fbpx
Таг: Советници

таг: Советници

Анализи на „Младите можат“: Менталното здравје е табу-тема, кариерното советување на младите подзаборавено

Институцијата училиштен психолог сè уште се однесува само како коректив каде се испраќаат ученици кои имаат намалено поведение, слаби оцени или учествуваат во физичка расправија. Ова е една од причините зошто 60 отсто од средношколците на темата ментално здравје се информираат преку социјалните мрежи, додека само 9 отсто од нив тоа го прават преку училиштата, гласат заклучоците од Анализата...

Порталб: Владата го распушти Советот на општина Тетово, наскоро нови локални избори

Во општина Тетово наскоро ќе мора да се одржат нови локални избори, на кои ќе се избираат нови членови на Советот на општина Тетово, откако Владата денеска донесе одлука да го распушти Советот во неговиот сегашен состав, јави Порталб.мк, повикувајќи се на информација од Владата. Денешната одлука на Владата уследи по прекршувањето на ставот 2 од членот 75 на Законот...

Пет милиони евра се одлеале од институциите за склучување авторски договори во последниве 4 години

Генералниот секретаријат на Владата исплатил најмалку 2,4 милиони евра, од 2017 година, до крајот на 2021 година за авторски договори. Парите им се исплатувале на лица за да присуствуваат на владини седници и да креираат записници, да учествуваат на состаноци, да креираат содржини за веб-страницата или да даваат редовни консултации. Антикорупциската комисија смета дека е прекршен законот, односно за...

Владата ги објави имињата на 12-те надворешни советници на премиерот Ковачевски

Владата денеска ги објави имиња на надворешните советници на премиерот Димитар Ковачевски, соопштувајќи дека бројката на експерти што ќе го советуваат премиерот, од досегашните 50 е намален само на 12. Според владиното соопштение, надворешните советници на Ковачевски се „реномирани универзитетски професори, долгогодишни експерти докажани по својата стручност, секој во својата област во земјава и на меѓународно ниво“, Станува збор за...

МНР реагира на некористењето на уставното име од страна на новата локална власт во Штип и Аеродром

Министерството за надворешни работи (МНР) реагираше на некористењето на уставното име на земјава на конститутивните седници на Советите на општина Штип и општина Аеродром, односно при потпишувањето на свечената изјава од страна на новоизбраните советници. Министерството укажува дека според законите за ратификација на Преспанскиот договор и за уставните измени од јануари 2019 година, уставното име на државата е Република Северна...

ДИК ги објави конечните резултати од првиот круг на локалните избори, втор круг во 44 општини

Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница денеска ги објави конечните резултати од првиот круг на локалните избори, што се одржа во неделата. Втор круг избори на 31 октомври, ќе има во 44 општини. Избрани градоначалници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се: Аеродром – Тимчо Муцунски Босилово – Ристо Манчев Бутел – Дарко Костовски Велес – Марко Колев Виница – Миле Петков Гази Баба – Бобан...

Отворени гласачките места за седмите локални избори, право на глас имаат 1. 824.864 граѓани

Гласањето на седмите локални избори од осамостојувањето на државата, започна во седум часот утринава. Државната изборна комисија (ДИК) во 9.30 часот ќе соопшти за навременото отворање на сите 3.480 избирачки места. Право на глас ќе имаат 1.824.864 гласачи впишани во Избирачкиот список. За 80 општини и Град Скопје, граѓаните денеска ќе избираат нови градоначалници и општински совети од пријавените 299...

Штипскиот градоначалник назначи нови директори на двете комунални претпријатија

Три месеци по преземањето на градоначалничката функција во Штип, Сашко Николов ги разреши двајцата директори на штипските јавни претпријатија „Исар“ и „Стипион 2011“, поставени од неговиот претходник Благој Бочварски. „Досегашните двајца директори достигнаа плато, права линија и затоа се назначени нови, кои ќе донесат нова енергија во двете јавни претпријатија“. Вака смената ја образложи градоначалникот Сашко Николов, кој ја соопшти одлуката...

ЦГК: Општинските советници чинат 3,5 милиони евра годишно

Вкупната годишна сума што им се исплатува на 1.319-те општински советници и претседатели на совети на општините изнесува повеќе од 215 милиони денари или нешто над 3,5 милиони евра, покажува анализата на Центарот за граѓански комуникации (ЦГК). Висината на месечниот надомест зависи од бројот на жители во општината и е определен како процент од просечната плата во земјава. Претседателите добиваат...

Промени во Советот на Општина Прилеп откако двајца советници станаа пратеници

Координаторката на советничката група на СДСМ во Советот на општина Прилеп, Елена Ташкоска, е новоименуван претседател на Советот, на местото на досегашниот Миле Талевски, којшто во новиот собраниски состав ја извршува функцијата -пратеник во редовите во пратеничката група на СДСМ. -Изборот за претседател на Совет на општина Прилеп за мене претставува огромна чест, но и уште поголема одговорност пред граѓаните,...

Кочанскиот Совет побара да запрат активностите на хидроелектраната на Мала Река

Загрижени за влијанието врз животната средина, но и езерото Гратче, како единствениот поголем воден резерват во Кочани, членовите на Советот на Општината од сите политички партии, на итна седница побараа запирање на сите постапки врзани со изградбата на мини електрана на Мала Река. Поучени од многу примери во регионот, кога цели реки исчезнаа поради изградбата на вакви мали речни...

Kонтраспин: Маркетиншко бранење на името од советниците на ВМРО-ДПМНЕ за сметка на тетовчани

Изјавата за причините за напуштање на седница на Општина Тетово, од страна на советниците на ВМРО-ДПМНЕ која се расправало за буџетот за 2020 година, ја сметаме за извртена вистина, т.е. спин, пишува „Вистиномер.мк“. Спин: Како советничка група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска побаравме од претседавачот на Советот да ја изземе точката за промена на Статутот, со која беше предвидено да се промени името...

Советниците од ВМРО-ДПМНЕ бараат Шилегов парите за дочекот да ги донира во хумани цели

Групата на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на Град Скопје бара градоначалникот Шилегов 100.00-те евра наменети за новогодишната прослава да ги пренамени за хуманитарни цели. Тие прашаа и зошто се трошат 300.000 евра за украсување на градот, кога воздухот во него е енормно загаден. „Во знак на транспарентоста и отчетноста кон граѓаните бараме да се објават донаторите кои обезбедија сто илјади евра...

Општина Охрид: Инцидентот помеѓу советниците e изолиран случај и нема да се повтори

Во врска со инцидентот на вчерашната седница на Советот на Општина Охрид, на кој поради физичко насилство беше прекината седницата, денеска локалната самоуправа го осуди инцидентот помеѓу советниците и смета дека тоа не доликува на избрани претставници на граѓаните. „Советници се гласот на граѓаните, а Советот највисок претставничи орган кој треба и мора да работи во интерес на  граѓаните и...

Во Чаир се чека летото за да се започне со изградба на паркинзи

Сè уште нема решение на проблемот со недостигот на паркинг места во општина Чаир, иако ова беше клучно предизборно ветување на актуелниот градоначалник на општината, известува „Порталб.мк“. Од Општината не даваат конкретна информација, а пред извесно време градоначалникот Висар Ганиу рече дека проблемот ќе почне да го решава ова лето, Откако одговори не добиле од градоначалникот и од портпаролот на...

Нема да имa референдум за депонијата во општина Свети Николе

Повеќе од два часа расправа се одвиваше вчера попладне, главно за тоа кој згрешил, а кој наводно не знаел, што сега во Советот на Општина Свети Николе се разгледува иницијативата од ВМРО-ДПМНЕ за распишување општински референдум. На овој референдум, што би се одржал заедно со претседателските избори, граѓаните би се изјаснувале за изградбата на регионална депонија. Опозицијата бара граѓаните...

Стопирана постапката за легализација на седум објекти во автокампот „Градиште“

На вчерашната седница на Советот на општина Охрид, беше повлечена предлог-одлуката за легализација на седум бесправно изградени објекти во автокампот „Градиште“. Вршителот на должност градоначалник на општина Охрид, Константин Георгиески истакна дека, причина за ваквиот потег е разрешувањето на досегашната Комисија за денационализација и формирањето на нова од страна на владата, од која ќе се чека мислење поврзано со...

Кочанските советници ја преименуваа улицата „ВМРО“ во „Маршал Тито“

Мнозинството во Советот на Општина Кочани го врати името на една од централните улици, што неколку децении го носеше името на претседателот на некогашната СФРЈ, Јосип Броз - Тито. Советниците од коалицијата на СДСМ го сменија името на улицата во „Маршал Тито“ со поддршка на еден независен советник. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во време кога се гласаше за предлогот,...

Владите на Груевски трошеле најмалку 1,73 милиони евра годишно за советници

Владата по вчерашните обвинувања од ВМРО-ДПМНЕ за годишни трошоци од најмалку половина милион евра за советници на премиерот Зоран Заев, излезе со пресметки, обинувајќи дека во текот на мандатите на Никола Груевски како премиер од 2010 до 2015 година, годишно се трошеле најмалку 1,73 милиони евра на негови советници. Владата објави список на 91 советник и надворешен соработник на Груевски,...

СДСМ: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Аеродром бегаат од работа, а земаат плата

Бојкотот, деструкцијата и дејствувањето спротивно на интересите на граѓаните што ВМРО-ДПМНЕ ги спроведува во Собранието, опозициската партија ги пренесува и на локално ниво, велат од владејачката СДСМ. „Веќе втор пат, советниците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштаат седницата на Советот на Општина Аеродром, веднаш откако ќе се усвои дневниот ред. Изговорот е дека одбиваат да ја вршат својата работа заради правните...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...