fbpx
Таг: Тирана

таг: Тирана

Контраспин: За Џафери средбите во Тирана се ОК, ама оние во Приштина не

Дека Талат Џафери ја извртува вистината, т.е. спинува и дека говори непринципиелно, покажува и фактот што повеќе пати албанските политички партии се координирале во Тирана, но тогаш од ДУИ немало изјави дека станува збор за мешање во внатрешните работи или, пак, дека таквата координација ќе ѝ нанесе штета на Албанија. Впрочем, со Курти и со неговата партија предизборно се...

По седум години пауза, отворен Лекторат по македонски јазик во Тирана

На Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана, вчера беше отворен Лекторатот по македонски јазик, на иницијатива на Меѓународниот семинар за македонски, јазик, литература и култура при УКИМ во Скопје. На свечената церемонија обраќања имале ректорот на Универзитетот во Тирана проф. д-р Артан Хоџа, ректорката на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ проф. д-р Биљана Ангелова, деканката на Факултетот за...

Албанија ѝ враќа на Македонија 20 икони украдени од цркви и манастири

Владата на Албанија ѝ враќа на Македонија 20 икони кои припаѓаат на македонските цркви и манастири, а кои биле незаконски изнесени од земјава. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, денеска во Тирана на церемонија за свечено предавање на овие икони, кажала дека Владата високо го цени и го вреднува овој историски чин на враќање на иконите. „Во овој гест како израз...

Од февруари студенти од Тирана ќе учат македонски јазик во новоотворениот Лекторат

Студенти кои живеат во Тирана, од вториот семестар, ќе започнат да учат македонски јазик во новиот Лекторат кој е отворен во главниот албански град, поточно на тамошниот Факултет за странски јазици при Универзитетот во Тирана. Како што информираат од Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, наставата ќе ја одржува новоизбраната лекторка д-р Славица Свидерска. „Во...

Ковачевски-Вархеји: С. Македонија треба што поскоро да е дел од ЕУ, процесот на евроинтеграции се очекува да продолжи

Европските челници и регионалните лидери од Балканот утре на заедничка маса во Тирана ќе разговараат како земјите од Западен Балкан да ги искористат поволнотстите на Унијата пред полноправно членство. Во Тирана патува шефицата на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, а ова е првпат состанок на Берлинскиот процес да се одржува во една од...

Пред пописот во Албанија, бугарската потпретседателка Јотова во посета на Голо Брдо

Бугарската потпретседателка Илијана Јотова денеска заминува во посета на Албанија, каде ќе се сретнела со претставници на бугарското малцинство, извести Бугарско национално радио (БНР). Посетата доаѓа пред пописот на населението и живеалиштата во Албанија, кој се очекува да почне следната седмица. Првата активност на Јотова ќе биде средба со претставници на бугарската заедница во Голо Брдо. Албанија во октомври 2017 година...

Општински советник од партијата на Курти меѓу петмина уапсени во Тирана за шверц на дрога

Член од Советот на општина Приштина и припадник на партијата Самоопределување (ВВ) на косовскиот премиер Албин Курти е еден од петте лица кои се уапсени во Тирана денес. Осомничените се обиделе да шверцуваат наркотици од Косово во Албанија, во вредност од околу 400.000 евра. Полицијата пронашла 11.300 таблети екстази со тежина од 5.090 килограми, пренесоа косовските медиуми. Според албанската полиција,...

Се прават напори повторно да се отвори Лекторатот по македонски јазик во Тирана

Се забрзува иницијативата повторно да се отвори Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана, по заложбите на Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ). Како што информираат од МСМЈЛК, подготвеност и подадена рака за вложување во перспективите на македонистиката во Албанија,...

Убиен чувар при напад на телевизијата Топ Чанел во Тирана

Чувар го загуби животот синоќа кога непознати лица пукале од огнено оружје кон седиштето на националната телевизија Топ Чанел во Тирана, пренесе Гласот на Америка на албански јазик. Полицијата соопшти дека чуварот бил вработен во фирма за физичко обезбедување на објекти. Веднаш била формирана истражна група за расветлување на настанот, откривање и апсење на сторителите, но засега остануваат нејасни околностите,...

Македонскиот КИЦ во Тирана промовираше млади сликари од двете земји

Во македонскиот Културно-информативен центар (КИЦ) во Тирана вчеравечер беше отворена заедничка изложба на млади сликари од Албанија и Северна Македонија. Со свои дела се претставија Риза Зибери, Матео Ордев, Ералд Незај, Ренид Тосуни, Самела Балази, Ерисаида Веизај, Беса Мустафаи, една нова генерација на уметници. „Независно што сношти беше врнежлива ноќ во Тирана, имаше многубројна млада публика, која возбудено доаѓаше во нашиот...

Самит во Тирана – кон забрзана и/или постепена интеграција?

Самитот во Тирана од 6 декември се означува како „прв самит одржан во некоја од земјите во регионот“. За волја на вистината, првиот самит одржан во некоја од земјите во регионот беше во 2000 година во Загреб, тогаше кога Хрватска не само географски, туку и формално припаѓаше на политичката конгломерација „Западен Балкан“. Меѓутоа, тоа воопшто не е негативна споредба...

Потпишан договорот за поевтин роаминг во ЕУ, во иднина ќе дојде и до целосно укинување на роамингот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан - Европска Унија во Тирана, заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски тарифи во роаминг со земјите од ЕУ, соопшти Владата. Тоа...

Мишел на самитот во Тирана: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Балкан изјави дека станува збор за историски ден не само за Тирана, туку и за односот на ЕУ со Западен Балкан. Тој порача дека иднината на Европската унија е со Западен Балкан, како и дека денеска на самитот ќе бидат потпишани конкретни договори за побезбедна иднина. „Ова ќе биде...

Младите од Западен Балкан во Тирана дискутираа за младинските перспективи на регионот

Во изминатите два дена, 120 млади од Западен Балкан присуствуваа на конференцијата организирана како дел од Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2 (ReLOaD2). Станува збор за регионална иницијатива која се спроведува во Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македонија, Црна Гора и Србија, а која работи на зајакнување на партнерствата помеѓу локалните власти и граѓанското општество,...

Публикацијата „Мапирање на супкултурите“ ќе се промовира утре во социјален центар „Дуња“

Во социјалниот центар „Дуња“ утре со почеток од 19 часот, ќе се промовира публикацијата „Мапирање на супкултурите“, што ја иницираше Одделението за едукација на Манифеста 14 и која помогна да се расветли природата на супкултурните движења во Приштина, Скопје и Тирана. Автори на истражувањето во Скопје се Артан Садику и Ѓорѓе Јовановиќ, а е спроведено во рамките на 14-тото издание...

Во Тирана цената на сончогледовото масло се движи од 143 до 165 денари за литар

Супермаркетите и маалските продавници низ Тирана нудат најразлични видови масло за јадење, односно зејтин, од домашно и странско потекло. Тимот на Мета.мк посети неколку супермаркети и продавници во главниот град на Албанија и дојде до сознание дека најевтиниот вид сончогледово масло е „Кинг“ кое е увезено од Украина, при што литар чини 279 леки или околу 143 денари. Во албанските продавници...

Вистиномер: Не е точно дека „Заев е исклучен од протоколот (на Меркел) за директна средба“

Не е точно дека Заев бил исфрлен од протоколот на Меркел и дека Македонија е понижена и исклучена од иницијативата „Отворен Балкан“ и од процесот за интеграција во Европска Унија, пишува „Вистиномер“ во новата анализа, што ја пренесуваме во целост:   Објава на Фејсбук еуфорично и бомбастично најавува „скандал“ и (дез)информира дека македонскиот премиер бил исклучен од протоколот на германската канцеларка,...

Заев од Тирана: Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува закрепнувањето на регионот

„Економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан го поддржува долгорочното економско закрепнување на регионот, истовремено поттикнувајќи регионална интеграција. Имплементацијата на Планот ќе ја стимулира економската активност, ќе ги зголеми инвестициите и на јавниот и на приватниот сектор, ќе ги зајакне конкурентноста и иновациите, особено на малите и средни компании“, истакна премиерот Заев во своето обраќање на Самитот...

Бројот на загинати од земјотресот во Албанија се искачи на 40, акцијата за спасување продолжува

Спасувачките тимови продолжуваат да трагаат по преживеани под урнатините на објектите во Албанија. Бројката за загинати лица утрово порасна на 40, а се стравува дека таа може да се зголеми со натамошното пребарување на срушените зданија во Тумане, Драч и другите албански градови, јавува Радио - телевизија Србија. Тлото во Албанија не престанува да се тресе. Регистрираните земјотреси и...

Бројката на загинати од земјотресот во Албанија достигна 27, повредени над 650 лица

Најмалку 27 загинати и над 650 повредени лица е билансот од катастрофалниот земјотрес што вчера ја погоди Албанија, јавува Радио-телевизија Албанија. Во земјата денеска е прогласен Ден на жалост за жртвите во серијата земјотреси. Албанските медиуми во извештаите нагласуваат дека од урнатините се спасени 46 лица во спасувачката акција, за чие непречено одвивање неколку европски земји испратија свои екипи за...

Камерите кои треба да ловат сообраќајни прекршоци не се во функција

Камерите кои се поставуваат на скопските сообраќајници, а кои се дел од проектот „Безбеден град“ сè уште не се во функција. Објавата што ја анализираме манипулира и непотребно крева...