fbpx
Таг: ракети

таг: ракети

Украинската одбрана соборила 84 руски воздушни цели

Ноќеска Русија изврши уште еден масовен воздушен напад врз украински објекти за гориво и енергија, соопшти украинската одбрана. Непријателот ја нападнал Украина со 60 беспилотни летала Шахед и 39 проектили од различен тип. „Украинските воздушни бранители соборија 84 воздушни цели, вклучувајќи 58 беспилотни летала Шахед, 17 крстосувачки ракети Kh-101, 5 водени воздушни ракети Kh-59 и 4 крстосувачки ракети Искандер-К. Благодарни сме...

Руските напади во Украина повторно однесоа жртви

Нападите на руските агресорски сили во Украина во изминатово деноноќие повторно однесоа жртви. Се напаѓало од воздух и од земја, со артилерија, при што настрадале цивили и граѓанска инфраструктура, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Југозападниот голем пристанишен град Одеса ноќеска бил нападнат со руски дронови, при што е оштетена цивилна инфраструктура. Оштетени биле и недовршени станбени згради, како и...

Според Украинците, рускиот трагичен биланс достигнал 376.030 елиминирани

Украинските сили досега елиминирале 376.030 руски војници - од 24 февруари 2022 и почетокот на денешниот ден, известува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Во текот на изминатото деноноќје, биле онеспособени уште 760 припадници на руските инвазиски сили. Како што соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина, биле уништени и 6.181 руски тенкови, 11.466 оклопни борбени возила, 8.875 артилериски системи и друго...

Напади со дронови и ракети во Украина, експлозии регистрирани близу атомска централа

Во текот на ноќта руските сили пуштиле повеќе борбени дронови „Шахид“ од територијата на Крим и од територијата на Русија, а украинското Воено воздухопловство соборило 21 од нив. Дроновите оперирале во јужните, источни и централните региони на Украина, јави украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Дополнително, врз населени места во регионот Донецк руските сили истрелале осум ракети од системот С-300. Шест...

Со изменето видео на Си-ен-ен се тврди дека западните медиуми лажат

Видеото кое стана вирално на социјалните мрежи, e монтирано за да изгледа како дописничката на Си-Ен-Е и нејзиниот тим да добиваат инструкции од режисерот да направат сцената да изгледа подраматично и поавтентично за воениот конфликт. Оригиналното видео без „инструкции“ беше споделено на платформите на Си-Ен-Ен, а таа телевизиска куќа, исто така, негираше дека новинарскиот тим добил какви било инструкции од директорот...

САД се согласија да ѝ достават на Украина ракети со долг дострел

САД се согласија да испратат ракети со долг дострел во Украина како воено засилување за украинските сили. Станува збор за армиските тактички ракетни системи ATACMS, кои ќе им овозможат на украинските сили да ја таргетираат руската воена логистика подалеку од линијата на фронтот, пишува весникот Гардијан. Американскиот претседател Џо Бајден му рекол на украинскиот лидер Володимир Зеленски на приватна средба...

Германија и крстосувачките ракети за Украина: „Тоа не се апарати за кафе“

Ќе испрати ли Германија крстосувачки ракети „Таурус“ во Украина? Кијив подолго време ги бара, а Берлин упорно одговара дека не може брзо да донесе одлука, пишува агенцијата ДПА додавајќи дека германските власти го повторија овој став во петокот. Министерот за одбрана Борис Писториус јасно стави до знаење дека неколку дена повеќе или помалку нема да сменат многу. „Ако сега...

Кијивскиот регион повторно ракетиран, оштетени деловни објекти и автомобили

Од парчињата на уништени руски ракети ноќеска, во регионот Кијив биле оштетени деловни објекти, приватни автомобили и фасади на згради, како и еден камион и еден булдожер, соопшти Кијивската регионална воена управа, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Руските агресорски сили истрелувале ракети во период од два часа, при што дејствувала украинската противвоздушна одбрана. Не биле погодени критично важни или...

Пентагон потврди – испорачана е касетна муниција на Украина

Касетната муниција наменета за Украина веќе е испорачана во земјата, потврди министерството за одбрана на САД, пренесува украинската државна новинска агенција ukrinform.net. Информацијата ја соопштил генерал полковник Даглас Симс, директор на операции во Заедничкиот штаб зборувајќи со новинари. „Касетна муниција навистина е испорачана на Украина“, рекол тој, но не кажал дали украинските вооружени сили досега ја употребиле оваа муниција. Информацијата ја потврди...

Кијив повторно нападнат со дронови, трета ноќ по ред

Ноќеска, трет ден по ред, украинскиот главен град Кијив беше повторно цел на руски напади, при што украинската противвоздушна одбрана неутрализирала десетина непријателски летала, јавува украинската државна новинска агенција ukrinform.net, повикувајќи се на Воената администрација на градот Кијив. „Три дена по ред, Кијив беше нападнат со Шахиди (дронови произведени во Иран). Минатата ноќ беше извршен најголемиот напад со ирански дронови....

Зеленски ги врати од Турција заробените командати од Азовстал, во Украина нови цивилни жртви

Украинскиот претседател Володмир Зеленски вчера од посетата на Турција се врати со петте воени команданти од Азовстал кои беа заробени од руската војска пред повеќе од една година и потоа престојуваа во оваа земја со лична гаранција на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, јави украинската државна новинска агенција Укринформ.. Тие беа свечено пречекани дома. Во септември 2022 година, како дел...

Русија ќе почне со поставување на нуклеарните ракети во Белорусија од 7-8 јули

Русија ќе постави тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, откако соодветните капацитети за нивно чување и примена ќе бидат готови - на 7 и 8 јули, најави рускиот претседател Владимир Путин денеска на средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко во Сочи. „За најчуствителните прашања, за коишто се договаравме со Вас, се оди по планот. Како што знаете, на 7-8...

Над 80 градови и села поплавени по уништувањето на браната во Украина

По уништувањето на браната Каховка во регионот Херсон, вчера, поплавени се веројатно 80 градови и села, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој за уништувањето на браната ги обвини Русите. Водата истекува во реката Днипро и може да предизвика катастрофална поплава во градот Херсон. Откако Зеленски вчера ги обвини Русите за уништувањето на хидроцентралата која е на браната, а се наоѓа...

Британско разузнавање: Русија ја менува стратегијата за ракетните напади во Украина

Најновите руски ракетни напади во Украина, во кои според досега познатото, има најмалку 25 загинати цивили, зборува за нова и побескрупулозна стратегија на напади, смета британското воено разузнавање, изнесувајќи ги своите заклучоци на Твитер. „Нападот вклучуваше помалку ракети во однос на нападите во текот на зимата и е малку веројатно дека за цел ја имал украинската енергетска инфраструктура“, пишува британското...

Во експлозии на полуостровот Крим уништени руски ракети

Руски ракети кои биле транспортирани со воз на полуостровот Крим се уништени во експлозии, информираше Министерството за одбрана на Украина. Нападот се случил во близина на градот Џанкој, а градоначалникот инсталиран од руските сили тврди дека областа била нападната со беспилотни летала, пишува Би-би-си. „Експлозиите го продолжуваат процесот на демилитаризација на Русија и го подготвуваат украинскиот полуостров Крим за деокупација“,...

Нема никакви докази дека Украина сака да ја вовлече Белорусија во војна

Белорусија која е клучен сојузник на Русија, повика Киев да спроведе целосна истрага откако ракетата С 300, се приближи до нејзината граница. Според Кирил Казанцев, офицер од белоруската одбрана,се разгледуваат две сценарија – првото е ненамерно, случајно лансирање од страна на Украина, а второто е намерна провокација од страна на украинските воени сили. Министерството за одбрана на Украина соопшти...

Русија „осиромашува“ нуклеарни ракети и ги истрелува врз Украина

Русија најверојатно ги вади нуклеарните боеви глави од застарени ракети и потоа ги истрелува врз Украина, соопшти британското Министерство за одбрана во последниот разузнавачки извештај споделен на Твитер. „Фотографии од „отворени извори“ покажуваат крш на најверојатно соборена крстосувачка ракета воздух-земја AS-15 KENT, дизајнирана во 1980-те како ракета строго за носење боеви глави. На местото на боевата глава најверојатно е...

Низа жестоки напади од Русите во Украина, во Миколаив употребени ракети С-300

Во текот на изминатава ноќ, украинскиот град Миколаив беше гаѓан од руските сили со ракети С-300, од кои најголем дел паднале во индустриски комплекс на периферијата на градот. Претходно, Миколаив беше и гранатиран, а од нападите на Русите, во градот избија и четири пожари, извести украинската новинска агенција Укринформ. Како што извести Подрачната единица во Миколаив на Државната служба за...

Ирина Венедиктова: Украина истражува над 21.000 воени злосторства

Украина истражува повеќе од 21.000 воени злосторства и агресорски злосторства, коишто ги става на товар на Русија. Главната обвинителка Ирина Венедиктова за Би-Би-Си вели дека дневно добива извештаи за 200 до 300 воени злосторства. Венедиктова признава дека многу од судењата би се одвивале во отсуство на обвинетите, но вели дека станува збор за „прашање на правдата“. Инаку, како што пишува...

Путин прогласи победа во Луханск, руските сили ќе се насочат на целосно освојување на Донецк

Откако Русите го освоија и Лисичанск, последниот голем град во украинскиот регион Луханск, рускиот претседател вчера прогласи победа во Луханск и им порача на руските воружени сили да продолжат со остварување на целите според „претходно одобрените планови“, пренесува Би-Би-Си. Борбените дејствија сега се пренасочуват на соседниот регион Донецк, кој околу половина е под руска воена контрола, а останатата половина од...

Нови 46 нови случаи на пертусис, од нив 9 се хоспитализирани

Во периодот од 12 до 18 април, пријавени се 46 нови случаи на голема кашлица, со зголемување од 4,5 отсто споредено со претходниот седмодневен период, информира одделот за епидемиологија...