fbpx
Таг: поткуп

таг: поткуп

Зоран Заев доби ослободителна пресуда во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд денеска донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев за кривичното дело примање поткуп. Судијата Дарко Тодоровски од Основниот суд Скопје го ослободи Заев од обвинение. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека обвинителството не успеало да докаже дека Заев додека бил градоначалник на Струмица сторил кривично дело примање поткуп од 160.000 евра од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев. Делото...

Денеска пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Денеска се очекува Кривичниот суд да ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. Според обвинението, Заев додека бил градоначалник на Струмица од бизнисменот Иван Николов Сачевалиев побарал поткуп од 160.000 евра за продажба на земјиште во струмичко. На минатото рочиште обвинителката Валентина Бислимовска побара измена на правната квалификација и наместо за примање поткуп, обвинетиот...

Обвинителството го преквалификува обвинението за Заев во „Поткуп“

Обвинителството денеска го преквалификува обвинението против Зоран Заев од „примање поткуп“ во „барање пари како поткуп“, а снимката која кружеше на „Јутјуб“ под името „Едно евро за Вицето“ е отфрлена како доказ. На завршните зборови во случајот „Поткуп“ во кој на Заев му се суди под наводи за примање поткуп, беше сменето обвинението, со што наместо затвор од минимум пет...

Снимката од „Поткуп“ се репризираше во судницата, завршни зборови на 15 мај

Деловите од снимката за наводните договарања од случајот „Поткуп“ на премиерот Зоран Заев кои беа објавени на „Јутјуб“ денеска беа пуштени во судницатa на Кривичниот суд, јави МКД. Судот констатираше дека постојат три прекини на снимката, а потоа го праша Заев дали е тоа неговата канцеларија. Обвинетиот премиер потврдно одговори и дополни дека снимката е нецелосна и на крајот е...

Заев вели дека во ПИ-мерките немало поткуп, судењето продолжува на 30 април

На денешното двочасовно рочиште за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, без присуство на јавноста, во Кривичниот суд беа преслушани сите разговори обезбедени со Посебни истражни мерки (ПИМ) и беа прочитани и СМС-пораките. По завршувањето на рочиштето Заев рече дека ниту во разговорите ниту пак во СМС-пораките немало договарање поткуп. – Апсолутно нема ништо што е поврзано со...

Јавноста исклучена, во судница се слушаат прислушувани разговори за „Поткуп“

На судењето на случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, во судницата се слушаат прислушувани разговори кои со употреба на посебни истражни мерки биле обезбедени во истрагата за овој случај, објави „Фокус“. Поради тајноста на овие докази, а на кои се слуша гласот на Заев, јавноста беше исклучена од рочиштето. Засега е непознато и дали во судница јавно ќе...

Во Македонија перцепцијата за корупција е висока, ама ретко се гони

Граѓаните на Македонија сметаат дека живеат во една од најкорумпираните држави во Европа. И покрај тоа, податоците покажуваат дека кога станува збор за активна борба против ова општествено зло, напорите на органите на прогонот се незначителни. Споредено со трендовите во борбата со корупцијата во земјите од регионот, резултатите во Македонија се поразителни. Ако се споредат, на пример, позициите на Македонија и Албанија...

ВМРО-ДПМНЕ: Сведочењето на Заев дека барал поткуп го покриват со нови притвори

На голем дел од неосновано притворените за 27-ми април, завчера им беше преиначена мерката од ефективен во куќен притвор, а веќе вчера, партискиот суд и обвинителство на Зоран Заев, одлучија повторно да ги приведуваат пред очите на нивните семејства, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на приведувањето на Митко Чавков и уште четворица обвинети за упадот во Собранието. „Кој го нарача...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е единствениот премиер за кого бизнисмени сведочат за корупција

Зоран Заев е единствениот премиер во Европа за кого бизнисмени сведочат дека бесрамно ја злоупотребувал службената положба барајќи поткуп, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „Заев веќе нема кредибилитет да биде премиер“. „Човек кој барал по едно евро од метар квадратен за него, едно евро за партијата и едно евро за црквата не може да биде...

Сачевалиев сведочеше дека го наведувал Заев

Иван Николов Сачевалиев, главниот сведок во случајот „Поткуп“ против Зоран Заев на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 сведочеше дека кога одел кај поранешниот градоначалник на Струмица опремен со камери, го наведувал обвинетиот Заев да изговара реченици за потребите на МВР и Обвинителството за организиран криминал, известува „СДК“. - Обвинетиот го снимав на закажаната средба во кабинетот на Заев....

На „Поткуп“ денеска нема да се објави целата снимка, Сачевалиев тврди дека Заев барал едно евро и за СДСМ

На денешното рочиште за „Поткуп“ кое се одржува во Основен суд Скопје 1, сепак, нема да се прикаже целосната снимка за овој случај, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев. Причината е што Обвинителството побарало одлуката за објавување на снимката да ја добие на писмено, бидејќи сака да се жали за неа на повисок суд. Заев е обвинет дека како градоначалник...

Во Кривичен суд денеска ќе се гледа целата снимка за „Поткуп“

Во судењето за случајот „Поткуп“, во кое актуелниот премиер Зоран Заев е обвинет дека како градоначалник на Општина Струмица барал поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван Сачевалиев, на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 ќе се прикаже целата снимка, на која и се темели случајот. На досегашните рочишта, Заев тврдеше дека снимката е нецелосна и недостигаат два дела, поради што...

Судот го прифати барањето на Заев јавно да се гледа снимката за „Поткуп“

По завршувањето на денешното рочиште за случајот „Поткуп“, премиерот Зоран Заев објасни дека Судечкиот совет одлучил снимката која е клучниот доказ на обвинителството против него да биде емитувана јавно, иако е обезбедена со примена на посебната истражна мерка- тајно снимање. Тоа би требало да се случи на рочиштето следниот понеделник. За снимката Заев тврдеше дека е нецелосна и недостигаат два...

Заев: Невин сум, „Поткуп“ е конструиран за да престанам со објавување на „бомбите“

Премиерот Зоран Заев на денешното рочиште за случајот „Поткуп“ рече дека не се чувствува виновен и оти е убеден дека во судската постапка ќе се разобличи обвинението против него, конструирано во периодот кога беше лидер на опозицијата. – Во спрега со Обвинителството конструираа обвинителен акт со злобни намери да бидам спречен за политичко дејствување. Ќе се потврди дека обвинението за...

Прифатени ПИ-мерките, почна судењето на Заев за „Поткуп“

Судијата Дарко Тодоровски го одби предлогот на одбраната на премиерот Зоран Заев за случајот „Поткуп“ да бидат отфрлени Посебните истражни (ПИ) мерки на обвинителството како незаконски и да не се користат како докази во процесот. Советот реши дека ПИ-мерите се стекнати легално и на законски начин. Станува збор за снимката со која беше објавена на „Јутјуб“ и на неколку национални...

Судењето за „Поткуп“ одложено за 6 март

По барање на одбраната, судењето за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев е одложено за 6 март. Минатото рочиште, пак, беше одложено на барање на јавен обвинител кој го известил новиот судија во предметот Дарко Тодоровски дека не може да присуствува на судењето. Заев во случајот „Поткуп“ е обвинет дека како градоначалник на Струмица барал поткуп од околу...

„Јадран филм“: Тозија нè уценуваше и бараше поткуп

Хрватската куќа „Јадран филм“, продуцент на серијата „Македонија“, со која Горјан Тозија в.д. директорот на Агенцијата за филм, го раскина договорот набргу по неговото стапување на функција, го обвини Тозија дека ја уценувал и барал поткуп. Според „Јадран филм“, тоа што на судењето по тужбата за незаконско раскинување на договорот Горјан Тозија не се појавил, а поканата за рочиштето се...

Заев дојде на „Поткуп“, судењето одложено за 26 февруари, обвинителот бил на службен пат

Денешното рочиште за случајот „Поткуп“ во кое обвинет е премиерот Зоран Заев, се одложи за 26 февруари, бидејќи не беше присутен обвинителот Владимир Милошевски. Тој, како што соопшти судијата Дарко Тодоров, во петокот го известил судот дека поради оправдани причини, односно службено патување, нема да може да присуствува на рочиштето. Во Основниот суд Скопје 1 на Заев му се суди...

Одложено рочиштето за „Поткуп“, се чека одлука од Апелација за ПИ-мерките

Премиерот Зоран Заев денеска дојде во Основниот суд Скопје 1, каде требаше да се одржи рочиште за случајот „Поткуп“, но, како што соопшти Заев, кој е обвинет, тоа е одложено бидејќи Апелацискиот суд сè уште не одлучил по жалбата на одбраната за користењето на снимките од посебните истражни мерки како доказ во судењето. Заев во изјава за медиуми појасни дека...

Следната недела ќе биде густо: Хан во Скопје, Заев во Белград, Османи во Атина и пет судења

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас. Во скопскиот Кривичен суд, за следната недела на распоредот се рочишта за случаите „Поткуп“,...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...