fbpx
Таг: SDSM.

таг: SDSM.

ДС: Парламентарното мнозинство мора да покаже цврстина и одлучност во Собранието

Партиите од парламентарното мнозинство можат да се обидат во следните два дена да понудат и да постигнат компромис со раководството на ВМРО-ДПМНЕ, за в понеделник да се избере претседател на парламентот и со тоа се создадат услови за избор на реформска влада и за мирен, демократски и државнички трансфер на власта, велат од Демократскиот сојуз. Од понеделник натаму, нагласуваат од ДС,...

Манчевски: На Хан нема што да му кажеме, а што тој веќе не го знае

Консултациите помеѓу СДСМ и партии кои ги дадоа своите потписи за мандатар на новата влада да биде Зоран Заев, сè уште се во тек, и утре, а најдоцна до вторник треба да биде познато кој ќе биде предлогот за нов претседател на Собранието, вели потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски за „Телевизија 24“. - Верувам дека до почетокот на консултатината седница,...

ВМРО-ДПМНЕ бара нови парламентарни избори заедно со локалните

ВМРО-ДПМНЕ чувствува обврска да ја почитува волјата на мнозинството граѓани кои гласаа за Коалицијата за подобра Македонија и од таа причина, како и поради нашата стратешка определба, нема да дозволиме да се донесат никакви решенија што се спротивни на државните и на национални интереси, стои во денешното партиско соопштение. „Зоран Заев и СДСМ гледаат позитивно кон платформата од Тирана. Зоран...

Шилегов: По налог на УБК се проверува работата на 22 невладини и на 42 лица, критичари на власта

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, Петре Шилегов, денеска рече дека според информациите што ги имаат, по иницијатива на актуелниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и поранешен директор на Управата за финансиско разузнавање, Владимир Атанасовски, Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) побарала проверка за 22 невладини организации. - Управата за финансиско разузнавање, според информациите, отворила проверки...

Антикорупциска ги одби сите приговори на СДСМ за предизборни вработувања

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска на јавна седница ги одби како неосновани сите приговори на СДСМ што се однесуваа на незаконски вработувања во неколку државни институции во предизборниот период. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку својот претставник Стевица Јосифовски до ДКСК поднесе четири приговори за вработувања во Министерството за правда, односно за избор на шест нотари, во „Македонска пошта“, Театарот за...

Заев ги повика граѓаните да останат смирени и да не дозволат провокации

„Да не дозволиме никакви провокации од никого, вклучително и од оној што 10 години ја упропастуваше Македонија. Неговото време заврши“, повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев, преку својот профил на „Фејсбук“. „Институциите мора да си ја завршат својата работа во согласност со Уставот и со законот. Од одлуките на ДИК и на Управниот суд не зависи кој ќе формира Влада,...

ДИК напладне ќе продолжи со работа, досега одбиени три приговори на СДСМ

Државната изборна комисија во 3.30 часот утринава ја прекина јавната расправа за приговорите поднесени од политичките партии за изборите одржани на 11 декември. Комисијата денеска напладне ќе продолжи со работа. ДИК досега одби седум од приговорите на Беса, а графологот кој треба да вештачи потпис на избирачко место по осмиот приговор на Беса стигна во ДИК непосредно пред одлагањето. Сè...

Антикорупциска отвори четири случаи за вработувања пред изборите

Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) денеска на јавна седница отвори постапки за четири случаи на противзаконски вработувања во јавни институции и претпријатија во предизборниот период. Претставките до антикорупциска ги поднесе Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, а од вкупно пет, ДКСК не ја прифати претставката што се однесуваше за вработувањето на информатички администратор во самата комисија. Антикорупциска отвори постапки во врска со...

ВМРО-ДПМНЕ потрошила 6 пати повеќе пари во кампањата од пријавените приходи

Државната изборна комисија ги објави финансиските извештаи на политичките партии од почетокот на изборната кампања до 30 ноември, кои партиите, според предвидениот рок, вчера ги доставија до ДИК, Државниот ревизор и до Државната комисија за спречување на корпуција (ДКСК). Од извештатите на политичките партии, најинтересен е финансискиот извештај на владејчката ВМРО-ДПМНЕ, кој е за периодот од 21 до 30 ноември...

Директорот на Агенцијата за разузнавање крие стан од 90.000 евра, обвинува СДСМ

Директорот на Агенцијата за разузнавање (АР), Наќе Чулев, поседува луксузен стан, вреден околу 90.000 евра, кој не го пријавил во својот анкетен лист, обвини денеска СДСМ. Членката на извршниот одбор на Социјалдемократската младина на Македонија (СДММ), Рената Јајоска, на денешната прес-конференција, пред зградата каде, како што рече, се наоѓа станот на Чулев, го покажа анкетниот лист на директорот на АР, изваден...

СДСМ: Фамилијарно-тендерските политики на Груевски, поважни од здравјето на граѓаните

СДСМ денеска повторно ја обвини Владата дека не презема мерки за намалување на загаденоста на воздухот во Македонија. „Граѓаните во Македонија со месеци дишат загаден воздух, полн со канцерогени честички ПМ10, кој е штетен за нивното здравје. Податоците од мерните станици покажуваат загадување на воздухот и во вечерните и во утринските часови. Според последните податоци, загадувањето на воздухот во Скопје речиси...

Ако лидерите вечерва се договорат, законите утре на собраниска седница

Во Клубот на пратеници почна средбата на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи. Се очекува лидерите на партиите потписнички на Договорот од Пржино да го кажат последниот збор околу спорните прашања за законот за влада и за законот за приватност. На средбата присуствуваат и амбасадорот на Соединетите Американски Држави (САД)...

Котевски: Ванхауте знае кого и колку притиска

„Преговорите се живи и разговорите се во тек, но за тоа најубаво да го прашате посредникот во разговорите, Питер Ванхауте“, вели и денеска директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски. На прашање на „Мета“ дали во билатералните средби што посредникот ги има со партиите, поголем е притисокот кон ВМРО-ДПМНЕ, Котевски вели дека за да го коментира тоа, треба да...

СДСМ: Зад изградбата на малото пристаниште се крие бизнис-интерес

Зад одлуката за изградба на таканаречената „мала марина“, се крие бизнис-интересот на лица блиски до власта, обвинија на денешната прес-конференција членовите на Советот на Општина Охрид од СДСМ. – Не станува збор за вистинско пристаниште туку за угостителски објект, кафеана на среде езеро, на најатрактивното место во Охрид, со уредување на паркиралиште за дваесетина пловни објекти. Планот на ВМРО-ДПМНЕ е преку јавно-приватно партнерство,...

Заев: Денеска финишираат преговорите за изборниот закон

Преговорите за изборниот законик ќе финишираат денеска, а веќе од утре би требало да биде отворено прашањето за состојбата во медиумите и за промените во МРТВ, изјави синоќа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по трибината во Охрид, насловена како „Визија за Македонија“. - На дневен ред се МРТВ, МИА, но и Агенцијата за аудио и визуелни медиумски услуги. МРТВ како...

Заев: СДСМ се бори за уставна еднаквост на гласот на дијаспората

СДСМ не е против дијаспората да гласа, туку се бори за уставна еднаквост на гласот, изјави лидерот на опозицискиот СДМС, Зоран Заев. - Нашиот предлог е да има цензус и да се бира пратеник со исто онолку гласови со колку што се избира во Македонија. Или, гласовите на нашинците коишто гласаат во дијаспората, да влезат овде во една изборна единица...

Заев: Во интерес на земјата е да има една изборна единица

Прашањата поврзани со изборното законодавство, обврските за реализација на договорот од 2 јуни и од 15 јули за разврска на политичката криза и очекувањата од работата на Специјалното обвинителство, биле тема на разговор на денешната средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, со амбасадорот на Кралството Холандија во Скопје, Ваутер Пломп, соопштуваат од СДСМ. На средбата, како што инфромираат од...

ВМРО-ДПМНЕ одбива специјалниот обвинител да формира сопствен тим

Владејачката партија одбивала специјалниот обвинител да формира сопствен тим со кој би работел, објави „Нова“. Порталот пишува дека најмалку десет обвинители се потребни во тимот на специјалниот обвинител затоа што голема е веројатноста да има потреба од покренување истражни дејства и во странски држави. Настрана тоа, ако тој обвинител е сам, нема да биде возможно никаква работа да заврши без...

Во СДСМ се изненадени од изјавата на премиерот за специјалниот обвинител

И во опозицискиот СДСМ се изненадени од вчерашната изјава на премиерот Никола Груевски, во врска со изборот на специјален јавен обвинител. Оттаму велат дека досега од ВМРО-ДПМНЕ инсистирале да се избере само специјален обвинител и не прифаќале дека тој треба да има и стручни соработници, ниту, пак, други работи кои му се потребни за да може независно да работи, па и...

Заев: Идната година во вистинска слобода да го дочекаме Денот на независноста

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од партиска делегација, Денот на независноста го прослави со граѓаните во месноста Три Круши. Заев, на присутните им кажа дека делегацијата го посетила гробот на Киро Глигоров и својот говор го почна цитирајќи го првиот македонски претседател со говорот што го одржа на денот кога беше прогласена независноста. Претседателот на опозицијата кажа пред граѓаните...

Летово ќе биде пеколно, климатските промени си го наплатуваат данокот

Пеколни горештини и суша нè чекаат и ова лето, а климатските промени го наплатуваат данокот на невнимателност на човекот, како најодговорен за емисиите на стакленички гасови. Иако само што...