fbpx

Груевски: Чавков е жртва на личната одмазда на Заев за „Поткуп“

-

Поранешниот премиер кој се наоѓа во бегство во Будимпешта, преку „Фејсбук“ напиша дека синоќешното апсење на поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков и прогонот против него е лична одмазда на Зоран Заев кон него заради предметот „Поткуп“ .

Чавков синоќа беше приведен поради сомневања на Основното јавно обвинителство дека тој имал намера да побегне во неговата вила на Халкидики два дена пред да се објави пресудата за 27 април каде еден од главните обвините е токму Чавков.

Тој вели дека обвинителството предвреме знае дека судот ќе го осуди Чавков за виновен и предвреме бара и добива притвор за него.

-Чвков е невин и жртва на политички прогон и политички монтиран процес, како и многу други лица во тој предмет кој настана како резултат на свесно и планирано незаконско бирање на претседател на Собранието, темпирано токму во време кога пред истото се одвиваат граѓански протести кои траеја помалку од два часа дневно. Процес во кој прво е договорена казната за Чавков и другите обвинети, а потоа е почната постапката и судењето. Судењето е политичко и е чиста фарса. Чавков има нарушено здравје и со овој чекор и оваа освета свесно се става во ризик неговиот живот – вели Груевски.

Тој пишува дека Чавков и Мијалков презеле одлучна операција во Куманово на 9 мај 2015 година за спречување на терористите кои планирале масовни убиства и терор.

– Припадници на таа група која има сериозна контрола во затворот Скопје најпрвин ги нападнаа и им нанесоа физички повреди на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски токму во истиот затвор каде СДСМ сега ги смести Чавков и Мијалков кои долг период беа главни стожери на безбедноста во Македонија. Таа група веднаш по претепувањето на поранешните министри јавно објавија на „Фејсбук“ дека секој функционер од владата која ја предводев ќе го снајде истото како Јанакиески и Ристовски ако дојде кај нив, а дека мене ќе ме нашле ,,на крајот на светот” – пишува Груевски.

На крај тој вели дека судот и обвинителствата се заробени, заплашени и уценети од извршната власт која нарачува апсења и пресуди.

Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
online free course
download lava firmware
Download Nulled WordPress Themes
lynda course free download