fbpx
Таг: револт

таг: револт

МОФ: Разочарува одлуката да се стегне обрачот за тоа кој студент има право на оброк

Студентски дом Гоце Делчев
Младински образовен форум (МОФ) со разочарување реагира по повод предлог-измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, но и општо во врска со моменталната ситуација во која се наоѓаат студентите. Во соопштението од МОФ се велидека во услови на енергетска криза, голема инфлација и пост-пандемиско опоравување, студентите се први на удар од страна на државните институции, со тоа што се преземаат...

Видео од филмска сцена злоупотребено да се прикаже револт на работници кои не зеле плата

Не е точно дека видеото прикажува револтирани работници кои одлучиле да го демолираат автомобилот на својот газда бидејќи не им дал плата. Видеото е дел од сцена на филмот „Бистра вода“ кој се снима во Скопје. Извршниот продуцент на филмот на  Дејан Милошевски на Фејсбук објави фотографии од снимањето на оваа сцена, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

„Еуромакс Рисорсис“ уверува дека над Штука и Иловица копаат само археолози

„Еуромакс Рисорсис“, концесионерот на рудникот Иловица – Штука, ќе плати над 100 илјади евра за археолошките истражувања на неколку локации кои се наоѓаат на просторот каде што е планиран идниот рудник за бакар, соопштија од компанијата. - Локалитетите беа идентификувани во текот на активностите за подготовка на Студијата за влијанието врз животната средина, реализирани од Еуромакс, се вели во одговорот...

Медицинските и стоматолошките сестри се преработени и добиваат минимален одмор

Медицинските сестри и другиот медицински персонал од тоа ниво во моментот се револтирани од односот на институциите во кои работат, оти  работат со само еден слободен ден во неделата, може да земат само минимален годишен одмор од 10 дена, а честопати се и повикувани да го прекинат и да се вратат на работа, велат од Здружение на медицинските сестри,...

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти салата откако не помина законот за зголемување на пензиите

Собраниското мнозинство на денешната пленарна седница го отфрли предлогот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување закон за зголемување на пензиите за 5 отсто од 1 јануари следната година. По ова, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, во знак на револт, ја напуштија салата. Илија Димовски, координатор на една од пратеничките групи на опозициската партија, рече дека на претседателот на Собранието, Талат Џафери, му даваат...

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните нема да дозволат Македонија да биде водена од тиранска влада

„Со секој изминат ден станува сè појасно дека граѓаните нема да дозволат Македонија да биде водена од тиранска влада која ќе реализира тирански платформи“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека народот на 11 декември не гласал ниту за нов закон за јазици со кој албанскиот ќе стане официјален јазик на цела територија, ниту...

ВМРО-ДПМНЕ: Потребни се нови избори, во спротивно револтот ќе се зголемува

Изборите се најдобрата дебата што Зоран Заев може да ја направи за тиранската платформа и за елементите содржани во неа, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека во спротивно револтот ќе се зголемува и секој ден стотици илјади граѓани ќе го изразуваат својот гнев од „сервилниот однос на криминалецот Заев“. „Тиранската платформа е противуставна и нејзиното прифаќање...

На протестот пред МВР побарана одговорност од Спасовски и најавени нови „иницијативи“ на СМК

Околу илјада граѓани денеска се одзваа на повикот на Светскиот македонски конгрес (СМК) и излегоа на протест пред зградата на МВР за да искажат револт против министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, кој според СМК,  дозволил лица предводени од ДУИ да ги запоседнат темелите на крстот во Бутел. Пред МВР се носеа транспаренти на кои што пишуваше „Оливер, зошто земаш плата“,...

Заврши протестот против изградбата на крстот во Бутел

Протестот против поставувањето крст во општината Бутел заврши без инциденти, со поставување шатори на локацијата каде што пред неколку дена беше камен-темелникот. Заедно со демонстрантите, протестираа и членови на владејачката партија ДУИ. Изет Меџити, градоначалник на општината Чаир, рече дека иако протестот е организиран од ДУИ, тој го изразува револтот на сите Албанци во Македонија од поставување верски симболи среде...

Караѓозов: До петок нема да оперираме поpади револт од известувањето на медиумите

Лекарите на Клиниката за дигестивна хирургија во наредните три дена ќе работат само на итни случаи, а ваквата одлука, според директорот Александар Караѓозов, пренесува МРТВ, била донесена поради револт за начинот на кој медиумите известувале за вооружениот инцидент во кој беше ранет хирургот Љубомир Огненовиќ. Караѓозов изјавил дека за одлуката добиле поддршка и од министерот за здравство, Никола Тодоров, со...

Лекарите од дигестивна денеска јавно ќе го изразат својот револт

Лекарите од Клиниката за дигестивна хирургија утрово имале состанок на кој, како што ни рече директорот Александар Караѓозов, решиле да го искажат својот револт по завчерашниот инцидент, во кој беше пукано и беше ранет хирургот Љубомир Огненовиќ. Караѓозов вели дека во текот на денешниот ден ќе испратат писмено соопштение до медиумите во кое ќе ги изнесат своите ставови. - Денеска ќе...

Саудискиот крал го прекинал контроверзниот одмор во Франција

Саудискиот крал Салман бин Абдулазиз ал-Сауд го прекинал својот одмор на француското крајбрежје откако затворањето на плажата за другите посетители, заради негова лична безбедност, предзвикала револт, јавуваат светските агенции. По само осум еден, од она што било планирано како тринеделен одмор, кралот Салман заминал за Мароко, соопштиле официјални лица. Како што пренесуваат медиумите, саудискиот крал на француската ривиера допатувал со половина од...

Реакции: Скандалозна и политичка е одлуката за казната на Кежаровски

„Скандалозна и политичка, а не судска одлука“ е ставот на новинарските здруженија и на новинарите по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд, со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна за случајот „Ликвидација“, во кој беше обвинет за откривање на идентитет на заштитен сведок. Утре, во 11 часот, пред Апелацискиот суд е закажан собир на новинарите...

Вевчанци Новата година ја дочекаа во мрак и со студ

Жителите на Вевчани, Новата година ја дочекаа во мрак, смрзнати и гневни на надлежните, кои со денови ги оставија без електрична енергија на температура од -10 Целзиусови степени. Тие бараат итно да им се реши проблемот бидејќи трпат големи штети, им се расипува белата техника, немаат телефони, секојдневно купуваат свеќи и батерии. Вевчанци најавуваат групна тужба против ЕВН, ЕЛЕМ и МЕПСО,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...