fbpx
Таг: свет

таг: свет

Масовен кибер-напад во Украина со порака: „Плашете се и очекувајте го најлошото“

Украинската влада доцна синоќа беше погодена од масовен кибер-напад, при што паднаа десетина веб-страници на неколку владини оддели, јавуваат светските новински агенции. Помеѓу погодените владини институции се министерствата за надворешни работи и образование, како и амбасадите на Украина во Велика Британија, САД и Шведска, пишува „Би-би-си“. На почетокот на нападот, на хакираните веб-страници била објавена порака на три јазици –...

Училишта ширум САД ја откажуваат наставата поради наводни закани за пукање што се појавиле на ТикТок

Училишта ширум Соединетите американски држави (САД) ја откажаа денешната настава по информациите дека на видео-платформата ТикТок наводно биле упатувани закани за пукање и бомбашки напади, пишува „Д Врџ“ (The Verge). Неколку училишта во Калифорнија, Тексас, Минесота и Мисури рекле дека планираат да ги затворат училиштата по извештаите во локалните медиуми. Други училишта, пак, најавиле засилено полициско присуство и им испратиле...

Магазинот „Тајм“ ја објави листата на 100 највлијателни личности за 2021 година

Политички лидери, уметници, спортисти и иноватори и годинава се најдоа на листата на 100 највлијателни личности која ја објави американскиот магазин „Тајм“ (Time). На листата, како „икони“ доминираат принцот Хари и неговата сопруга Меган, војвотката од Сасекс. Изминатава година тие беа дел од револуционерното интервју со Опра Винфри, го добија своето второ дете, истовремено предизвикувајќи неколку скандали поврзани со кралското...

Прво обраќање на авганистанскиот претседател до нацијата по напредокот на талибанските сили

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани одржа краток говор пред нацијата во кој порача дека целиот фокус го става на избегнување на понатамошна нестабилност, како што талибанците напредуваат брзо и се наближуваат кон главниот град Кабул, соопшти „Си-ен-ен“. Во говорот, претседателот Гани вели дека во тек се консултации со авганистанските лидери и меѓународните сојузници за да се спречи понатамошно уништување. Иднината на...

Се чини дека повеќето земји го поминаа најлошото со корона вирусот

Според одредени бројки, изгледа дека во некои земји во светот кои беа најтешко погодени од корона вирусот најлошото е поминато. Бројот на починати во некои од најтешко погодените држави мирува, а во некои почнува да опаѓа. Овој тренд го открива анализата на податоците на Европскиот центар за превенција и контрола на болестите, пренесе британската телевизија Скај њуз. Поради различните методи...

Дејвид Набаро: Употребата на маски ќе стане ново правило во секојдневието

Експертот на СЗО, Дејвид Набаро предупредува дека новиот корона вирус нема да исчезне бргу. Со оглед на тоа што новиот корона вирус ќе биде присутен уште некое време, луѓето со маски веројатно ќе станат ново правило, оцени тој. Во разговор за радио Би-би-си тој вели дека општествата мора да се приспособат и „да научат да живеат со новата реалност“. „Овој вирус...

Корона кризата ќе остави без работа 195 милиони луѓе во светот

Општиот прекин на работењето на многу компании во светот и низата економски мерки поврзани со ширењето на корона вирусот, се одрази врз приближно 2,7 милијарди работници во светот. Во второто тримесечје од 2020 година, поради различните ограничувања, ќе бидат изгубени вкупно 6,7 отсто од работното време, што е еднакво на останување без работа на 195 милиони луѓе, се наведува...

Во светот 670.000 лица со корона вирус, починале над 31.000

Најновите податоци за коронавирусот покажуваат дека во светот во моментов се заразени 669.086 лица, додека бројката на оздравени е 143.128, а починале 31.068 лица. До сега најголем број заболени има во САД, вкупно 123.781 што ја надминува бројката на заболени во Италија каде што има 92.472 лица. Во Кина има 81.439, во Шпанија 73.235, Германија 58.247, Франција 37.575 заразени со...

„Популаст“ е нов агрегатор на најчитаните вести од светот

„Популаст“ (Populast.com) е нов агрегатор на вести креиран во Македонија, на кој се генерираат најчитаните информации на социјалните мрежи на 223 највлијателни странски медиуми. Според основачот на „Популаст“, Игор Трајковски од компанијата „Тајм борг“, на агрегаторот се генерираат само оние вести од странските медиуми кои предизвикале најголем интерес кај читателите на „Твитер“ и на „Фејсбук“. Односно, вестите кои најмногу биле споделувани и коментирани, и според читаноста отскокнуваат...

Најмалку 22 лица загинаа, а 30 се повредени во стампедо во Индија

Најмалку 22 лица загинаа, а 30 се повредени во стампедо на железничка станица во финансискиот центар на индискиот град Мумбај, соопштуваат од локалната болница. https://twitter.com/INCMaharashtra/status/913667668476964864 Од полицијата велат дека стампедото било предизвикано од информација за уривање на надвозник, откако парчиња бетон почнале да паѓаат врз луѓето, а хаосот настанал кога луѓето побрзале да го поминат мостот. https://twitter.com/bsindia/status/913661225455833089 Полицијата сè уште го истражува случајот.

Двајца млади Французи кои сакаат да го обиколат светот пеш, викендов се во Охрид

Двајца млади Французи, Грегори (28) и Фелих (25), кои сакаат да го обиколат светот пеш, викендов престојуваат во Охрид. Тие имаат и приколка од три квадратни метри, во која ги носат потребните работи. Грегори е веќе допломиран архитект, додека Фелих е студент по архитектура. Родната Франција ја оставиле пред две години и тргнале на долг пат. Преку Швајцарија, земјите на...

Половина од светското богатство е во рацете на осум луѓе, тврди „Оксфам“

Имотот на најсиромашните 3,6 милијарди лица или половина од светската популација е еднаков на вкупната нето-вредност на имотот на осум лица и тоа ниво на нееднаквост би можело да ги разори општествата, предупреди британското хуманистичко здружение „Оксфам“. Во пресрет на годинешниот собир во Давос, здружението вели дека станува збор за шест американски, еден шпански и за еден мексикански бизнисмен. Осумте милијардери...

УНХЦР: Годинава рекорден бројот на бегалци и на раселени лица во светот

Бројот на лицата што годинава биле принудени поради војна или насилство да ги напуштат своите домови го надминал минатогодишниот рекорд од речиси 60 милиони лица, соопштија денеска Обединетите нации. „Со речиси милион луѓе кои оваа година го преминаа Медитеранот како бегалци и мигранти и со конфликтите во Сирија и во другите делови од светот, кои продолжуваат да предизвикуваат нови загрижувачки човечки...

Обама: Договорот за климатските промени е пресвртница за светот

Американскиот претседател Барак Обама го поздрави историскиот договор за климатските промени, постигнат во Париз. Според него, тој би можел да биде пресвртница за светот. - Парискиот договор воспоставува трајна рамка, која на светот му е потребна за да се реши кризата со климатските промени. Тој создава механизам, архитектура која овозможува континуирано да се занимаваме со овој проблем на ефикасен начин -...

„Дуинг бизнис“: Македонија на 12. место од 189 економии во светот

Според најновиот извештај „Дуинг бизнис“ (Doing Business) на Светска банка, Македонија е на 12. место од 189 економии во светот. Во областа на почнување бизнис, земјата е второрангирана, а според извештајот, тоа се должи на поедноставувањето на процедурите преку интернет-регистрацијата. Во категоријата плаќање даноци, Македонија е на седмо место. Угледниот меѓународен неделник „Економист“ неодамна даде сериозни забелешки во однос на рангирањето на земјите во извештајот „Дуинг...

Еден отсто од најбогатите поседуваат половина од светското богатство

Нееднаквоста меѓу богатите и сиромашните е сè поголема, а еден отсто од најбогатите поседуваат половина од светското богатство, се наведува во извештајот на швајцарската банка „Креди Свис“. Според резултатите од истражувањето, првпат во Кина има повеќе луѓе кои ѝ припаѓаат на средната класа (109 милиони), во однос на САД (92 милиони). Како што е наведено, околу 70 отсто од возрасните лица...

ИД зазеде пет села на северот на Сирија

Исламска држава презела пет села од сириските бунтовници во северна Сирија, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права, додавајќи дека џихадистичката организација напредува во регионот во кој Турција и САД планифраат да отворат нов фронт против радикалната група. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Цавусоглу во понеделникот изјави дека два НАТО сојузника наскоро ќе започнат „сеопфатна“ воздушна операција со цел да...

„Пју“: Се намалува сиромаштијата во светот

Приближно 700 милиони луѓе ја надминале целосната сиромаштија во првата деценија од овој век, но повеќето од нив остануваат врзани за ниското ниво на приходи, покажуваат резултатите од истражувањето на американскиот Истражувачки центар „Пју“ (Pew Reasrch Center). Од 2001 до 2011 година, во светот е забележано „историско намалување на глобалната сиромаштија“ со речиси двојно зголемување на тие со „средни примања“. До 2011...

Светските медиуми јавуваат за масовноста на митингот на „Граѓаните за Македонија“

„Македонија протестира: Антигруевски протести во Скопје“, „Проблематичната Македонија се подготвува за најголемите опозициски протести“, „Илјадници протестираат против контроверзната македонска влада“, „Повеќе од 20.000 лица бараат оставка од македонската влада“ се насловите на светските медиуми што денеска информираат за масовниот митинг на „Граѓаните за Македонија“. Британската национална телевизија „Би-Би-Си“ јавува дека лидерот на СДСМ очекува 100.000 лица да се појават на протестот,...

Светски ден на аутизмот

Осми пат денеска, се одбележува Светскиот ден на аутизмот. Датумот 2 април е избран во 2007 година од Генералното собрание на Обединетите нации, за да се сврти светското внимание кон аутизмот како глобален здравствен проблем во подем. Аутизмот е нарушување на невролошкиот развој, кое го имаат десетици милиони луѓе низ светот, а кое кај мажите се јавува четирипати почесто отколку кај...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...