fbpx
Таг: штрајк

таг: штрајк

Синдикатот на Пошта бара нова систематизација, најавува протести и штрајк

Синдикатот на Македонска пошта најави дека во соработка со вработените и со ангажирање на експерти ќе подготви нова систематизација што ќе ја достави до новата влада со барање истата да се примени веднаш по парламентарните избори. Синдикатот се жали дека на нивните повици за решавање на лошите состојби во Пошта не се одзвале ниту Управниот одбор, ниту Владата како...

Приватните специјализанти бараат писмена гаранција дека ќе добијат регулиран работен однос

Приватните специјализанти од денеска нема да одат на работа додека не добијат гаранција дека ќе бидат исполнети нивнте барања за повисоки плати и регулирање на работниот однос. Тие денеска започнаа со штрајк, за кој најавија дека ќе продолжи ако не добијаат писмени гаранции дека барањата ќе им бидат исполнети. Специјализантите штрајкуваа и пред две недели пред Министерството за здравство, но...

Штрајковите на германските аеродроми ги поништуваат плановите на илјадници патници

Вработените во обезбедувањето на пет германски аеродроми вчера стапија во штрајк, попречувајќи ги плановите на десетици илјади патници, пренесува германската новинска агенција ДПА. Во четвртокот наутро синдикатот „Верди“ започна еднодневен штрајк на аеродромите во Хамбург, Штутгарт, Карлсруе/Баден-Баден, Келн и Берлин. Според здружението на аеродромски оператори, повеќе од 580 летови биле откажани, а 90.000 патници морале да ги променат своите планови. Денеска...

Германија парализирана, штрајк на јавните превозници

Вработените во градскиот и приградскиот транспорт во неколку германски провинции утринава започнаа дводневен предупредувачки штрајк. Автобусите, трамваите и метрото во многу градови останаа паркирани, пренесува германската новинска агенција ДПА. Синдикатот Верди повика на штрајк до петок во обид да се зголеми притисокот врз работодавачите во колективните преговори. Суспензијата на превозниците се случува во Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на паузите, затворање на болниците и поликлиниките од 11 до 14 часот и генерален штрајк во здравството доколку во април паралелно со зголемената минимална плата за околу 2.300 денари линеарно не...

Вработените во ЈСП повторно без плата, Скопје утре повторно без јавен превоз

Утре Скопје повторно останува без јавен превоз. Претседателот на синдикатот Миќо Стојановски, вели дека вработените сè уште не ги добиле јануарските плати заклучно со 15-ти во месецот, според законскиот рок. Тој им се извини на патниците кои нема да може да ги користат услугите на јавниот превоз,и не прецизираше до кога ќе трае штрајкот. „Чекавме до 14:30 часот кога е последниот...

Штрајкот во Фондот за здравство во мирување, за граѓаните ќе бидат достапни сите услуги

Штрајкот во Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ) е ставен во мирување, откако Владата вчера донесе одлука дека платите на вработените нема да се намалуваат, како што претходно беше најавено. На денешната прес-конференција, генералните директори Магдалена Филиповска-Грашковска и Асаф Абдурамани, заменик министерката за здравство Маја Манолева, како и двајцата преставници од синдикатот (Бранко Аџигогов) и од УПОЗ (Трпе Деаноски) се заблагодарија...

Платите во Фондот за здравство нема да се намалат, се очекува штрајкот да прекине

По дводневниот штрајк на вработените во Фондот за здравствено осигурување, поради одлуката за намалување на платите, донесена е одлука дека тие ќе останат со иста вредност, до 31 мај 2024 година. Ова на својот профил го напиша директорот на ФЗОМ, Асаф Абдурамани, изразувајќи благодарност до техничкиот премиер Талат Џафери. „Денеска премиерот Талат Џафери во тесна соработка со нас од Фондот...

Штрајк во Фондот за здравство: Нема исплата на боледувања и на породилно отсуство

Денеска почна штрајкот на вработените во Фондот за здравствено осигурување. Ќе нема исплата на боледувањата, породилнотo отсуство, барања за рехабилитација и ортопедски помагала, како и барањата за осигурување во странство, односно за двојазичните обрасци. „Граѓаните ќе имаат рецепти и упати, но ќе нема плати во јавното здравство“, изјави Бранко Аџигогов, претседател на Синдикалната организација на Фондот за здравствено осигурување (ФЗОМ). Штрајкот...

Вработените во ФЗО најавија штрајк против намалувањето на платите

Претседателот на Сојузот на синдикатите на Македонија, Слободан Трендафилов најави дека вработените во Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) ќе штајкуваат заради најавеното намалување на платите. Трендафилов, во интервју за Радио Слободна Европа, информираше дека одлуката за штрајк е веќе донесена и ќе стартува од утре. „Штрајкот е непопуларна мерка кон која прибегнуваат работниците и синдикатите само во ситуација во која...

В понеделник Фондот за здравство стапува во штрајк

Од понеделник синдикатот на УПОЗ при Фондот за здравствено осигурување стапува во штрајк. Како што се вели во соопштението на ФЗОМ, сите подрачни единици на фондот ќе штрајкуваат и ќе ги извршуваат само неопходните работни задачи. Само по еден вработен во подрачните единици ќе биде задолжен за прием на документи. Вработените се заблагодарија за досегашната поддршка и разбирање на граѓаните...

Германија без автобуси, метроа и трамваи – протестираат јавните превозници

Вработените во локалниот јавен превоз во околу 80 германски градови и населени места денеска организираат еднодневен штрајк. Патниците ќе имаат редуцирани линии или пак воопшто нема да можат да ги користат автобуските, трамвајските и метро линиите во градовите низ Германија, со исклучок на Баварија, соопшти германската новинска агенција ДПА. Штрајкот трае еден ден, бидејќи и вработените во обезбедувањето ја прекинаа...

Од понеделник ќе нема јавен превоз ако не се изгласаат субвенции за ЈСП

Скопјани од понеделник може да останат без јавен превоз доколку Советот на Град Скопје не свика итна седница на која ќе ги изгласа субвенциите за ЈСП за 2024 година, се заканија трите репрезентативни синдикати на Јавното сообраќајно претпријатие. „Репрезентативните синдикати во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ ги повикуваат советниците од Советот на Град Скопје итно да свикаат седница на Советот со...

Германија во хаос – по земјоделците, нов штрајк започнаа машиновозачите

Германија деновиве е погодена од серија на штрајкови, кои предизвикуваат големи проблеми во тамошното општество. По блокадите на земјоделците, во Германија денеска стапија на штрајк машиновозачите кои од почетокот на ноември се во спор со раководството на Дојче Бан околу висината на платите, јавува германската новинска агенција ДПА. Прекинот со работа започна во два часот наутро во среда во патничкиот...

Стопирани подготовките за сите тестирања и матурата, вработените во ДИЦ бараат за 8.000 денари повисоки плати

Дваесет и тројцата вработени во Државниот испитен центар (ДИЦ) веќе 11 дена се во штрајк и не ги извршуваат нивните работни обврски. Тие бараат повисоки плати, но засега нема никакви најави дека Минстерството за финансии ќе им излезе во пресрет. „Сите процеси што ги води ДИЦ се стопирани, односно тоа се приправничките испити за наставници, потоа, сите меѓународни тестирања кои...

Синдикатот на контролори на летање го откажа штрајкот

Најавениот штрајк за 25 декември и за 1 јануари на контролорите за летање е ставен во мирување. Синдикатот на контролорите на летање денеска информираше дека се договориле да отстапат од штрајкот, најавувајќи дека ќе го следат начинот на селекција на вработените лица на огласот во текот на јануари наредната година. Исто така, од Синдикатот наведуваат дека една од причините да...

Бочварски бара контролорите на летање да се воздржат од штрајк

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски побара контролорите на М-НАВ да се воздржат од одлуката за штрајк за Нова година. Тој денеска изјави дека се состанал со претставници на Синдикатот на МНАВ и кажа дека се прават напори за надминување на овој проблем. Бочварски верува дека во интерес на граѓаните, контролорите ќе овозможат летови за Нова година. „Ние на...

Штрајкот во ДИЦ продолжи, вработените бараат повисоки плати за 9.000 денари

Вработените во Државниот испитен центар (ДИЦ) го продолжуваат штрајкот кој го ставија во мирување во мај (за да се реализира државната матура и да не бидат оштетени матурантите). Штрајкот продолжува, а вработените велат дека цело ова време иако преговарале со надлежните во Министерството за финансии, сепак нема изгледи дека ќе им ги зголемат платите, а токму тоа е нивното...

Вработените во Државниот испитен центар повторно ќе штрајкуваат

Синдикатот на вработени од Државниот испитен центар (ДИЦ) одлучи да го продолжи генералниот штрајк кој беше ставен во мирување во мај оваа година, информираат од синдикалната организација во ДИЦ. „Вработените во ДИЦ излегоа во пресрет на матурантите и во многу кратки рокови со надчовечки напори ја реализираа навремено и успешно државната матура како и другите процеси и активности во надлежност...

Премиерката на Исланд се приклучува кон штрајкот поради родовиот јаз во платите

Десетици илјади жени во Исланд, а меѓу нив и премиерката Катрин Јакобсдотир, денеска одбиваат да работат. Слободниот ден на жените - „квенафри“ (kvennafri) е повикан во знак на протест поради родовиот јаз во платите и родовото насилство, пренесува Би-би-си. Планираното излегување на улица го означува првиот целодневен штрајк на жените од 1975 година. Жените и небинарните луѓе беа повикани денеска, вторник,...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...