fbpx
Таг: промоција

таг: промоција

Отворена изложбата и промовиран зборникот во рамки на „Архиви на невидливите 2.0“

Во Музејот на Република Северна Македонија во рамки на проектот „Архиви на невидливите“, Центарот за истражување на национализмот и културата – ЦИНИК – Скопје, во соработка со Фестивалот за феминистичка култура и акција ПРВО ПА ЖЕНСКО, го организираа мултидисциплинарниот настан кој вклучуваше отворање на самостојна изложба на уметницата Христина Иваноска со наслов „Документот што недостига: За методологијата (текст, глас...

Не е точно дека Тетово има купено електричен автобус, како што пренесоа медиумите

Не е вистина веста дека Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ има набавено електричен автобус, кој ќе биде промовиран денеска. Претпријатието издаде соопштение во кое истакнува дека ќе се промовира електричен автобус, а не дека купило, како што објавија медиумите, пишува Порталб.мк. Компанијата во своето соопштение не посочи дека се работи за набавка на нов автобус. Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ завчера преку...

Промоција на книгата „Полиграф“ од Пијан Славеј вечерва во рамките на „ПРО-ЗА Балкан“

Пијан Славеј ја издаде својата нова поетска книга насловена „Полиграф“. Третата книга на музичарот и автор Бранислав Николов, познат под псевдонимот Пијан Славеј ќе биде промовирана вечерва со почеток во 21:00 часот во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје. Промоцијата што ќе биде проследена со музички перформанс од авторот ќе се одржи во рамките на 10. издание на Интернационалниот литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан“, кој...

Промоција на книгата „Дух во школка“ од Сунчица Уневска

Новата книга со рецензии од новинарката и филмска критичарка Сунчица Уневска, „Дух во школка“ ќе биде промовирана утре (15 септември) во рамки на Скопскиот филмски фестивал. Промоцијата ќе започне во 19 часот и ќе се одржи во киносалата на Кинотеката на Македонија. Според најавата промоцијата ќе биде интерактивна дискусија во која ќе можат да се вклучат и присутните. Ова е четврта...

Промоција на книгата „Тупаници“ со присуство на писателот Пјетро Гроси во „Буква“

Во сабота, на 27 август, во кафе-книжарницата „Буква“ со почеток во 20 часот ќе се одржи промоцијата на книгата „Тупаници“ со присуство на италијанскиот писател Пјетро Гроси. Промоторки на книгата ќе бидат Ирина Талеска и Катерина Сотирова, која воедно и ја преведе книгата на македонски јазик. Издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ книгата ја издаде неодамна како 207. издание во едицијата „ПРОаЗА“. Преводот...

Во Тетово промовирана дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“

Со мислата на Антун Густав Матош, „само варварин може да ја исмејува историјата“, Македонско - хрватското друштво (МХД) завчера во Тетово ја промовираше дигиталната платформа „Архив на Хрвати во Македонија“, која е достапна на www.arhivhr.mk. Со неа се опфатена околу 80 имиња на истакнати Хрвати: универзитетски професори, архитекти, уметници, економисти, правници, спортисти, актери, но и дигитализирани фотографии, уметнички слики...

Промовирани нови 29 поручници во редовите на АРМ [Галерија]

Во Воената академија „Генерал Михаило Апостолски“ во Скопје денеска се одржа свеченост на којашто беа промовирани новите 29 поручници во служба на Армијата на Република Северна Македонија (АРМ), кои поминаа шест месечен курс за стручно оспособување. Од нив, 12 се жени, а 17 мажи. На свеченоста присуствуваше и се обрати заменикот министер за одбрана, Башким Хасани кој упати честитки до новите...

Објавен регионалниот извештај за родово-базирана дискриминација и пазар на труд

Коалицијата за борба против родово-базирана дискриминација на пазарот на труд на Западен Балкан вчера преку Зум го промовираше второто издание на истражувачкиот извештај со наслов Родово-базирана дискриминација и работни односи во Западен Балкан. Истражувањето беше спроведено од женски граѓански организации (ЖГО) како дел од регионалната акција „Зајакнување на граѓанските организации во борбата против дискриминација и унапредување на работничките права на...

Вечерва промоција на „Скопје во високата зона“ од Калина Малеска

Вечерва со почеток во 20:00 часот во кафе книжарницата Буква ќе се одржи промоција на збирката раскази „Скопје во високата зона“ на професорката Калина Малеска. Станува збор за книга составена од раскази кои, низ четири циклуси, сосредоточени на различни визии што временски и просторно се шират во и околу Скопје, истражуваат различни потенцијални начини на постоење и доживување на искуствата,...

Промоција на 60-то јубилејно издание на списанието за филм „Кинопис“

Во петокот, на 18-ти март во салата на Кинотеката на Северна Македонија започна промотивниот настан по повод одбележување на јубилјеното 60-то издание на списанието за историја, теорија и култура на филмот, „Кинопис“. Петар Волнаровски, еден од промотерите и актуелниот главен и одоговорен уредник на списанието потсети на контиунитетот на списанието како природен наследник на кинотечниот магазин „Кинотечен месечник“ (кој излегувал...

Владимир Лукаш ја промовираше новата сликовница за деца „Ши, ѕифри, копчи“

Вчеравечер, во придружба на својата гитара, со музичко „читање“, авторот Владимир Лукаш ја промовираше својата нова сликовница „Ши, ѕифри, копчи“ илустрирана од полска илустраторка и графичка дизајнерка која живее и работи во Скопје, Наталија Лукомска, информираат од Арс Ламина. Оливера Ќорвезироска, промоторката и уредичката на книгата истакна дека „Ши, ѕифри, копчи“ е збирка поезија за деца со многу интересна структура....

Вечерва промоција на книга на Синоличка Трпкова – „Никогаш не кажувам“

„Ова е моја втора книга, но прво литературно дело, според нејзиниот уредувач Оливера Ќорвезироска. Интимна е, со личен печат, се чита брзо“, напиша на Фејсбук авторката Синоличка Трпкова во исчекување на вечерашната промоција на нејзината книга „Никогаш не кажувам“. „Пандемијата ги измолкна од мене овие блиц записи кои си тлееле со години. Јас не сум писател. Можеби сум професор што...

Утре во „Буква“ ќе се промовира новиот стрип „Џукела и Пацоф“ од Матеј Богдановски

Во сабота (16 октомври), со почеток во 13 часот, во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје ќе се одржи промоцијата на најновиот стрип на уметникот Матеј Богдановски, насловен „Џукела и Пацоф“. На промоцијата за стрипот ќе зборуваат писателката Румена Бужаровска и музичарот Мирко Попов, а авторот Богдановски ќе се вклучи онлајн. Стрипот „Џукела и Пацоф“ претставува сатиричен коментар на низа состојби во македонското...

Промоција на самоводечка, велосипедска прошетка „Скриените музеи во Скопје“

Промоција на самоводечка, велосипедска прошетка „Скриените музеи во Скопје“ со аудио-напатствија за движење до повидливи културни локалитети во Скопје и околината, ќе се случи на 2 октомври (сабота), со почеток во 10 часот во организација на Здружението на граѓани „Одржливи иницијативи“. Промоцијата ќе се изврши на две различни рути, една во централното градско подрачје во должина од пет километри, а...

Портрет на поетот и издавач Гојко Божовиќ и промоција на книга од Данило Киш на „ПРО-ЗА Балкан“

Творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија ќе биде промовирано вечерва во 20 часот во книжарницата „Буква“ во Скопје. Портретот за Божовиќ го подготви писателот Александар Прокопиев. Двајцата писатели, исто така, на вечерашниот настан ќе говорат за еден од најголемите писатели во втората половина на 20 век, Данило Киш и ќе го промовираат и македонскиот превод на книгата...

Утре промоција на книгата „Стрип – деветтата уметност“ на Томислав Османли

Утре, недела, 19. септември, во рамките на фестивалот „ArtArea“ во кафе-книжарницата „Буква“, а со почеток во 20:00 часот ќе се одржи промоција на книгата „Стрип – деветтата уметност“ од Томислав Османли, во издание на „Бегемот“. Книгата ќе ја претстави Јован Битољану, соосновач на стрип книжарницата „Бункер“, а разговор со авторот и со присутните ќе води ликовниот уметник и стрип-автор Ѓорѓе...

Денеска слем поезија во центарот на Скопје и промоција на Зборник на Поетри слем

Во покровителство на Град Скопје и во организација на Домот на културата „Кочо Рацин“ - Скопје, Поетри слем Македонија денеска со почеток од 19 часот ќе го промовираат Зборникот на националниот слем од 2020 година. Организаторите од Поетри слем Македонија ги покануваат граѓаните за присуство на настанот, потенцирајќи дека тој ќе биде најалтернативната можна промоција на книга. Настанот ќе биде јавен,...

Промоција на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ колумни од новинарката Весна Дамчевска

Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје најавува промоцијата на книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ од новинарката и колумнистка Весна Дамчевска. Промоцијата ќе се одржи в понеделник, 14 јуни 2021 година, со почетокот од 20 часот, на платото пред Младинскиот културен центар. Промотор на книгата ќе биде македонскиот книжевен критичар и теоретичар Александар Прокопиев. Книгата „Да ти...

Промоција на нови книги за деца и млади од Винка Саздова, Јагода Михајловска-Георгиева и Венко Андоновски

Денеска во 18 часот, во Градскиот парк на Школка ќе промовираат новите книги за деца и млади: Ѕвездена Џунгла одд Јагода Михајловска-Георгиева, „Ти носам пустински песок“ од Винка Саздова и „Имаш пчела во носот“ од Венко Андоновски. Ќе се промовираат и сликовниците „Стела и Сани“ и „Еден облак бел и 12...“ од Бистра Георгиева со илустрации од Катерина Николовска,...

Промоција на инклузивна сликовница „Буква по буква – азбука“ по повод празникот на просветителите Свети Кирил и Методиј

Во дворот на Клубот на пратеници денеска беше одбележан празникот на сесловенските учители и просветители Светите браќа Кирил и Методиј, со промоција на инклузивната сликовница-буквар со наслов „Буква по буква - азбука”. Таа е создадена во три форми на азбука, кирилица, знаковниот јазик и брајовата азбука, за луѓето без и со попреченост да можат да комуницираат меѓу себе. Во присуство...

За денар и половина поевтинува дизелот, a бензините за половина денар

Од полноќ малопродажната цена на Еуродизел се намалува за 1,5 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на екстра лесното масло...