fbpx

Приведен косовски државјанин поради давање поткуп

При пасошка и гранична контрола, тој со документите дал и пари како поткуп за да му се дозволи на неговиот сопатник од Турција да оствари излез од државата, и покрај тоа што го пречекорил престојот во земјава

-

Поради сомнение за сторено кривично дело „давање поткуп“, вчера околу 16 часот и 30 минути на Граничниот премин Долно Блаце, полицијата го привела 42-годишниот Б.П. од Косово, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

При пасошка и гранична контрола на возило „опел зафира“ со косовски национални ознаки, кое приведениот го управувал, тој со документите дал и пари како поткуп за да му се дозволи на неговиот сопатник – К.С (25) од Турција, да оствари излез од државата, и покрај тоа што го пречекорил престојот во земјава.

Парите биле одземени, а лицето било предадено на полициски службеници од Одделот за прекуграничен криминал, миграции, странци и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Север.

Приведен е и сопатникот од Турција, кој бил задржан во полициска станица за понатамошна постапка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В среда стартува Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024

Со концертниот настап на македонскиот гитарист Мухамед Ибрахими во НУ Завод и музеј Битола на 17 јули, среда, со почеток во 20.30 ч. започнува 18-то издание на Балканскиот етно...