fbpx
Таг: Државна изборна комисија

таг: Државна изборна комисија

До 13 часот во Дебар гласале 17.19 проценти од гласачите, прифатени се 8 приговори

На вториот изборен круг за градоначалник на општината Дебар од пристигнатите податоци од 49.49% од избирачки места, до 13 часот излезноста на гласачите изнесува 17.19%, соопшти Државната изборна комисија. На 27 избирачки места право на глас имаат вкупно 19211 гласачи. До 13 часот поднесени се осум приговори за заштита на личното избирачко право. Сите осум приговори се прифатени. Изборните набљудувачи на ЦИВИЛ...

Вистиномер: Не е точно дека името на ДИК е испишано прво на албански, па на македонски јазик

На фотографијата прикажана во постот е претставен само половичен дел од паното позади членовите на Државната изборна комисија. Кога ќе се погледне целосната табла, се гледа дека од левата страна, најнапред на македонски јазик со кирилично писмо е испишано името на државната институција одговорна за спроведување на изборите, пишува „Вистиномер“ во анализата на една дезинформација. Текстот подолу го пренесуваме во...

ДИК ги објави конечните резултати од првиот круг на локалните избори, втор круг во 44 општини

Државната изборна комисија (ДИК) на јавна седница денеска ги објави конечните резултати од првиот круг на локалните избори, што се одржа во неделата. Втор круг избори на 31 октомври, ќе има во 44 општини. Избрани градоначалници од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ се: Аеродром – Тимчо Муцунски Босилово – Ристо Манчев Бутел – Дарко Костовски Велес – Марко Колев Виница – Миле Петков Гази Баба – Бобан...

Ревизорите бараат да се запре исплатата на буџетски пари за изборната кампања на учесниците кои не ги откриваат донаторите

Дури 84 од 122 учесници во изборната кампања на локалните избори во земјава не доставиле Извештаи во законски пропишаниот рок или со законски пропишаната содржина до Државниот завод за ревизија (ДЗР). Поради ова, ревизорите поднесоа предлог до Државната изборна комисија (ДИК) за запирање на исплатата на средствата од државниот буџет за надомест на трошоците за финансирање на изборната кампања...

На полноќ истекува рокот за увид во Избирачкиот список

Граѓаните денеска до полноќ ќе може да извршат увид во Избирачкиот список и да побараат дополнување, бришење или бришење на нивните податоци до Државната изборна комисија (ДИК). Локалните избори ќе се одржат на 17 октомври. Заклучно со вторник, 7 септември, вкупно 13.502 лица се провериле во Избирачкиот список, поднесени се вкупно 122 барања за запишување во избирачкиот список, 31 барање за...

Утврдена директна продолжена дискриминација од страна на ДИК кон лицата со физичка попреченост

Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) утврдила директна продолжена дискриминација врз лицата со физичка попреченост од страна на подрачното одделение на Државната изборна комисија (ДИК) во Карпош. По допрен глас од лице со физичка попреченост кое се пожалило дека не може да го депонира својот потпис за поддршка на извесна независна кандидатска листа за локалните избори, Комисијата одлучила...

ДИК наскоро ќе го склучи договорот за апаратите за читање отпечаток од прст

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека течат активностите за јавната набавка на фингерпринт апаратите (апаратите што ќе ги читаат отпечатоците од прстите), кои се дополнителна мерка на идентификација на гласачите на изборите. „Вчера пристигнаа претставници на економскиот оператор „ДЕРМАЛОГ“ и во текот на денешниот ден се вршат завршни консултации за финализирање на текстот на договорот и негово потпишување. По ова,...

Обвинителството влезе во ДИК, ќе утврдува дали имало криминал при набавката на софтверот

Во просториите на Државната изборна комисија (ДИК) денеска по допрен глас влезе Основното јавно обвинителство за организиран криминал, за да утврди дали имало кривично дело при спроведувањето на тендерот за набавка на софтверот на оваа институција. При извршениот претрес е одземена тендерската документација, со која треба да се утврди дали се почитувани законските постапки при изборот на фирмата која...

МВР утврдило DDoS напад врз сајтот на ДИК, но не и кој е сторителот

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека доставиле известување до Основно Јавно Обвинителство - Скопје во кое ги образложиле сите мерки и активности кои биле преземени во насока на расчистување на случајот пријавен од страна на Државната изборна комисија (ДИК). „Од доставената пријава и анализата на податоците се констатираше дека при...

ДИК рачно ги проверува записниците, неофицијалните конечни резултати попладне

Од утрово повторно функционира веб страната на Државната изборна комисија (ДИК), откако синоќа падна во времето кога требаше да се објават конечната излезност на парламентарните избори и првичните резултати. Сега во функција се и веб страните izbirackispisok.gov.mk и prigovori.sec.mk, но јавноста и понатаму нема увид во резултатите од изборите и конечната распределба на мандати бидејќи нема пристап до линкот https://rezultati.sec.mk/...

Нови три милиони евра за плаќање партиска пропаганда во медиумите

За политичка пропаганда во медиумите политичките партии на овие предвремени парламентарни избори, кои ќе се оддржат на 15 јули, ќе имаат на располагање да потрошат околу 3.6 милиони евра, велат од Државната изборна комисија. Тие откриваат дека само трите големи партии од власта и опозицијата, СДСМ, ВМРО и ДУИ, за политичка пропаганда во медиумите за време на изборната кампања...

Почнуваат подготовките за избори, Владата ја задолжи ДИК да ги ажурира избирачките списоци

Владата на денешната седница донесе Уредба со законска сила за дополнување на Уредбата за прашања поврзани со изборниот процес. Според неа, се задолжува Министерството за внатрешни работи во рок од еден ден од денот на влегувањето во сила на оваа Уредба, да ги достави до Државната изборна комисија податоците од членот 43 ставот 6 на Изборниот законик. Односно, листата...

Четири телевизии ја тужат ДИК, незадоволни од цената за платено политичко рекламирање

Алсат-М, Канал 5, Сител и Телма поднесоа тужба за поведување на управен спор против Државната изборна комисија (ДИК) пред Управниот суд поради одлуката за утврдување на просечно постигнатата цена и најниската цена за платено политичко рекламирање за последните пет изборни циклуси. Македонските национални телевизии се незадоволни од цената по која ќе треба да ги емитуваат предизборните реклами на партиите...

ДИК утре ќе го дистрибуира изборниот материјал до општинските комисии

Државната изборна комисија (ДИК) утре ќе го дистрибуира доверливиот изборен материјал до Општинските изборни комисии (ОИК). Материјалот ќе се дистрибуира од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола.

За победа во првиот круг на изборите неопходни се 904.066 гласа

На претседателските избори, чиј прв круг треба да се одржи в недела, ќе може да гласаат 1.808.131 избирач.  Според член 81 од Уставот, победа во првиот круг за некој од тројцата кандидати - Блерим Река, Гордана Сиљановска - Давкова и Стево Пендаровски - може да им донесе мнозинство гласови од вкупниот број избирачи, односно 904.066 гласови за кандидатот. Доколку не...

Во ДИК доставени и кандидатурите на Пендаровски и Силјановска

Два дена откако во Државната изборна комисија (ДИК), својата претседателска кандидатура, заедно со потписи од над 11.000 подржувачи, ја поднесе Блерим Река, денеска во ДИК беа поднесени и кандидатурите на Стево Пендаровски и на Гордана Силјановска - Давкова. Денеска кандидатурата во ДИК прв ја достави Изборниот штаб на СДСМ и коалицијата. Во името на Пендаровски, материјалите и собраните 32.000 потписи...

Увидот во Избирачкиот список ќе се прави до 14 март

Увидот во Избирачкиот список што почна во саботата, 23 февруари, ќе се прави до 14 март, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). Јавниот увид во Избирачкиот список се спроведува во сите подрачни единици на ДИК и преку интернет, секој ден во седмицата, па и во викендите и празниците, во периодот од 8.30 до 19 часот. Последниот ден, 14 март, увидот ќе...

ДИК денеска решава за оставката на Атанасов и за гласањето во странство

Државната изборна комисија (ДИК), денеска ќе решава за оставката на пратеникот од СДСМ, Петар Атанасов. Потоа ќе разгледува барања за добивање на овластувања за набљудување на Референдумот 2018, поднесени од неколку граѓански организации, помеѓу кои и ОДИХР. Исто така, ќе се разгледува Предлог Решение за утврдување и објавување на описите на избирачките места, како и други одлуки за претстоечкиот референдум. На...

Почнува судењето на Јанкулоска за „Тенк“

Во Основен суд Скопје 1, попознат како Кривичен суд -Скопје, денеска треба да започне судењето за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за набавката на „мерцедесот“ во предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Ова е издвоена постапка за Јанкулоска и судењето почнува од почеток, а судијката Добрила Кацарска закажа 11 рочишта за овој предмет до крајот на септември. Јанкулоска е обвинета...

Најголем интересот за гласање во Берн

Најголем број пријавени македонски граѓани за гласање на референдумот во некоја од амбасадите и конзулатите на Македонија има во Берн - 170 запишани избирачи. Втора е Љубљана - во македонската амбасада таму на референдумот ќе гласаат 137 македонски државјани, објави Државната изборна комисија (ДИК). Според податоците до 12 часот денеска, преку веб апликацијата www.dijaspora.se​c.mk до ДИК стасале 1.725 пријави од...

Јавното обвинителство со индикации дека д-р Жан Митрев може да ја напушти државата

Доктор Жан Митрев денеска бил повикан на распит во Основното јавно обвинителство од Скопје, во врска со предметот кој беше отворен по сторијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ), за...