fbpx
Таг: УНЕСКО

таг: УНЕСКО

УНЕСКО бара, државата не испорачува, граѓанските организации разочарани од третманот на Охрид

Ревидираниот Стратегиски план за рехабилитација на Охридскиот регион и понатаму е список на желби на домашните институции, кои не предвиделе ниту временска рамка за имплементација на проектите, буџет и приоритети за секоја активност како што тоа им го бара УНЕСКО. Граѓанската организација „Фронт 21/42“ реагира на Извештајот за состојбата на Светското природно и културно наследство во Охридскиот Регион и за...

Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

Владата на денешната седница го утврди Предлогот на закон за измени и дополнувања на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за културно наследство од особено значење. Од Министерството за култура известуваат дека со предлогот ќе се заостри режимот на заштита на споменичката целина на Старото градско јадро согласно препораките и Одлуките на Комитетот за светско наследство на...

Костадиновска – Стојчевска: Сo софтвер ќе „ловат“ дивоградби на охридското крајбрежје

Националната комисија за УНЕСКО на Република Северна Македонија и Националниот парк „Галичица“ преку посебен софтвер направиле скенирање на охридското крајбрежје по што ќе се утврдуваат дивоградбите, информира министерката за култура и претседател на Националната комисија Бисера Костадиновска - Стојчевска. Таа кажа дека до Националната комисија за УНЕСКО имало доставено неколку предмети, но и покрај притисоците и инсистирањето дека во општина...

Костадиновска-Стојчевска и Ковачевски на средба во УНЕСКО, се споменал и Охрид

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска присуствува на 42. сесија на Генералната конференција на УНЕСКО во Париз, каде што пред отворањето, заедно со премиерот Димитар Ковачевски беа пречекани од генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле. На средбата, извести македонското Министерство за култура, беше истакнато задоволството од досегашните резултати од интензивната соработка на Северна Македонија со Организацијата на Обединетите нации за...

Усвоени итни владини мерки за рехабилитација на природното и културно наследство на Охридскиот регион

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за потребата од преземање на итни мерки за рехабилитација на светското природно и културно наследство на Охридскиот регион. Владините заклучоци се донесени по посочувањето од предлагачот, Министерството за култура, на препораките од реактивните мониторинг мисии на УНЕСКО, потенцирани од Комитетот за светско наследство при УНЕСКО. Во владините заклучоци, се задолжува Министерство...

Костадиновска-Стојчевска: За да се зачува статусот на Охридскиот регион, двете земји треба заеднички да работат

За да се зачува престижниот статус, двете пријателски земји треба заеднички да се фокусираат во реализирање на препораките и обврските, бидејќи подеднакво ја споделуваат и одговорноста за Охридското Езеро. Ова го истакнала министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска за време на нејзината посета во Ријад, на вчерашната средба со Шефот на Одделот за Европа и Северна Америка во Центарот за Светско...

Охридскиот регион останува на листата на светски наследства на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО и на 45-тата сесија што ја одржа во саудискиот главен град Ријад одлучи Охридскиот регион да остане на листата на светски наследства на УНЕСКО. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствува во Ријад, изјави дека останува престижниот статус, но остануваат и препораките за негово зачувување. „Препораките не се лесни и нивното реализирање бара наше целосно...

УНЕСКО: Венеција да се додаде на листата на загрозени места на светско наследство

Венеција треба да биде додадена на листата на загрозени места на светско наследство, соопшти Агенцијата за образование, наука култура на Обединетите нации УНЕСКО, пренесе Би-би-си. Овој италијански град е изложен на ризик од „неповратни“ штети предизвикани од  туризмот, прекумерниот развој и зголемувањето на нивото на морето поради климатските промени, се вели во извештајот на УНЕСКО. Агенцијата има за цел да поттикне...

Обединетите Нации бараат да се ограничи употребата на технологијата во училиштата

Во новиот извештај на Обединетите Нации, се препорачува да се забранат паметните телефони во училиштата, за да се подобри учењето и да се заштитат децата од сајбер малтретирање, пренесува Гардиен. УНЕСКО, агенцијата за образование, наука и култура на ОН, тврди дека прекумереното користење телефони е поврзано со намален образовен успех и негативно влијае на менталното здравје. Барањето за забрана на паметни...

Што се случува со светското наследство во Охрид ќе проверуваат експерти на Бернска и Рамсарска конвенција и на УНЕСКО

Претставници на Бернската конвенција заедно со експерти од Рамсарска конвенција и УНЕСКО во следните два дена ќе престојуваат во Охрид каде ќе посетат повеќе локации за да констатираат што се случува со светското културно и природно наследство на УНЕСКО и опасностите кои го демнат од неконтролираната урбанизација, легализацијата на дивоградби и планирањето нови инфраструктурни зафати. Мисијата е предводена од извршниот...

Охрид е на патот да постане загрозено наследство, а политичарите си дискутираат

Петмина експерти на УНЕСКО, Бернската и Рамсарската Конвенција, на крајот на април ќе дојдат во посета на Охридскиот Регион и ќе ги посетат сите „жешки точки“ на неконтролирана урбанизација и легализирани дивоградби кои го доведуваат во прашање статусот на светско културно и природно наследство на УНЕСКО. Но, не само со урбанистичкото дивеење, Охрид долго време се бори и со...

УНЕСКО: Во 2022 година се убиени 86 новинари и медиумски работници во светот

Бројот на убиени новинари и медиумски работници е зголемен за 50 отсто во текот на 2022 година, објави УНЕСКО. Дури 86 новинари и медиумски работници биле убиени лани, при што најопасни делови од светот, според бројот на убиства, биле Латинска Америка и Карибите. Организацијата за наука образование и култура на ОН, УНЕСКО има мандат да обезбеди слобода на изразување и...

Објавен е конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) во соработка со УНЕСКО го објави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2023 за најдобра дебитантска книга од млад автор. Конкурсот е отворен до 21 февруари, додека поетот-лауреат ќе биде објавен на Светскиот ден на поезијата, 21 март. Услови за учество на конкурсот за наградата се дебитантски книги на млади поети под 35...

Во С. Македонија нема сексуално образование за деца од 0 до 4 години

Кај нас не постои сеопфатно сексуално образование од 0-4 години и оттука било какво тврдење поврзано со работата на нашата организација во овој контекст е беспредметно и неиздржано. Се работи за класична манипулација и извртување на фактите. Исто така, во нашата земја не постои ниту неформална програма за сексуално образование за деца на оваа возраст до 4 години, што...

Францускиот багет доби статус на културно наследство на УНЕСКО

Долгиот леб со крцкава кора наречен багет, кој е вкусен основен дел од храната во Франција, вчера доби посебен заштитен статус и се приклучи на другите кулинарски специјалитети во светот, како неаполската пица, корејската туршија „кимчи“, белгиската култура на пиење пиво, медитеранската исхрана и арапското кафе, пренесе Си-ен-ен. УНЕСКО, објави дека „занаетчиската умешност и културата на багетот“ сега е официјално...

Меѓународни експерти напролет доаѓаат во Охрид да ја скенираат состојбата со заштитата на културното и природното богатство

Состојбите со природното и културното богатство на Охридскиот Регион ќе се истражуваат на почетокот на идната година. Земјава, по девет месеци задоцнување, одговорила на барањето на Бернската Конвенција меѓународни експерти да го посетат градот на УНЕСКО, заштитен како Светско културно и природно наследство, и на терен да ја констатираат состојбата. Постојниот Комитет на Бернската Конвенција на крајот од месецов...

Владата ги игнорира меѓународните експерти загрижени за состојбата со Охрид и Охридското Езеро

Бернската Конвенција по вторпат годинава ја опомена Владата дека не им испратила одговор кога ќе можат да ја реализираат посетата на Охрид и да утврдат во каква состојба се наоѓа градот заштитен од УНЕСКО како Светско културно и природно наследство. Земјава веќе еднаш доби ваква опомена во мај годинава, откако го пропушти рокот за одговор до Конвенцијата во февруари. Како...

Бернската конвенција бара Владата да им потврди термин за проценка на состојбите во Охрид

Бернската конвенција побарала македонските власти да прекинат со сите активности во Охрид, сè додека нивната мисија, на која ќе ѝ се приклучат и претставници на УНЕСКО и Рамсарската конвенција, не дојдат во планираната посета за да ја видат фактичката ситуација. Еколошката организација „Фронт 21/42“ денеска информира дека Бирото на Конвенцијата во последниот извештај ја опоменува Владата дека не само...

Украинското културно наследство е во опасност, предупреди УНЕСКО

Агенцијата за култура на Обединетите нации, УНЕСКО, предупреди дека главните историски знаменитости во Украина се во опасност да бидат оштетени, па дури и уништени додека Русија продолжува со својата офанзива, пишува „Јуроњуз“. УНЕСКО посочува дека намерното уништување на наследството на една земја или култура е воено злосторство и дека таргетирањето на културните места преминало во тактика на војна за оштетување...

Охридските власти со мерки за да спречат палења на депонијата „Буково“, затворањето ќе почека

Охридското јавно претпријатие „Комуналец“ постави фотоволтаични панели за потребите на чуварската служба на општинската депонија „Буково“, како и нова рампа за спречување на нелегалното влегување во кругот на депонијата лоцирана покрај патот Охрид-Ресен, информираат од охридската локална самоуправа. На локацијата веќе се поставени нови монтажни објекти за чуварската служба, а со фотоволтаиците ќе се обезбеди електрична енергија за непречено функционирање...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...