fbpx
Таг: Самуел Жбогар

таг: Самуел Жбогар

Новиот амбасадор на ЕУ, Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Новиот шеф на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. „Амбасадорот Гир вети дека во текот на целиот мандат ќе работи со институциите, политичките сили и сите чинители и сектори на општеството низ целата земја. Претседателот и амбасадорот Гир разменија мислења во врска со процесот на интеграција на...

Амбасадорите Кејт Мари Брнс и Самуел Жбогар го честитаа формирањето на новата влада

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс на својот Твитер профил упати честитки до премиерот Зоран Заев и до мнозинството за формирањето нова влада. https://twitter.com/USAmbNMacedonia/status/1300329144069369856 „Честитки до премиерот Зоран Заев и до парламентарното мнозинство по повод формирањето на новата влада. Како пријател и партнер, очекувам соработка со Владата кон континуиран напредок во однос на реформските цели на ЕУ и одлучна заложба...

Наградени 32 првенци на генерацијата од скопските средни училишта

Триесет и двајца матуранти - првенци на генерацијата 2016 - 2020 и 2017 - 2020 од 23 скопски средни училишта, денеска добија специјални признанија и парични награди, кои им ги додели градоначалникот Петре Шилегов на традиционалната манифестација „Средба на првиот со најдобрите“, што се одржа во Куршумли Ан. Тој им посака нивните соништа да ги реализираат во државата и...

Евроамбасадорот Жбогар за 30 дена го завршува мандатот, за збогум секој ден ќе објавува по една фотографија

Евроамбасадорот во Северна Македонија, Самуел Жбогар на официјалниот Твитер-профил вчера потсети дека за 31 ден заминува од земјава бидејќи му завршува должноста. Рече дека е возбуден што се враќа дома, но и полн со емоции поради времето што го поминал во земјава. Од неа ќе се прости со 30 фотографии, секој ден по една, со кои ќе ги претстави...

Mладите од политички партии со различни идеи за образованието, не се одзваа на поканата на УСМ

Унијата на средношколци разговараа со учениците, ги истражуваа проблемите на училиштата и наставниците за конечно да дојдат до документот „Пет точки за образованието“ со единствена цел, истиот да биде потпишан од политичките партии кои учествуваат на изборите, а потоа да се имплементираат. Тие заедно со евроамбасадорот Самуел Жбогар ги чекаа партиите во Скопје за да кажат дека ќе се заложат...

Македонија ќе добие 66 милиони евра од ЕУ за справување со корона вирусот

Амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар, на својот Твитер профил објави дека Европската Унија ќе ѝ помогне на Македонија во борбата против корона вирусот со средства во висина од 66 милиони евра. Од нив, 4 милиони евра се наменети за итни потреби, 50 милиони евра за социо-економско опоравување, 9 милиони евра за приватниот сектор и 3 милиони евра...

Жбогар се надева дека конечно ќе има одлука за старт на преговорите со ЕУ

Северна Македонија ја заврши својата задача и сега на ред се земјите членки, но мислам дека ѕвездите се местат и се надеваме конечно да видиме одлука за старт на преговорите за членство, изјави амбасадорот на ЕУ во земјава Самуел Жбогар во интервју за ТВ „24“ „Вашата земја ја заврши својата задача, спроведувајќи ги сите реформи, вклучително и усвојувањето на Законот...

Жбогар: Очекуваме да се повтори високиот стандард на организирање на изборите

Евроамбасадорот Самуел Жбогар при вчерашната посета на Пробиштип, изјави дека претстои клучен период за Македонија, вклучувајќи го и извештајот за напредок на државата, но и претстојните избори. Жбогар рече дека е објавена методологијата за проширување, што е чекор напред. - Овој документ е во процес на дискусија меѓу земјите членки. Се надеваме дека и тој предуслов, таа пречка на патот,...

Жбогар: Новата методологија е „вин-вин“ документ и за ЕУ и за земјите-кандидатки

Евроамбасадорот Самуел Жбогар оцени дека новата методологија за почеток на преговорите е „вин-вин“ ситуација што се однесува како за земјите кандидати, така и за самата Европска унија. Целта на документот, според Жбогар е да го забрза пристапниот процес кој во последно време изгуби малку енергија, од двете страни. „Целта е и повторно да се воспостави довербата помеѓу земјите членки и кандидатите,...

Започна реконструкцијата и проширувањето на патот Крива Паланка – Деве Баир

Најдоцна до почетокот на 2022 година ќе биде завршена реконструкцијата и проширувањето на патот Крива Паланка - Деве Баир. Денеска започна изведбата на градежните работи на оваа делница со должина од 13 километри. Проектот вреден 12,4 милиони евра ќе овозможи изградба на трета коловозна лента долж целата траса, изведба на 4 нови моста и реконструкција на постојниот коловоз. - Овој...

 Жбогар: Одлука на земјата е како ќе ја реши ситуацијата во правосудството

Евроамбасадорот Самуел Жбогар денеска во Македонска Каменица рече дека јасно ја кажал позицијата на Европската унија за ветингот во судствто. Земјата треба да одлучи како ќе постапи, рече Жбогар, прашан да го коментира ставот на претседателот Стево Пендаровски, кој вчера во Собранието рече дека ветингот треба да биде спроведен по изборите. - Претседателот вчера имаше многу важен говор за суштински...

Малешевијата се промовира како атрактивна дестинација за планински велосипедизам

Планинарско-спортскиот клуб „Малешевска корија“ од Берово ги промовираше постигнатите резултати од под-проектот „Малешевска корија – планински велосипедизам дестинација“ како дел од туристичката дестинација Малешево и околината што беше поддржан во рамките на „Проектот за локална и регионална конкурентност“. Цели на под-проектот се да се подобри локалната туристичка понуда за планински велосипедизам, да се поттикнат здрави животни навики и активности за...

Жбогар: Нема пречки за донесување на Законот за попис во Собранието

Независен и непристрасен статистички систем, без влијание од политика е значаен за секое општество, порача денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар на одбележување на Денот на европската статистика во Народната банка. Според него Пописот на населението ќе содржи податоци кои ќе помогнат во креирањето на добри политики во образованието, здравството, управувањето со отпад. „Пописот е одложен поради предвремените парламентарни избори и тоа е...

Доделени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство

Амбасадорот на Европската Унија во Скопје, Самуел Жбогар денеска ги додели наградите на ЕУ за истражувачко новинарство. Новинарите Снежана Лупевска Созен, Миомир Серафиновиќ и Билјана Николовска ја добија првата награда за сторијата „Крадење идентитети на граѓани за криминални цели“. Втората награда ја доби новинарката Сашка Цветковска за сторијата „Тајните играчи од САД позади македонските 'фејк њуз' велешки сајтови“. Третата новинарска награда...

Жбогар: Прерано е да се предадеме, да бидеме депримирани или разочарани

Евроамбасадорот Самуел Жбогар прашан да ги коментира најавите на премиерот Зоран Заев дека ако Македонија не добие датум за преговори можно е да го врати мандатот и да се оди на избори, рече дека не е сè  завршено. „Немам некои нови информации, но можам да кажам дека не е завршено додека сè не заврши. Но, став на Европската комисија е...

Жбогар: Државата ја искористи шансата и ја спроведе агендата за почеток на преговорите

Европската комисија препорача почеток на преговорите со Северна Македонија. Ви честитам за тоа и за напорите и посветеноста, но и за жртвите што ги направивте во изминатиот период. Ова го истакна евроамбасадорот Самуел Жбогар на денешната прес-конференција во седиштето на Делегацијата на Европската унија во Скопје, по повод извештајот на ЕУ за напредокот за членство. -Она што денеска го презентираме не...

Жбогар: Извештајот на УНЕСКО треба да биде најсилен аларм кој ќе ги разбуди институтициите

Евроамбасадорот Самуел Жбогар од Охрид ја започна промоцијата на новата еколошка кампања именувана како „За чисто како дома исто“, која има за цел преку поддршка на еко-активизмот да ја подигне свеста кај граѓаните, но и кај локалните власти за заштита на животната средина и поголема јавна чистота. Евроамбасадарот истакна дека не е случајно што кампањата стартува од Охрид, бидејќи токму...

Пендаровски до Жбогар: Очекуваме лидерите на ЕУ да бидат доследни во ветувањата

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими шефот на делегацијата на Европската унија, амбасадорот Самуел Жбогар. На средбата биле разменети мислења за реализацијата на приоритетите и реформите на дражавата во однос на европските интеграции. Пендаровски укажал дека почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслужен и неопходен со цел поттикнување на севкупните реформи и унапредување на политичката култура во земјата. „Очекуваме од...

Тевдовски: Значаен прогрес во реформата на јавните финансии

Направен е значаен прогрес во реформата на јавните финансии. Законските решенија предвидени со Програмата за реформи во управувањето со јавните финансии (ПФМ) се или подготвени или во финална фаза на подготовка, додека истовремено се работи на оперативата и јакнење на капацитетите на институциите. Ова беше истакнато денеска на третиот ПФМ дијалог кој се одржа во Министерство за финансии, на кој...

Ахмети е загрижен за опструкции на Договорот од Преспа и уставните измени

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, се сретнал со евроамбасадорот Самуел Жбогар со кого разговарал за процесот на уставните измени, системските реформи и околу политичката ситуација во земјата, соопштија од ДУИ. Ахмети пред Жбогар ја истакнал својата загриженост за постоењето на опструктивни струи во однос на Преспанскиот договор и уставните измени. „Овие клучни моменти за земјата и регионот бараат...

Мета факт: Го нема ветениот нов електронски дневник, наставниците го користат стариот

Одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) најавија дека од минатиот септември, односно од учебната 2023/2024 година, ќе биде пуштен во употреба нов електронски дневник, со кој требаше...