fbpx

Русија ќе почне со поставување на нуклеарните ракети во Белорусија од 7-8 јули

-

Русија ќе постави тактичко нуклеарно оружје на територијата на Белорусија, откако соодветните капацитети за нивно чување и примена ќе бидат готови – на 7 и 8 јули, најави рускиот претседател Владимир Путин денеска на средбата со белорускиот претседател Александар Лукашенко во Сочи.

„За најчуствителните прашања, за коишто се договаравме со Вас, се оди по планот. Како што знаете, на 7-8 јули ќе заврши подготовката на соодветните капацитети и веднаш ќе почнеме со активностите поврзани со распоредување на вашата територија на соодвените видови вооружување. Така што се оди по планот, се е како што е договорено“, му рекол Путин на Лукашенко на денешната средба, се дознава од транскриптот на разговорот објавен на веб-страницата на рускиот претседател.

Тоа ќе биде првпат по распадот на Советскиот Сојуз да се поставуваат нови нуклеарни капацитети на некогашната територија на комунистичката држава надвор од сегашна Русија.

Путин во март годинава најави поставување тактички нуклеарни оружја во Белорусија, како предупредување кон НАТО поради неговата поддршка за Украина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Терористички напад во Анкара, се разнесе бомбаш самоубиец

Во Анкара денеска се случи терористички напад кога бомбаш самоубиец активирал експлозивна направа во близина на турскиот парламент, пренесе Би-би-си. Турскиот министер за внатрешни работи, Али Јерликаја, изјави дека „еден...