fbpx
Таг: Водици

таг: Водици

Скопските улици со посебен режим на сообраќај за Водици

Поради активностите по повод верскиот празник Водици, во Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Утре од 8 часот па до завршување на активностите, во центарот на Скопје за сообраќај ќе биде затворена улицата „Филип Втори Македонски“ –...

Ковачевски за Водици: Да се обединиме во стремежите за мир и просперитет

Премиерот Димитар Ковачевски упати писмо во кое го честита големиот христијански празник Богојавление – Водици, на поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски, г.г. Стефан, на Светиот архиерејски Синод, на свештенството и монаштвото на МПЦ - ОА и на сите верници кои денеска го чествуваат празникот. „Симболиката на вековното празнување на Богојавление - Водици во...

„Види ја ти неа“ и „Награда“ – филмови инспирирани од празникот Водици

Денешниот христијански празник Богојавление - Водици го негува традиционалниот обичај што го бележи положувањето на Светиот крст за осветување на водите во сите градови и помали населени места во Македонија. Обичајот кој прерасна во една од најголемите верски манифестации во земјава  инспирираше двајца македонски режисери да претстават свои филмски остварувања поврзани со настаните што секоја година се проследени на 19...

Водици во Скопје: Светиот крст посветен на сите учесници на манифестацијата

Православните христијани денеска го празнуваат Богојавление – Водици. Утрово во сите православни храмови се оддржаа црковни литургии. По една година пауза поради пандемијата, манифестацијата повторно се организираше во сите краишта на земјава. Децениската традиција, со ограничен број учесници, се одржа и во Скопје. Централната литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ ја предводеше Архиепископот Охридски и Македонски г.г Стефан. Традиционалното осветување...

Илјадници за Водици во Охрид, крстот го фати Мартин Гоџо

Мартин Гоџо го фати крстот што беше положен во осветените води на Охридското Езеро на празникот Богојавление – Водици. Тој беше најбрзиот помеѓу стотината капачи кои запливаа во студените води на езерото. Активностите поврзани со верскиот празник Богојавление- Водици  во Охрид почнаа рано утринава со свети црковни литургии. Манифестацијата на положување на Светиот крст во Охридското Езеро го обави митрополитот...

Д-р Стојанов: За Водици не е проблем бројот на капачи, туку групирањето на луѓето од страна

Секој вид на собир е проблематичен во однос на ширење на Омикрон, независно дали станува збор за верски настан, концерт, дружба в кафеана и слично, па така, проблем е и ако на Водици се организира собир на верници, смета епидемиологот д-р Александар Стојанов. Според него, не се проблем капачите, колку што се проблем луѓето кои ќе стојат покрај водата...

Годинава нема да има традиционално фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро

Од Дебарско-Кичевска епархија на Македонската православна црква (МПЦ) со соопштение информираат дека годинава нема да се одржи традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро во Охрид. „На 19-ти јануари, празникот Богојавление – Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови. Ќе бидат организирани утрински богослужби и осветување на вода, со која потоа ќе биде извршен Богојавленскиот водосвет...

Во Охрид в понеделник ќе се поделат 1,5 тони рибна чорба за Денот на рибарите

Во рамки на манифестацијата Денот на рибарите, која што ќе се одржи на 20-ти јануари на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид и оваа година ќе се подготвува традиционалната рибна чорба. Чорбата ќе се подготвува во голем казан, кој утрово беше поставен на градскиот плоштад. За подготовката на овој специјалитет ќе бидат задолжени професорите и учениците од ОУТУ „Ванчо Питошески“....

За Водици ќе има изменет сообраќаен режим

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај на одредени сообраќајници во централното градско подрачје на Скопје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром и населбата Хром поради верскиот празник Водици на 19 јануари недела. „Во периодот од 10 часот па до завршувањето на манифестацијата по повод Водици, во центарот на Скопје...

Следниот петок неработен за православните верници

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека следниот петок, 19 јануари 2018 година, кога се одбележува празникот Водици е неработен за граѓаните од православната вероисповед во Република Македонија. Истовремено, Министерството им го честита празникот на православните граѓани.

Посебен сообраќаен режим за Водици

Поради верскиот празник Водици, в четврток во Скопје ќе биде воведен посебен сообраќаен режим за сообраќајниците во централното градско подрачје, како и во општините Карпош и Ѓорче Петров. Во периодот од 9 часот до завршувањето на манифестацијата по повод Водици, во центарот на Скопје за сообраќај ќе бидат затворени улиците Филип Втори до булеварот Гоце Делчев и улица Кеј 13 Ноември до булеварот...

Православните верници слават Богојавление – Водици

Големиот христијански празник Богојавление – Водици денеска се одбележува во Македонија со традиционално фаќање на богојавленскиот крст. Овој ден се празнува уште од вториот век, а е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан, кое го врши свети Јован Крстител. Според верските верувања, оној кој денеска ќе го фати светиот крст, ќе има среќна, бериќетна и благословена...

Водици, неработен ден за православните христијани

Верниците од православна вероисповед утре го празнуваат празникот Богојавление, односно Водици, кој се прославува на 19 јануари според верскиот календар. Според Законот за државни празници, за православните верници, вторник, 19 јануари е неработен ден, информираат од Министерството за труд и социјална политика.

Охрид подготвен за Богојавление – Водици

Во Охрид, утре, на чинот на фрлањето на светиот крст во водите на Охридско Езеро за празникот Богојавление - Водици, се очекуваат повеќе илјади гости, пред сè, домашни, но и индивидуални туристи од Бугарија, Србија и од другите земји од соседството. Хотелиерите и угостителите, и овојпат, аранжаманите за Водици ги нудат по промотивни цени, намалени, во просек од 10 до 20...

Меѓународна конференција за културно наследство: „Охрид – Водици 2016“

Од утре до 19 јануари во Охрид ќе се одржи четвртата Меѓународна конференција за културно наследство, економски развој, туризам и за медиуми „Охрид - Водици 2016“. Годинава учесниците на конференцијата ќе се фокусираат на темата „Тероризмот, миграција, бегалци – современи предизвици за културните идентитети, наследство, економијата, туризмот и за медиумите“. Првпат на конференцијата ќе учествуваат претставници од Европа, Америка, Африка и од...

Општината и црквата ја презедоа организацијата на Водици

Откако граѓанското здружение „Богојавление“, по една деценија, ја откажа организацијата на големиот православен празник Богојавление - Водици, обврската за организација на манфестацијата ја презедоа Општината заедно со Дебарско-кичевската епархија. Градоначалникот Никола Бакрачески формираше посебно координативно тело, во кое има и претставник на црквата. До 19 јануари, има доволно време за да се спроведат сите подготовки. - Традиционалните духовни и верски обичаи во Охрид...

Кумството на Јоксимовиќ забележано во меидумите во Србија

Дел од меидумите во Република Србија го забележаа кумството во Охрид на манифестацијата Богојавление – Водици, на омилениот пејач во оваа земја, Жељко Јоксимовиќ. Мегу другите, настанот го регистрираа „Вечерње новости“, како и еден од најчитаните интернет-портали на просторите на поранешна Југославија, српски „Курир“. Самиот Јоксимовиќ, на крајот од манифестацијата, се огласи со објава на својот фејсбук-профил, во која напиша: „Сакам да...

Православните верници се фрлаа по крстот во осветените води

Денеска низ Македонија православните верници го прославуваат празникот Богојавление-Водици. По одржувањето литургии во соборните храмови, верниците се упатуваа кон местата каде светиот крст се положуваше во водите, кои претходно беа осветени од црковни претставници. Верниците по осветувањето полнеа од осветената вода, за која се верува дека е лековита. На централната свеченост во Скопје, светиот крст од реката Вардар го извади Душан...

Душан Чимев од Виница го фати светиот крст во Скопје

Дваесет и двегодишниот Душан Чимев од Виница го фати светиот крст во Скопе, кој од мостот кај „Холидеј ин“ го фрли поглаварот на Македонската православа црква-Охридска архиепископија, г.г. Стефан. - Нека е за многу години. Господ на сите да дава среќа, здравје, љубов и вера – рече Чимев, кој од Македонската православна црква доби Свето писмо, златно крвче и икона...

Охрид: Дебрчани „им го зедоа” крстот на варошани

Цветан Мицкоски од населбата Далјан, по потекло од селото Белчишта, Дебрца, беше најсреќен, но и најупорен меѓу капачите во Охридско Езеро и прв стигна и го фати светиот крст во студената вода на езерото. - Веќе две децении скокав по светиот крст во Охрид за Водици. Многу сум среќен што годинава го фатив крстот и што конечно желбата ми се исполни. За многу години...

Средното стручно образование станува сè попопуларно, најголем е интересот за компјутерски техничари

Средното стручно образование станува сè поатрактивно. Тоа го покажува и годинашниот прв уписен рок кој заврши денеска во 15 часот, а според добиените пријави, многу училишта нема да имаат...