fbpx
Таг: промоција

таг: промоција

Промоција на стрип „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска

Денес, со почеток во 19:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ ќе се одржи промоција на стрипот „Скрши што судбината гради“ од Гаја Смилевска. Стрипот црпи инспирација од историски настани од средновековието и Византиската империја која владеела на овие простори, а авторката преку ликовите ја тематизира релацијата на младите луѓе со домот градејќи имагинарна авантура. Промоцијата ќе биде во вид на разговор на...

В среда промоција на книгата „Комичното и хуморот“ од Иван Џепароски во Театар Комедија

Во среда, на 20 март, со почеток во 12 часот на малата сцена во Театар Комедија ќе се одржи јавна промоција на книгата „Комичното и хуморот“ од професорот Иван Џепароски. Книгата ќе ја претстават писателот и професор Александар Прокопиев и професорката и театролог Ана Стојаноска. Книгата е сочинета од девет поглавја, за кои професорот Џепароски во прологот ги „групира“ во...

Формирано Здружението за промоција на македонската култура во Полска

Здружението за промоција на македонската култура во Полска беше формирано изминатиот викенд во Волскиот центар за култура во Варшава, информираат од ова здружение. Целта на нивното постоење е продлабочување на соработката меѓу македонската и полската култура. „Здружението за промоција на македонска култура во Полска е непрофитна невладина организација, чија примарна мисија е да ги обедини Македонците кои живеат во Полска,...

Во Белград македонска винска вечер, опозицијата вели ќе има космодром од неа

Премиерот Димитар Ковачевски синоќа беше домаќин на Македонската вечер во рамките на меѓународниот саем за вино, храна и туризам во Белград. И додека на синоќешниот настан присуствувале српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ и амбасадорот на САД во Белград Кристофер Хил, од ВМРО-ДПМНЕ денеска велат дека ако власта и Ковачевски испијат уште едно вино може во Белград да...

Промоција на книгата за творештвото на босанската уметница Камериќ на фестивалот КРИК

Програмата на осмото издание на КРИК – фестивалот за критичка култура во организација на Контрапункт продолжува со промоција на книгата за творештвото на познатата босанска уметница Шејла Камериќ. Од фестивалот велат дека по минатогодишната изложба на Камериќ „Доаѓаме со поклон“, која КРИК и фестивалот „Прво па женско“ заеднички ја организираа во Националната галерија – Чифе Амам, оваа година ќе биде...

Армијата доби 120 нови подофицери и 150 професионални војници

Во касарната „Алексо Дамниевски Бауман“ во Велес, денеска се одржа свечена промоција на 120 подофицери и свечена заклетва на 150 професионални војници. Армиските припадници од редовите на професионалните војници поминаа тримесечна обука за подофицери во Командата за обука и доктрини, а денеска го добија првиот подофицерски чин. Министерката Славјанка Петровска на новите подофицери им порача дека секој кој што пристапува...

„Отуѓување“: Роман за битката на еден човек кој се бори со системот за да си го види своето дете

На одбележувањето на Светскиот ден на борбата против родителското отуѓување, во Домот на АРМ вчера беше промовиран романот „Отуѓување“, напишан според вистинска приказна. Автор е Ѓорѓи Мешков, која ја пренесува потресната животна битка на кавадарчанецот Бранко Брковиќ, кој шест години се бори со центрите за социјални работи за да си го гледа синот, но не успева во тоа, поради...

Отворена изложбата и промовиран зборникот во рамки на „Архиви на невидливите 2.0“

Во Музејот на Република Северна Македонија во рамки на проектот „Архиви на невидливите“, Центарот за истражување на национализмот и културата – ЦИНИК – Скопје, во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО, го организираа мултидисциплинарниот настан кој вклучуваше отворање на самостојна изложба на уметницата Христина Иваноска со наслов „Документот што недостига: За методологијата (текст, глас...

Не е точно дека Тетово има купено електричен автобус, како што пренесоа медиумите

Не е вистина веста дека Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ има набавено електричен автобус, кој ќе биде промовиран денеска. Претпријатието издаде соопштение во кое истакнува дека ќе се промовира електричен автобус, а не дека купило, како што објавија медиумите, пишува Порталб.мк. Компанијата во своето соопштение не посочи дека се работи за набавка на нов автобус. Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ завчера преку...

Промоција на книгата „Полиграф“ од Пијан Славеј вечерва во рамките на „ПРО-ЗА Балкан“

Пијан Славеј ја издаде својата нова поетска книга насловена „Полиграф“. Третата книга на музичарот и автор Бранислав Николов, познат под псевдонимот Пијан Славеј ќе биде промовирана вечерва со почеток во 21:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје. Промоцијата што ќе биде проследена со музички перформанс од авторот ќе се одржи во рамките на 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, кој...

Промоција на книгата „Дух во школка“ од Сунчица Уневска

Новата книга со рецензии од новинарката и филмска критичарка Сунчица Уневска, „Дух во школка“ ќе биде промовирана утре (15 септември) во рамки на Скопскиот филмски фестивал. Промоцијата ќе започне во 19 часот и ќе се одржи во киносалата на Кинотеката на Македонија. Според најавата промоцијата ќе биде интерактивна дискусија во која ќе можат да се вклучат и присутните. Ова е четврта...

Промоција на книгата „Тупаници“ со присуство на писателот Пјетро Гроси во „Буква“

Во сабота, на 27 август, во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Тупаници“ со присуство на италијанскиот писател Пјетро Гроси. Промоторки на книгата ќе бидат Ирина Талеска и Катерина Сотирова, која воедно и ја преведе книгата на македонски јазик. Издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ книгата ја издаде неодамна како 207. издание во едицијата „ПРОаЗА“. Преводот...

Во Тетово промовирана дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“

Со мислата на Антун Густав Матош, „само варварин може да ја исмејува историјата“, Македонско - хрватското друштво (МХД) завчера во Тетово ја промовираше дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“, која е достапна на www.arhivhr.mk. Со неа се опфатена околу 80 имиња на истакнати Хрвати: универзитетски професори, архитекти, уметници, економисти, правници, спортисти, актери, но и дигитализирани фотографии, уметнички слики...

Промовирани нови 29 поручници во редовите на АРМ [Галерија]

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје денеска се одржа свеченост на којашто беа промовирани новите 29 поручници во служба на Армијата на Република Северна Македонија (АРМ), кои поминаа шест месечен курс за стручно оспособување. Од нив, 12 се жени, а 17 мажи. На свеченоста присуствуваше и се обрати заменикот министер за одбрана, Башким Хасани кој упати честитки до новите...

Објавен регионалниот извештај за родово-базирана дискриминација и пазар на труд

Коалицијата за борба против родово-базирана дискриминација на пазарот на труд на Западен Балкан вчера преку Зум го промовираше второто издание на истражувачкиот извештај со наслов Родово-базирана дискриминација и работни односи во Западен Балкан. Истражувањето беше спроведено од женски граѓански организации (ЖГО) како дел од регионалната акција „Зајакнување на граѓанските организации во борбата против дискриминација и унапредување на работничките права на...

Вечерва промоција на „Скопје во високата зона“ од Калина Малеска

Вечерва со почеток во 20:00 часот во кафе книжарницата Буква ќе се одржи промоција на збирката раскази „Скопје во високата зона“ на професорката Калина Малеска. Станува збор за книга составена од раскази кои, низ четири циклуси, сосредоточени на различни визии што временски и просторно се шират во и околу Скопје, истражуваат различни потенцијални начини на постоење и доживување на искуствата,...

Промоција на 60-то јубилејно издание на списанието за филм „Кинопис“

Во петокот, на 18-ти март во салата на Кинотеката на Северна Македонија започна промотивниот настан по повод одбележување на јубилјеното 60-то издание на списанието за историја, теорија и култура на филмот, „Кинопис“. Петар Волнаровски, еден од промотерите и актуелниот главен и одоговорен уредник на списанието потсети на контиунитетот на списанието како природен наследник на кинотечниот магазин „Кинотечен месечник“ (кој излегувал...

Владимир Лукаш ја промовираше новата сликовница за деца „Ши, ѕифри, копчи“

Вчеравечер, во придружба на својата гитара, со музичко „читање“, авторот Владимир Лукаш ја промовираше својата нова сликовница „Ши, ѕифри, копчи“ илустрирана од полска илустраторка и графичка дизајнерка која живее и работи во Скопје, Наталија Лукомска, информираат од Арс Ламина. Оливера Ќорвезироска, промоторката и уредичката на книгата истакна дека „Ши, ѕифри, копчи“ е збирка поезија за деца со многу интересна структура....

Вечерва промоција на книга на Синоличка Трпкова – „Никогаш не кажувам“

„Ова е моја втора книга, но прво литературно дело, според нејзиниот уредувач Оливера Ќорвезироска. Интимна е, со личен печат, се чита брзо“, напиша на Фејсбук авторката Синоличка Трпкова во исчекување на вечерашната промоција на нејзината книга „Никогаш не кажувам“. „Пандемијата ги измолкна од мене овие блиц записи кои си тлееле со години. Јас не сум писател. Можеби сум професор што...

Утре во „Буква“ ќе се промовира новиот стрип „Џукела и Пацоф“ од Матеј Богдановски

Во сабота (16 октомври), со почеток во 13 часот, во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје ќе се одржи промоцијата на најновиот стрип на уметникот Матеј Богдановски, насловен „Џукела и Пацоф“. На промоцијата за стрипот ќе зборуваат писателката Румена Бужаровска и музичарот Мирко Попов, а авторот Богдановски ќе се вклучи онлајн. Стрипот „Џукела и Пацоф“ претставува сатиричен коментар на низа состојби во македонското...

Природата на Демир Капија се уништува, прогласувањето на споменик на природата е начин да се спаси

Реки пренасочени во цевковод, изградени брани во коритата, сечи на шумите околу нив и ерозија, е сликата со која се соочува подрачјето на Демир Капија, кое веќе шест децении...