fbpx
Таг: Свети Николе

таг: Свети Николе

Регионална депонија во Свети Николе: Зошто да биде европска кога може да е дива

Шеснаесет нестандардни општински и десетици диви депонии, полни со секаков отпад, без никаква ограда или заштита, расфрлани речиси до секое населено место, во реките, покрај нивите и патиштата или во шумите, се реалната слика за Источниот и Североисточниот регион на Македонија, но и за целата земја. Овие два региони се првите кои имаат шанса да ја сменат оваа состојба...

Во Свети Николе нема да се гори ниту медицински, ниту опасен отпад

Ниту еден вид на отпад нема да се согорува на регионалната депонија во селото Мечкуевци во Општината Свети Николе. Капацитетот, кој треба да биде првата депонија по европски стандарди изградена во земјава, ќе има само објекти за секундарна селекција на хартија, пластика, стакло, дрво и метал и ќе се врши третман и депонирање на комунален отпад. Во Свети Николе...

Тендерот за регионалната депонија во Свети Николе чека одобрение од финансии и од ЕУ

Тендерот за избор на компанија која ќе треба да ја изгради регионалната депонија во Мечкуевци, Свети Николе сè уште не е објавен. Иако беше најавено дека ќе биде распишан најдоцна во јануари годинава, во моментов тендерската документација е на одобрување во Министерството за финансии и Делегација на ЕУ. Од Министерството за животна средина за Мета.мк информираат дека тендерот ќе биде...

Пожари и кај Дојран и Демир Хисар

Два нови пожари попладнево на територијата на земјата. Силен пожар изби во близина на Дојран кон Николиќ, соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Од таму велат дека постои опасност од негово брзо ширење поради ветерот. Големиот хеликоптер на Министерството за внатрешни работи (МВР) со ведро под три тона е испратен на локацијата. Силен пожар избил и кај селото Сопотница, демирхисарско....

Пожар во светиниколско, го гаснат хеликоптери на МВР

Пожар на сува трева и ниска вегетација се појавил денеска околу пладне во Кривчева река, во непосредна близина на Свети Николе, информираше директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов. Во негово гаснење учествуваат два хеликоптера на МВР, а постои опасност пожарот да зафати неколку викендички и куќи кои се наоѓаат во близина каде што гори тревата. Од ЦУК...

Земјотреси се случиле утрово близу Штип и Струмица

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје, рано утрово регистрирала два земјотреса, од кои првиот 120 км. југоисточно од Скопје, кој потекнува од епицентралното подрачје Струмица, а вториот на 70 км. југоисточно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Свети Николе - Штип. Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, првиот земјотрес се случи во 4.55 часот, имал Рихтерова...

Министерството за животна средина ги одзема ингеренциите на Општината Свети Николе за регионалната депонија за отпад

Министерството за животна средина ги одзема ингеренциите на Општината Свети Николе и градоначалникот Дејан Владев, за управување со јавното претпријатие кое треба да управува со идната регионална депонија и шесте претоварни станици. Одлуката на Министерството следува откако Општината и градоначалникот не ја прифатија предвидената локација на која треба да се изгради регионалната депонија. Живка Михајлова координатор на проектот од Источно...

По случајот со морбили кај бебе, ќе се засили епидемиолошкиот надзор врз сите осипни трески

Откако беше регистриран случај на морбили кај 13 месечно бебе од Свети Николе, Комисијата за заразни болести донесе препораки кои се однесуваат на прилагодување на системот во однос на следењето и менаџирањето на случаите со морбили. Како што информира денеска д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на комисијата, ќе се засили епидемиолошкиот надзор врз сите осипни трески, бидејќи така побрзо може да...

Вистиномер: Нема докази дека петмина од Свети Николе починале или се во тешка состојба поради вакцината

Во статистиките на Институтот за јавно здравје за починати од ковид од 1 до 14 септември нема евидентирани лица од Свети Николе на возраст до 45 години. Во овој временски период, на 14 септември поради ковид починал 66 годишен жител на Свети Николе, а на 6 септември 57 годишен човек од истиот град. За последните две недели тоа се...

Светиниколските пациенти се транспортираат со донирани амбулантни возила

Сите четири амбулантни возила со кои располага ЈЗУ Здравствен дом „Гаврило Гаврилски“ од Свети Николе се донација. И петтото што се најавува да пристигне ќе биде донација од народот на Јапонија, преку проектот за мали грантови. Од овие четири амбулатни возила, за транспорт може да се смета само на едно, и тоа донација од Јапонија од 2008 година, кое и...

Наставниците направија своја платформа за размена на материјали

На 13 дена пред официјалниот почеток на учебната година, додека се стави во функција платформата за учење на далечина, што ја најави Министерството за образование и наука (МОН), наставниците од Западен Балкан интензивно ја полнат со материјали платформата што сами ја основаа. Станува збор за Балканската наставничка мрежа, која обединува наставници, професори, родители и ученици од Македонија, Србија, Босна и...

Поради вработена со температура, одложен приемот на деца во Клонот 1 на градинката во Свети Николе

Вратите на Клонот 1, на градинката „Рахилка Гонева“ од Свети Николе денеска останаа затворени за најавените 110 деца од превентивни причини. Имено, изминатиот викенд негователка во овој објект на градинката, пројавила симптоми на ковид-19. Вработената деновиве била на работа, во подготовка на градинката за прием на деца. Во согласност со протоколот за работа на градинките и по меѓуинституционални консултации, одлучено...

Гасификацијата на Свети Николе ќе чини повеќе од 880.000 евра

Советот на Општина Свети Николе на последната седница ја усвои Стратегијата за гасификација, со која е предвидена изградба на примарна и секундарна мрежа во општината. Овој документ базиран врз Стратегијата и Физибилити студијата за гасификација на Македонија, предвидува главен приклучок од станицата кај селото Ерџелија и е со два крака, со кој се опфаќаат речиси сите општински институции и...

Светиниколчани заборавени – остануваат по месец и пол во изолација

Во двете општини Свети Николе и Лозово активни се 181 случај на ковид-19, иако значаен дел од нив се повеќе од еден месец во изолација, во исчекување некој да ги тестира и потврди дека повеќе не се позитивни. Брисевите ги земаат вработени во Центарот за јавно здравје во Велес, кои за потребите на жителите на овие две општини, треба...

Тесна победа на ВМРО-ДПМНЕ во Штип, СДСМ победи во Кочани

Првичните неофицијални партиски резултати од предвремените парламентарни избори во источниот дел на земјава покажуваат тесна победа на коалицијата „Обнова на Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ во Штип. Според актуелниот распоред на гласовите во Штип, Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освоила 10.122 гласови, СДСМ – 10.010, Левица – 1.204, ГДУ – 601, Интегра – 346, ДУИ – 187, МОРО – Работничка партија – 125,...

Во Свети Николе регистрирани нови 29 случаи на ковид-19, затворена најголемата конфекција

Од град кој со месеци речиси и да немаше заболени, Свети Николе стана жариште на ковид-19. Нови 29 случаи на ковид–19 се регистрирани денеска во градот, од кои 19 се текстилни работнички од „Мода“, најголемата текстилна компанија во општината, со 830 вработени. Останaтите новозаболени се главно од контакти на веќе заболените лица. Поради растот на бројот на новозаболени, менаџментот на...

За три дена десет новозаразени лица од ковид-19 во Свети Николе

Присуството на вирусот во текстилните фабрики во Штип нагло го зголеми бројот на заболени од ковид-19 во Свети Николе. Од оваа помала општина секој ден транзитираат автобуси со работници во штипските текстилни компании, меѓу кои и во две поголеми, каде има регистриран десетина заболени со корона вирусот. Заболени има и во фабрика за прехранбени продукти и во текстилна фабрика...

Вработен во „Ванхол“ е првиот заболен во Лозово од Ковид-19, нема заболени во Свети Николе

Мала забуна меѓу граѓаните на Свети Николе предизвика веста од Министерството за здравство дека еден од новозаболените лица со Ковид-19 е од оваа општина. Меѓутоа, набргу се решија дилемите и Свети Николе и натаму останува еден од ретките македонски градови без Ковид-19. Заболеното лице е од селото Дорфулија, Општина Лозово, кое работи во странската компанија „Ванхол“ во индустриската зона...

Општина Свети Николе остана без 210.000 евра за договор потпишан во 2012 годинa

Струшката фирма „Сити лајт“ од сметката на Општина Свети Николе, на 10 февруари, успеала да повлече 210.000 евра преку извршно решение. Станува збор за оспорен долг од 2013 година, откако Општината еднострано го раскинала договорот за јавно-приватно партнерство за модренизација и одржување на уличното осветлување склучен во 2012 година. Во меѓувреме, „Сити лајт“ успеала да го добие судскиот предмет, да наплати 100.000...

Тимоние: Датумот за преговори е симболичен, потребни се реформи

Оптимизмот на евроамбасадорот Јоханес Хан и очекувањата на премиерот Зоран Заев дека јуни или најдоцна јули Македонија треба да добие датум за преговори со Евроспката Унија, денеска со своите изјави делумно ги релативизира амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние. - По Брегзит, прво да си воведeме ред во куќата што ќе ви даде малку повеќе време и на вас да си...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...