fbpx
Таг: поткуп

таг: поткуп

На Табановце приведен Грузиец, на граничарите им понудил поткуп од 20 евра

Полициски службеници вчера на преминот Табановце на границата со Србија привеле граѓанин на Грузија. 39-годишниот Р.Ш., при влез во државата, сторил кривично дело „нудење поткуп“. На граничниот премин дошол со патничко возило „Киа“ со грузиски регистарски ознаки, а во документите за пасошка контрола што им ги приложил на службениците, ставил банкнота од 20 евра. Грузиецот е лишен од слобода, а утврдено...

Приведен вработен во Државен пазарен инспекторат поради примање поткуп во радовишко

Инспектор вработен во Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), инаку од радовишкото село Подареш, вчера бил лишен од слобода од страна на полицијата во Радовиш. Тој е приведен поради сомнение за сторено продолжено кривично дело „примање поткуп“. Инспекторот бил вработен во ДПИ во Одделението за инспекциски надзор Струмица со градовите Гевгелија, Валандово и Радовиш. Тој вчера од двајца жители на радовишко примил 3.000...

МВР: До 12 часот 39 отсто помалку нарушувања на изборниот процес во однос на лани

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека до 12 часот денеска има 39 отсто помалку нарушување на јавниот ред и мир во текот на гласањето во однос на парламентарните избори минатата година. Не се регистрирани посериозни нарушувања, а гласањето главно се одвива мирно и без проблеми. Од регистрираните инциденти, имало случај на изборен поткуп, агитации и притисоци врз гласачите, но...

Австрискиот канцелар Курц поднесе оставка поради вмешаност во корупциски скандал

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка, откако беше вмешан во корупциски скандал, а неговото место ќе го презеде министерот за надворешни работи, Александар Шаленберг. На прес-конференцијата синоќа, најави дека „неговата оставка е привремена и дека планира да се врати на функцијата кога обвинувањата на обвинителството ќе се покажат како неосновани.“ „Се повлекувам за да спречам хаос и за да се реши...

Приведена лекарка од Куманово под сомнеж дека земала по 12.000 денари поткуп за хируршки интервенции

Полицијата денеска привела лекарка од Куманово со инцијали Е.С. под сомнение дека примала поткуп од 12.000 денари за хируршки интервенции во очното одделение во Општата болница во Куманово. Како што соопшти МВР, лекарката е осомничена дека ја злоупотребила својата службена положба и овластувања и дека и покрај тоа што пациентите биле осигурани преку Фондот за здравствено осигурување, таа им...

ОЈО регистрираше 10 случаи на агитирање и давање поткуп за гласање за одредени политички партии

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности поврзани со извршување на кривични дела против изборите и гласањето при Основното јавно обвинителство ја известува јавноста дека до 17.00 часот изборите се одвиваат во мирна атмосфера, без значителен број изборни нерегуларности. „Во основните јавни обвинителства и на електронската адреса [email protected] на која граѓаните можат да пријават сомнение за сторено кривично дело поврзано со...

Обвинителство: Во неколку градови се вршеле агитации, се нудел поткуп во пари и ваучери за гориво

Се вршела агитација со закани, лично или преку социјални мрежи за гласање за одредена политичка партија, се нуделе ваучери за гориво и пари, а имало и обид за гласање без важечка лична карта. Тоа се посочува во пристигнатите пријави за изборни нерегуларности, денеска до 13 часот, во основните јавни обвинителства и преку електронската адреса [email protected]. Настаните се пријавени во...

Вистиномер: СДСМ и медиумскиот сектор – солидни ветувања и по некој спин за оствареното

Несомнено, слободата на медиумите и на правото на говор и на изразување е пошироко и помодерно разбрано во СДСМ, споредувајќи ги со ВМРО-ДПМНЕ, и тоа и во поглед на предизборните програми, но и во поглед на праксата. Сепак, покрај тие современи заложби и приципиелно добри ветувања, во програмата „Можеме“ се детектираат два-три спина околу реализираното во изминатите 2,5 години...

Рускоска: Камчев во исказот за споменува дека само го пријавил „Рекет“ кај Заев

Обвинителката Вилма Рускоска денеска информираше дека премиерот Зоран Заев бил споменат во исказот на бизнисменот Орце Камчев за предметот „Рекет“, но само еднаш и во поинаква конотација од она што беше објавено во дел од медиумите деновиве. - Заев не е споменат во исказот на Камчев, освен во делот дека кај него прво го пријавил рекетот - изјави обвинителката Вилма...

Катица Јанева во вторник ќе дава исказ за „Рекет“ кај Русковска

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е повикана да даде исказ за предметот „Рекет“ во обвинителството во вторник, во 10 часот, потврдија од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција со кое раководи обвинителката Вилма Русковска. Сведочењето на Катица Јанева следува неколку дена по објавувањето на снимените разговори од италијанскиот весник „Ла Верита“, во кои се слушна нејзиниот глас заедно...

На Боки 13 и Зоки Кичеец им е продолжен притворот за нови 30 дена

Кривичниот совет при Основниот кривичен суд - Скопје постапувајќи го предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција им го продолжи притворот за нови 30 дена на Бојан Јовановски - Боки 13 и Зоран Милески - Кичеец. „По разгледување и ценење на фактите и доказите донесе решенија со кои го прифати предлогот и ја продолжи мерката притвор...

Ла Верита со нови аудио снимки за „Рекет“ – тврди дека се слуша и Катица Јанева

Италијанскиот дневен весник „Ла Верита“, кој вчера на својата веб-страница го објави видеото на кое се гледа како Боки 13 заминува откај Орце Камчев со „Луј Витон“ чанта во која наводно има огромно количество евра, денеска објави нови аудио снимки од разговори и дружење на Боки 13, Орце Камчев и Зоки Кичеец, а според весникот, во еден момент се...

Бојан Јовановски и Зоран Милевски добија по 30 дена притвор заради поткуп и перење пари

На бизнисменот Зоран Милевски и менаџерот на телевизијата „1ТВ“ Бојан Јовановски им е одреден 30-дневен притвор, поради тоа што од страна на Јавното обвинителство се сомничат дека сториле кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“, а Јовановски и за кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“. Првоосомничениот Јовановски („Боки 13“), зел 1,5 милиони евра од лице под...

Груевски: Чавков е жртва на личната одмазда на Заев за „Поткуп“

Поранешниот премиер кој се наоѓа во бегство во Будимпешта, преку „Фејсбук“ напиша дека синоќешното апсење на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и прогонот против него е лична одмазда на Зоран Заев кон него заради предметот „Поткуп“ . Чавков синоќа беше приведен поради сомневања на Основното јавно обвинителство дека тој имал намера да побегне во неговата вила...

Обвинувања за „грчки платеници“ во Албанија, новинарите демантираат

Неколку онлајн-медиуми предизвикаа контроверзи во Албанија, откако објавија список со наводни платеници кои добивале пари од грчката влада, главно за да се цензурираат и потиснуваат какви било пишувања за Чамите, односно етничките Албанци од северозападна Грција. Дел од прозваните, меѓу кои има и новинари и поранешни пратеници, веднаш ги демантираа ваквите тврдења, велејќи дека станува збор за груба клевета. „Скандал:...

Тезите за поткуп на пратениците пласирани и на бугарски левичарски портал

Бугарскиот левичарски портал „Поглед“ се приклучи на редицата онлајн-медиуми што ги објавија шпекулациите за притисоци и поткуп на пратениците во македонското Собрание. Притоа статијата објавена вчера пренесува шпекулации појавени уште од пред гласањето за почеток на уставните измени во Собранието во петокот. Статијата се повикува на информативната агенција на англиски јазик „Мина“ и на Миленко Неделковски, обвинувајќи го официјален Вашингтон...

Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето, но нема поткуп

Не се нудат пари на пратениците за да гласаат за уставните измени, а најдобрата опција во моментот е Собранието, а не предвремени избори, порача премиерот Зоран Заев пред новинарите денеска. Тој рече дека дали има двотретинско мнозинство за да се направат уставните измени ќе се види дури во процедурата во парламентот, но изрази оптимизам дека може да се постигне мнозинство....

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против Заев за поткуп при избори

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Јавното обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев, за како што наведуваат, повик на поткуп при избори на јавен митинг во Крива Паланка. Од партијата истакнуваат дека тоа е спротивно на чл. 160 и чл. 162 од Кривичниот законик. -Ја поднесовме кривичната пријава од причина што јавниот обвинител не постапи согласно своите надлежности кои што се...

Обвинителство ќе продолжи да го истражува случајот за поткуп за посвојување

Oсновното јавно обвинителство Скопје соопшти дека ја продолжува постапката за обвинувањата за поткуп при посвојување деца, која ја почна по допрен глас. Станува збор за случајот за кој беше направен телевизиски прилог, во кој оштетената објави дека и бил побаран поткуп за да посвои дете, а откако одбила да го направи тоа, била експресно обвинета и осудена за семејно...

Руска амбасада: Заев и Шекеринска шират русофобија, очекуваме истрага за изјавите

Руската амбасада вчеравечер реагираше со соопштение за наводите од премиерот Зоран Заев дека бизнисмени од Русија финансирале антивладини протести. Заев тоа го кажа во интервју за „BuzzFeed News“ и потоа го повтори како одговор на новинарско прашање на почетокот на изградбата на фабриката на американската „Дура“ во Бунарџик. Од амбасадата сметаат дека станува збор за паушални изјави, слични на тие...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...