што се однесува до економските мерки на Владата, средната оценка на испитаниците...

Хелсиншки комитет: Загрижува драстичното зголемување на говорот на омраза

Во месец мај забележано е повторно зголемување на говорот на омраза на социјалните медиуми, што е директен резултат на релаксирањето на заштитните мерки и укинувањето на полицискиот час, покажува последниот месечен извештај на Хелсиншкиот комитет за човекови права. „Слично како за март и април, Хелсиншкиот комитет за човекови права продолжи да евидентира голем број пријави поврзани со говор на омраза...

„Илузии“ – прва онлајн претстава на независниот Wonderland Theatre

Независниот „Wonderland Theatre“ на 11 јуни ќе ја има својата прва онлајн театарска претстава насловена „Илузии“ по мотиви на истоимениот текст на Иван Вирипаев. Претставата ќе може да се проследи на нивниот Youtube канал. Улогите ги играат Ивана Павлаковиќ, Драгана Лошкова, Никола Насотски и Исмет Шабановиќ. Режијата е на Нела Витошевиќ, видеото го монтира Васил Христов, а за музиката задолжен...

За еден месец 5.783 лица во изолација и 2.216 во самоизолација (инфографик)

Во тек е вториот бран на корона вирусот, расте бројот на новозаразени, а со нив и бројот на лицата што одат во изолација и самоизолација. За еден месец, од 8 мај до 9 јуни, Министерството за внатрешни работи евидентирало 5.783 лица на кои им биле издадени решенија за изолација, а 2.216 потпишале изјави за самоизолација. Нивниот број почнува да расте...

Се врши вештачење на снимките од локалот во кој присуствувал Христијан Мицкоски

На денешната прес-конфренција, заменик дополнителната министерка за внатрешни работи, Славјанка Петровска информираше за деталите од настанот во скопско Дебар маало на 3 јуни, кога во затворен дел од угостителски објект беше присутен опозицискиот лидер, Христијан Мицкоски. Петровска појасни дека од исказите на очевидците, односно вработените во објектот, идентификувани се сите четворица кои го придружувале Мицкоски. „Можам само да ви потврдам дека...

Зголемен бројот на прекршоци за неносење заштитна маска (инфографик)

Откако на 26 мај се укина мерката полициски час, оттогаш, заклучно до денес се зголемил бројот на прекршоци за неносење заштитна маска на лицето, покажуваат податоците од Министерството за внатрешни работи. Од 27 мај до 1 јуни евидентирани се 3.005 прекршители на оваа мерка. Најголем број прекршоци се во недела, 31 мај кога МВР регистрирало 673 лица што не...

Полицискиот час не го испочитувале 59 лица, регистрирани 255 прекршоци за неносење заштитна маска

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на изминатото деноноќие регистрирани се вкупно 59 лица што не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 32 лица, додека за останатите граѓани се земени податоци и за нив ќе следуваат соодветни мерки. По однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 255 прекршоци, а четири лица...

Завршната оценка зависи од целогодишниот труд, не само од онлајн наставата, велат наставниците

Корона вирусот и вонредните мерки за заштита и негово спречување не го променија датумот за крај на учебната година. Ќе заврши на 10 јуни како што беше пракса во минатото и пред пандемијата. Со затворањето на училиштата, настава се пренесе во домашни услови и до крајот на учебната година ќе се одвива на тој начин. Набрзо откако се соопшти...

Дел од театрите размислуваат за претстави на отворено, но ги чекаат препораките од надлежните

Theater / Photo: Unsplash
Поради пандемијата, со цел да се спречи ширењето на корона вирусот, се затворија кината, театрите, музеите и сите други институции каде што може да се одржуваат масовни собири, настани, концерти и други културно информативни настани. За време на карантинот, во најразличните уметнички изведби може да се ужива од дома преку дигиталните платформи и YouTube каналите. Во Северна Македонија, театрите го...

ЈСП: Допрва ќе се утврди начинот на кој ќе се одвива превозот по намалувањето на мерките

Намалувањето на вонредните мерки, ќе им овозможи на луѓето да продолжат со активности коишто ги извршуваа и претходно, а со тоа ќе почне и почесто да се користи и јавниот превоз. Досега, меѓуградскиот сообраќај сè уште е во прекин, додека пак, меѓуопштинскиот сообраќај е регулиран според уредба на Владата со која е предвидено возилата да бидат исполнети со 50% од...

За да го намали загадувањето, Град Скопје ќе ги следи препораките од државниот кризен штаб

Започна намалувањето на вонредните мерки со кои се ограничи движењето на граѓаните, кои беа воведени со цел да се спречи ширењето на корона вирусот. Со забавување на човековите активности што и штетат на Земјата се намали загадувањето. Тоа го покажуваат и последните податоци за намалувањето на присуството на ПМ-2,5, ПМ-10 честичките и азотниот двооксид во скопскиот воздух во текот...

Финансирањето во време на пандемија е најголемиот предизвик за младинските организации од Балканот

Група претставници на младински организации од Балканот учествуваа на вториот по ред настан од серијалот „Кога младите го спасуваат светот“ кој го организира мисијата на ОБСЕ во Србија со Младинската мрежа на Југоисточна Европа. Педесетина учесници на онлајн конференција го споделија своето искуство за тоа со какви проблеми се соочуваат младите и младинските организации во текот на пандемијата, но и...

Комфорна атмосфера и видео снимки од онлајн наставата дел од предностите на далечинското учење

Студентите се согласни дека учењето од дома освен недостатоци, има и предности. На овој начин, тие се заштитуваат себе и своите блиски, а воедно имаат повеќе време за подготовката околу испитите. Се чини дека ако едната половина од нив се прилагодува на условите, останатите се справуваат со несоодветната комуникација што пробуваат да ја остварат со професорите. Студентот на Факултет за...

Онлајн наставата има предности, но на студентите им недостасува интеракцијата за време на предавањата

Пред два месеци владата донесе уредба со која го прекина воспитно-образовниот процес со цел да го спречи ширењето на корона вирусот. Оттогаш наваму наставата се одржува преку учење од далечина, односно преку онлајн платформи. Со најавувањето на оваа мерка, беше јасно дека престојниот период ќе биде предизвик за сите вклучени во образовниот процес. Студентите што Мета ги контакираше велат...

Комисијата за заразни болести предложи досегашните мерки да останат на сила

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести одлучија да препорачаат до Владата сите досегашни мерки да останат на сила. Оваа одлука е донесена по денешниот состанок на кој беше разгледувана можноста за олеснување на мерките за превенција и заштита од корона вирусот. „Трендот на нови случаи со Ковид-19 во следните два дена ќе биде разгледуван на состанокот на Комисијата...

Денеска и утре полицискиот час ќе трае од 19 до 5 часот

На вчерашната владина седница, донесена е одлуката за скратување на полицискиот час за време на викенд. Денеска и утре граѓаните ќе може да се движат во периодот од 5 до 19 часот. Според одлуката, во сабота и недела, сите млади лица под 18 години ќе можат да се движат од 13 до 19 часот, а сите возрасни граѓани над 67...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...