fbpx
Таг: ТИРЗ

таг: ТИРЗ

„Магна Мехатроникс“ гради фабрика во Штип, ќе бидат вработени 600 лица

Премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Јован Деспотовски во технолошко-индустриската развојна зона Штип се обратија на означувањето на почетокот на градежните работи на нова фабрика, која е инвестиција на „Магна Мехатроникс“. Фабриката произведува интегрирани системи од механички и електронски компоненти и е една од групациите на канадската компанија „Магна Интернационал“. „Магна Интернационал“ е една...

Во ТИРЗ Тетово потпишан договорот за државна помош за производство на електричните автомобили НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ

Владата на Република Северна Македонија, застапувана и претставувана од Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони и „НЕКСТ.Е.ГО МОБИЛЕ“, денеска во ТИРЗ Тетово потпишаа договор за државна помош за нова инвестиција, која предвидува целосно производство на електрични автомобили e.GO, соопшти владината служба за информирање. Како што беше кажано на церемонијата, на која беше ставен камен-темелник за идната фабрика,, се очекува германската...

Претставен зелениот инвестициски фонд на ТИРЗ – инвестиции од 750 милиони евра и 15.000 работни места

ТИРЗ создаде нов Стратешки зелен инвестициски фонд во рамките на Планот за забрзан економски раст на Владата на РСМ. Овој фонд ќе биде наменет за домашни и странски инвеститори, со фокус за средни и големи компании. Концептот за фондот го развиваа заедно ТИРЗ и Светската банка во изминатите девет месеци. Како што објасни министерот за финансии Фатмир Бесими на денешната...

ТИРЗ прогласен за лидер во регионот од Capital Finance international

Технолошко индустриските развојни зони се наградени за најдобри слободни економски зони – Лидер на Балканот за 2021 година. Како што соопштија од ТИРЗ, наградата ја доделува британскиот магазин и портал CFI.co (Capital Finance International), со седиште во Лондон, кој е специјализиран за економски анализи и коментари за финансиските пазари низ целиот свет. Во одлуката на судискиот панел се нагласува дека...

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во ТИРЗ Скопје

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ Скопје, информираат од ТИРЗ. Одлуката за инвестиција е постигната на средбата во Истанбул на директорот на ТИРЗ, Јован Деспотовски и менаџментот на компанијата. „Според инвестицискиот план и финансиски проекции, „Текнопанел“ ќе отвори 120 нови работни места, со очекуван вкупен извоз од над 150 милиони евра...

Студенти од цела држава на платена пракса во Технолошко-индустриски развојни зони

Седум студенти и дипломци од целата држава започнуваат со три месечна неделна платена пракса во Дирекцијата за Технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ). Ова е нов концепт на пракса кој се воведува во Дирекцијата со цел на млади луѓе, покрај факултетското образование да им се даде можност да се стекнат со практично искуство и вештини. „Воведуваме нова менторска програма преку која сакаме...

Во ТИРЗ склучени договори за инвестиции во вредност од 105 милиони евра

Во првите шест месеци од годинава во технолошко индустриските развојни зони (ТИРЗ) склучени се договори со вкупен обем на инвестиции од 105 милиони евра, покажува анализата за полугодишното работење на Дирекцијата за ТИРЗ. „Во процедура на формално одобрување влегоа два нови договора, за компанијата Дура, која ја проширува инвестицијата во трета фаза, и Витек, која инвестира во втората фаза. Вкупниот...

ТИРЗ најавува нов, германски модел на едукација според потребите на компаниите

Нови мерки за унапредување на концептот на дуално образование, според потребите на компаниите и поддршка на иницијативата на Институтот за менаџмент и бизнис Хајлдеберг за воведување на германски модел на едукација во земјава, најави директорот на Дирекцијата за ТИРЗ, Јован Деспотовски. На отворањето на панел дискусијата посветена на „Германското дуално образование и врската со бизнис секторот“, во рамките на...

Во првиот квартал, извозот од ТИРЗ зголемен за 67 отсто во однос на лани

Растот во технолошко индустриските развојни зони продолжува и во месец април, со зголемен раст на извозот и увозот и стабилни работни места, покажува редовната месечна анализа на ТИРЗ. „Извозните активности во зоните во април достигнаа 279 милиони евра, што е за 7 отсто повеќе споредено со март годинава. Дополнително, извозот во првите четири месеци од годинава изнесува 1 милијарда и...

Извозот на компаниите во економските зони достигна 776 милиони евра

Во технолошко индустриските зони (ТИРЗ) е регистрирана највисока економска активност во првиот квартал во последните четири години, како во однос на извозот, така и според увозните резултати, покажува редовната месечна анализа на ТИРЗ. Во првите три месеца од 2021 извозот од ТИРЗ достигна 776 милиони евра што е за 30 отсто повеќе од истиот период во претходната година, а во...

Компаниите кои работат во економските зони лани оствариле добивка од 65 милиони евра

Компаниите кои работат во технолошко-индустриските-развојни зони (ТИРЗ) и кои учествуваат со 47 отсто во вкупниот извоз на земјата, минатата година оствариле вкупна добивка од 4 милијарди денари (65 милиони евра), што е за околу 40 отсто помалку во споредба со 2019 година, а тоа е резултат на намалената активност до средината на лани. Вкупните приходи, пак, биле 135 милијарди...

ТИР-зоните остануваат носители на извозот со речиси 48 проценти удел

Трендот на зголемени економски активности во Технолошко-индустриските зони продолжува и во вториот месец од годинава, покажува најновата анализа на Дирекцијата за ТИРЗ. „Компаниите активни во зоните учествуваат со 48 проценти од вкупниот извоз во националната економија, што е за три процентни поени повеќе од декември, со тенденција за понатамошен пораст. Истовремено вкупниот извоз од зоните во февруари 2021 е за...

Турски „Пурпласт“ инвестира 5,1 милиони евра во нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2

Турската компанија „Пурпласт“, која има 40-годишно искуство во автомобилската индустрија и своите производи ги извезува во 36 земји во светот, во втората половина на 2021 година, ќе ја отвори својата нова фабрика во ТИРЗ Скопје 2, во која реализира инвестиции од 5,1 милиони евра, а каде иницијално ќе се вработат од 40 до 50 лица. Ова денеска беше соопштено на...

Заев: Има пад на извозот од технолошко-индустриските зони, но сите работници се задржани

Речиси сите работници во Технолошко-индустриската развојна зона Скопје 2 (Бунарџик) ги задржаа своите работни места и придонесуваат во одржување на стабилност на македонската економија, изјави премиерот Зоран Заев кој заедно со директорот на ТИРЗ, Александар Младеновски, извршија увид во работите на асфалтирање на булевар и улици во зоната. Тој додаде дека извозот од зоните на годишно ниво до минатата 2019...

Турската компанија „Пурпласт“ ќе инвестира до 12 милиони евра и ќе отвори нови 300 работни места

Директорот на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони Александар Младеновски и извршниот директор на турската компанија „Пурпласт“ Мехмет Шишманоглу, денеска во Владата потпишаа договор за долгогодишен закуп на градежно земјиште во ТИРЗ Скопје 2. Компанијата „Пурпласт“ закупи 26.266 квадратни метри во зоната во Бунарџик, а фабриката која ќе започне да се гради наскоро е нивна прва надвор од Република Турција. Компанија...

РКЕ: Ќе се намали цената за пренос на природен гас и за дистрибуција на гас во ТИР-зоните

Цената за пренос на природен гас ќе се намали за приближно 12 отсто, покажуваат пресметките на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), изјави денеска претседателот на РКЕ Марко Бислимовски, пред почетокот на подготвителната седница на која се разгледуваат предлог-одлуките за пренос на природен гас на АД ГАМА и три одлуки за дистрибуција на природен гас во Струмица, Куманово и ТИРЗ. Тоа според...

Во Прилеп има дефицит на бравари, конфекционери, општи работници

Дефицитот на работна сила, сериозниот недостиг на средно-квалификуван кадар од разни области, а најмногу конфекционери, бравари и угостители е проблем на којшто посочуваат прилепските стопанственици. Овој проблем е присутен последниве неколку години, но годинава станува алармантен. Меѓу бројните компании кои што посочуваат на недостигот на работна сила е конфекцијата „Комфи-ангел“, формирана со мешовит македонско-англиски капитал. - Што се однесува до „Комфи-ангел“,...

Сугарески: Реализацијата на капиталните инвестиции е во висина од 55 проценти

Mинистерот за транспорт и врски Горан Сугарески, директорот на Дирекцијата на технолошко индустриски развојни зони, Александар Младеновски и градоначалникот на општина Прилеп Илија Јованоски, извршија увид во изградба на пристапните патишта и водовод што се гради за потребите на ТИРЗ- Прилеп. Со проектот предвидено е изградба на клучка на две нивоа која ќе овозможи едноставно и безбедносно вклучување и исклучување...

Владата на денешната седница ќе расправа за работата на ТИР-зоните

Владата денеска ќе ја одржи 71. седница и ќе разгледа повеќе информации и одлуки од доменот на работата на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони. На предлог на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони Владата ќе одлучува по предлог-договорот за доделување на државна помош на Друштво за производство, трговија и услуги „Баумер“ и за предлог-одлуката за давање согласност на договорот...

Остри полемики за законите за финансиска поддршка на инвестициите и за енергетика

Со многу остри полемики и обвинувања помеѓу власта и опозицијата, денеска Собранието во рамките на 45-тата седница, покрај десетина закони што ги изгласа без расправа, го донесе и Законот за финансиска поддршка на инвестициите. На гласањето му претходеше долга расправа со многу реплики и контрареплики помеѓу вицепремиерот Кочо Анѓушев и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, а во дискусијата се вклучија и неколкумина...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...