fbpx

ДИК ги објави конечните резултати за изборите во општините Маврово и Ростуше, Центар Жупа и Тетово

-

Државната изборна комисија на денешната седница ги објави конечните резултати од гласањето за градоначалник во општините Маврово и Ростуше и Центар Жупа, како и за советници во Тетово.

Во Маврово и Ростуше за градоначаник е избран Медат Куртовски од коалицијата Најдоброто за мојата општина, предводен од СДСМ, а во Центар Жупа – Аријан Ибраим од Демократска партија на Турците.

На изборите за членови на Советот на Општина Тетово, СДСМ освоила 1953 гласови или два мандати, ВМРО-ДПМНЕ 3.332 гласови и четири мандати, ДПА – 1058 гласови или еден мандат, Интегра – 161 гласачи и е без мандат, Група на избирачи Агон Заими 206 гласови и е без мандат, Алтернатива 1118 гласови односно еден мандат, Алијанса на Албанците 777 гласови и без освоен мандат, Беса 9620 гласови и освоени 12 мандати, ДПТМ 327 гласови и е без мандат, Група избирачи Ељмедина Абдулахи 675 и е без мандат, ДУИ 8.795 – 11 мандати, ПЦЕР 371 гласа и е без мандат, Левица 646 и е без мандат.

Неважечки биле 651 гласачко ливче. На изборите за советници во Тетово на гласање излегле 29.690 избирачи – 35,31 отсто.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...