fbpx
Таг: Sergej Lavrov

таг: Sergej Lavrov

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ќе дојде на самитот на ОБСЕ

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Денеска на прес-конференција потврди министерот за надворешни работи Бујар Османи оти државен секретар на САД Ентони Блинкен ќе биде присутен на самитот на ОБСЕ на 30 ноември. На Самитот се очекува да учествуваат министрите за надворешни работи на сите европски држави. Како одговор на новинарско прашање на денешниот брифинг во А1 салата „Борис Трајковски“, Османи рече дека не може во моментот...

Руската делегација ќе може да слета во Скопје, извесно доаѓањето на Захарова

Во пресрет на Министерскиот самит на ОБСЕ што ќе се одржи наредната недела во Скопје, македонската влада на денешната седница одлучи да им пренесе овластување на надлежните министерства сами да одлучат за издавањето на одобрение за прелет и слетување на руски воздухоплов на 30-тиот министерски состанок на ОБСЕ во Скопје од 29 ноември до 1 декември. Ова практично значи дека...

Османи не му забрани на Лавров да слета во С. Македонија

Османи не му забрани на Лавров да слета во С. Македонија, туку кажа дека неговото доаѓање ќе биде предизвик, бидејќи воздушниот простор на Македонија и на соседните земји е затворен за руски државни авиони. Османи рече дека, по правило, сите треба да бидат присутни и дека ќе се направат логистички напори за да му се овозможи на Лавров да...

Ракетни напади врз цивилни цели низ Украина, Лавров во посета на Северна Кореја

Украинските одбранбени сили остануваат во дефанзива на истокот и југот на Украина, додека офанзивни дејствија се преземаат во насока на Мелитопол, соопшти Генералштабот на украинските вооружени сили, a пренесува Укринформ. Руските трупи вчера извеле ракетни напади врз цивилни локации во Харкив, Запорижја, Павлорад и Обухивци во областите Днипропетровск и Миколаев. Во насоките Сивершчина и Слобожаншчина, Русија го задржува военото присуство...

Зголемена тензијата меѓу Москва и Запад околу Украина

Изминатиот месец се зголеми тензијата меѓу Запад и Москва и одделно меѓу западни земји и Русија, со честа употреба на неколку класични дезинформациски наративи од страна на Русија, како што се Западот војува со Русија до последниот Украинец, Западот е лошото момче, а Русија се брани од проширувањето на НАТО, Западот е декадентен, а Русија ги брани традиционалните вредности,...

Велика Британија: Осиромашениот ураниум не е нуклеарно оружје

Британската армија со децении користеше осиромашен ураниум во своите оклопни гранати. Русија го знае ова, но намерно се обидува да дезинформира. Независното истражување на научници од групи како што е Кралското друштво процени дека секое влијание врз личното здравје и животната средина од употребата на муниција со осиромашен ураниум веројатно ќе биде ниско, соопшти британското Министерството за одбрана, пишува „Вистиномер“...

Путин ги користи „традиционалните и семејни вредности“ како оправдување за војната во Украина

Русија сака да се наметне и да се претстави како главен светски бранител на традиционалното и религиското, а тоа можеше да се забележи и во неодамнешниот говор на Путин, кој уште еднаш нагласи дека ова е „војна за заштита на нашите деца од деградација и дегенерација“. Наративот за „загрозените вредности“ обично се користи за да ги оспори западните ставови...

Руска ракета заврши во станбена зграда во Запорижја, најмалку четворица загинаа

Најмалку четворица цивили загинаа, а осум се повредени откако руските сили изминатава ноќ погодија станбена зграда во градот Запорижја, пренесува Укринформ. Објектот бил погоден со ракети од систем за противвоздушна одбрана С-300, при што истиот бил делумно срушен, а настрадале и околни згради и автомобили. Украинското обвинителство во Запорижја отвори истрага за извршениот ракетен напад. Цивилни жртви во изминатово деноноќие...

Контраспин: Кој е агресор и кој води хибридна војна во Украина?

На Самитот на групата најразвиени земји Г20 во Бали, министерот за надворешни работи Сергеј Лавров одржа прес конференција, на која изнесе позната пропагандистичка реторика, која досега била повеќепати повторувана, но, пред сè, неговиот наратив содржеше голем број спинови во однос на преговорите меѓу Русија и Украина, за тоа кој, всушност, ја почнал хибридната војна во Украина други, пишува „Вистиномер“. Текстот...

Асошиејтед Прес објави дека Лавров завршил в болница на Бали, за Москва ова е „врв на лагите“

Меѓународната новинска агенција Асошиејтед Прес, повикувајќи се на индонезиските власти, објави утрово дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров завршил в болница на индонезискиот остров Бали по пристигнувањето на самитот на Групата 20. Агенцијата нагласи дека тројца владини и медицински функционери од Индонезија потврдиле дека рускиот министер е на лекување на Бали, но Русија побрза тоа да го...

Русија во центарот на вниманието на ОН поради ескалацијата

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во саботата се обрати пред Генералното собрание на Обединетите нации и светските медиуми, оценувајќи дека противењето на рускиот напад врз нејзиниот сосед е ограничен само на Соединетите држави и земјите под нејзина контрола, пренесе Ројтерс. „Официјалната русофобија на Запад е без преседан, а нејзините размери се гротескни“, истакна Лавров. Тој изнесе трвдење дека западните...

Руската амбасада по урнекот на Лавров „го одбележа“ признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на РПЦ

Амбасадата на Руската Федерација во Скопје денеска се приклучи на значителниот број профили на социјалните мрежи и македонски медиуми и извести за вчера донесената одлука на Руската Православна Црква - Московска Патријаршија за признавање на автокефалноста на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија (МПЦ-ОА). Со двата твита, руската амбасада, иако навидум суво фактографски се занимава со ова случување битно за...

МНР: Лавров манипулира со религиозните чувства на православните верници

Манипулација со чувствата на православните верници и обид за промоција на своите геополитички ставови. Вака македонското Министерство за надворешни работи ги окарактеризира тврдењата на рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров во интервјуто за Асоцијацијата „Наше Кино“ кое беше објавено на официјалната веб-страница на руското МНР. „Во интервјуто се манипулира со религиозните чувства на православните верници во нашата држава и се...

Лавров: Западот од Македонија и Црна Гора прави „алатки“ во антируската игра, исто како Украина

Постои впечатлива разлика помеѓу тоа што Црногорците и Македонците го чувствуваат кон Русија и она што Брисел, ЕУ и НАТО ги принудуваат нивните политичари да го прават, вели рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров во видео интервју за Асоцијацијата „Наше Кино“ кое беше објавено на официјалната веб-страница на руското Министерство за надворешни работи. „Ова е обид тие да станат 'алатка'...

Лавров ги обвини НАТО и ЕУ за забраната за прелет над Бугарија, Македонија и Црна Гора

Одбивањето од Бугарија, Северна Македонија и Црна Гора да дозволат прелет на неговиот авион со кој денеска требаше да пристигне во официјална посета на Србија, по што таа беше откажана, за рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е прибегнување на ЕУ и НАТО кон најдолни средства за да ја спречат Србија да ги избира своите партнери. Лавров на прес-конференцијата...

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

Откако земјите околу Србија не дозволија прелети на авионот со кој рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров требаше да долета во Белград, тој најверојатно ќе ја откаже посетата. На забраната веднаш реагираше портпаролката на Министерството, Марија Захаровa, нагласувајќи дека Москва не е таа што ја прави новата „железна завеса“, туку дека Европа е таа што ја „оградува“ Русија...

Вистиномер: Измислена изјава на Лавров кружи на Фејсбук

Наспроти тврдењето во постот, никаде не може да се понајде наводната изјава на Лавров  во која тој ѝ одржал на Грција лекција по демократија: „Вие ли што со години терор вршите врз Македонија и Македонците најдовте да зборувате за демократија“. А, исто така, досега искажаните ставови на официјална Русија во врска со Договорот меѓу Северна Македонија и Грција воопшто...

Вистиномер: Хитлер немал еврејска крв, како што тврди Лавров

Изјавата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, кој рече дека верува оти Хитлер, како и Зеленски, имал еврејска крв, предизвика лавина негативни реакции од страна на еврејскиот народ, барања за извинување и дипломатски реакции. Но, Хитлер нема еврејска крв. Неговиот татко, Алоис, бил непризнаено дете, а дедо му не бил познат, вели австрискиот историчар Роман Сандгрубер, кој...

Израел вели дека Путин се извинил за изјавата на Лавров за еврејско потекло на Хитлер, а Кремљ молчи

Кремљ одби да каже дали претседателот Владимир Путин му се извинил на израелскиот премиер Нафтали Бенет за изјавата на министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, дека Адолф Хитлер имал еврејско потекло, јави Ројтерс. Вчера израелскиот премиер Бенет рече дека Путин се извинил за забелешките и дека тој го прифатил извинувањето и „му се заблагодарил што го разјасни својот...

Израел ја осуди изјавата на Лавров дека Хитлер „имал еврејска крв“

Министерот за надворешни работи на Израел, Јаир Лапид ги нарече „безобразни и неопростливи“ коментарите од неговиот руски колега Сергеј Лавров дека Хитлер имал Еврејска крв. За време на неговото интервју за една италијанска телевизија во неделата навечер, Лавров тврдеше дека тоа што украинскиот претседател Володимир Зеленски бил Евреин не го негира фактот дека во Украина има Наци елементи - наратив...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...