fbpx
Таг: поезија

таг: поезија

МОН распиша конкурс за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

По повод 21 Март, Светскиот ден на поезијата, Министерството за образование и наука (МОН) и поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ распишаа конкурс за избор на најдобра песна, наменет за учениците од основните и средните училишта. Целта на конкурсот, велат од МОН, е поттикнување на креативноста и имагинацијата на учениците и популаризација на поезијата како литературна форма и највисок јазичен...

Поетско-музичкиот електронски акт „Поетроника“ утре во МНТ

Утревечер, по втор пат во живо во Македонскиот народен театар (МНТ) ќе биде изведен поетско-музичкиот проект „Поетроника“ на двајцата современи уметници Оливер Митковски и Андреја Салпе. Настанот ќе се случува на малата сцена во МНТ со почеток во 20 часот. Публиката ќе има можност да проследи речиси двочасовен перформанс на Митковски и Салпе, во кој на динамичен начин успеваат да ја...

Заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал

Со соло концерт на гитара на Александар Бошков и гостинот Ади Имери синоќа заврши третото издание на Скопскиот поетски фестивал. На соло концертот му претходеше интернационално поетско читање на кое настапија поетите Марам ал-Масри од Франција/Сирија, Имануел Мифсуд од Малта, Лана Деркач од Хрватска, Мартин Глаз Серуп од Данска, Драгослав Дедовиќ од Србија, Ален Брлек од Хрватска и Николина...

Почнува третото издание на Скопскиот поетски фестивал

Со поетското читање под наслов „Воздух. Ветер. Дишење.“ вечерва во 20 часот во киното „Фросина“, официјално започнува третиот Скопски поетски фестивал. На отворањето ќе настапат Санде Стојчевски, Лулзим Хазири, Моника Стојановска, Перица Сарџоски, Игор Трпчески, Николина Андова-Шопова, Дарија Јовановска, Драгослав Дедовиќ (Србија), Лана Деркач (Хрватска), Ален Брлек (Хрватска), Марам ал-Масри (Франција/Сирија), Имануел Мифсуд (Малта) и Мартин Глаз Серуп (Данска). Читањето...

Третото издание на Скопскиот поетски фестивал ќе се одржи од 24 до 28 септември

Третото издание на Скопскиот поетски фестивал ќе се одржи во периодот 24 до 28 септември на неколку локации во Скопје, и тоа: во Младинскиот културен центар ‒ Скопје (кино „Фросина“), во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ ‒ Скопје и во кафе-книжарницата „Буква“. Ќе гостуваат поети од Данска, од Малта, од Франција/Сирија, од Хрватска и од Србија, а ќе настапат и над...

Струшки вечери на поезијата: Да беше роден во моќна западноевропска земја, Ацо Шопов ќе беше тамошна школска лектира

Одбележување на сто години од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов се одржа вчера во црквата „Св. Софија“ во Охрид во рамки на 62. издание на фестивалот „Струшките вечери на поезијата“. Пред бројните странски и домашни гости свое обраќање имаше литературната критичарка и теоретичарка Елизабета Шелева, која истакна дека Шопов е поет од светски ранг. „Моето обраќање денес, по повод 100-годишнината...

Лауреатот Урошевиќ засади дрво за почеток на „Струшките вечери на поезијата“

Со традиционално садење дрво во „Паркот на поезијата“ неофицијално се означи почетокот на годинешното издание на „Струшките вечери на поезијата“. Дрво во паркот засади годинешниот лауреат – добитник на „Златен венец“ за 2023 година, македонскиот поет Влада Урошевиќ. „На ова место, не толку големо по површина, колку по суштина се вишнеат дрвјата засадени од некои од најзначајните поети на 20...

Презентирана програмата на годинешното издание на „Струшките вечери на поезијата“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) годинава ќе се одржи од 24 до 28 август во своето автентично издание на препознатливите локации, соопштија организаторите. Свеченото отворање повторно ќе се одржи на вообичаената локација – платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“, додека затворањето ќе биде со традиционалното читање на Мостот на поезијата. Мотото на годинешните Струшки вечери на поезијата е „Чувствотворен...

Македонската поезија ќе биде претставена на фестивал во Аргентина

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст - Струмица“ информираше дека ќе организира онлајн претставување на македонската поезија во Буенос Аирес, Аргентина во соработка со меѓународниот фестивал „La Luna Con Gatillo“. Домаќин на настанот ќе биде Леонардо Гастон Херман, модератор – Митко Гогов, а со своја поезија ќе се претстават Драгана Евтимова, Дарко Лешоски, Ива Дамјановски,...

Влада Урошевиќ добитник на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата

Македонскиот поет, прозен автор, критичар, есеист, антологичар и преведувач, академик Влада Урошевиќ е добитник на „Златниот венец“ на Струшките вечери на поезијата, објави претседателката на Управниот одбор, Елизабета Шелева. Урошевиќ е третиот по ред македонски автор кој го добива Златниот венец, по Блаже Конески во 1981 и Матеја Матевски во 2011 година. Урошевиќ се заблагодари за наградата, од седиштето на...

Објавен е конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“

Фестивалот „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) во соработка со УНЕСКО го објави конкурсот за меѓународната поетска награда „Мостови на Струга“ 2023 за најдобра дебитантска книга од млад автор. Конкурсот е отворен до 21 февруари, додека поетот-лауреат ќе биде објавен на Светскиот ден на поезијата, 21 март. Услови за учество на конкурсот за наградата се дебитантски книги на млади поети под 35...

Со поетско читање од 18 странски поети завршија „Струшките вечери на поезијата“

Со поетско читање во Даут пашиниот амам на кое учествуваа 18 поети од странство, вчера официјално заврши годинешното 61. издание на меѓународниот поетски фестивал „Струшките вечери на поезијата“ „Читањето започна со аудиозапис со гласот на годинешниот добитник на „Златниот венец“, јапонскиот поет Шунтаро Таникава, кој поради поодмината возраст не присуствува на фестивалот. Таникава ја изведе песната „Да посадиш дрво“, англискиот...

Книгата „Гравитација“ на Емилија Тодорова ја доби наградата „Стојан Христов“ на Струшките вечери на поезијата

Книгата „Гравитација“ на поетесата Емилија Тодорова од Австралија ја доби наградата „Стојан Христов“ за 2022 година на „Струшките вечери на поезијата“. Збирката на Тодорова победи во конкуренција на „На каучот на Зигмунд Фројд“ на Јулијана Младеновска од Хрватска, „Песни“ на Јосиф Грежловски- Гандедо од САД и „Позлатено распетие“ на Ивица Челиковиќ од Шведска. Книгата „Гравитација“ е во издание на Агенцијата...

Поетот Зоран Анчевски за збирката „Збунети компаси“ ја доби наградата „Браќа Миладиновци“

Македонскиот поет и книжевен преведувач Зоран Анчевски со поетската збирка „Збунети компаси“ е добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за најдобра поетска збирка помеѓу две фестивалски изданија што ја доделува организацијата на поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“. По наградувањето на стихозбирката „Небесна пантомима“ во 2018 година, ова е втор пат Анчевски да ја добие оваа награда. Збирката „Збунети компаси“, како што...

„Струшките вечери на поезијата“ годинава ќе се одржат под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“

Под мотото „Ритам на стихот, ритам на животот“ со повеќе од 25 странски и домашни поети и оваа година поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ (СВП) од 25 до 29 август ќе се одржува на летната сцена на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“. Претпладневната програма со препознатливите програмски содржини, како што се вели во соопштението, е предвидена да се одвива...

Повик за млади поети за учество на „Отскочна даска“ – предвесник на Скопскиот поетски фестивал

Во пресрет на Скопскиот поетски фестивал (СПФ) што годинава по втор пат ќе се одржи од 29 август до 1 септември во Младинскиот културен центар, организаторите најавуваат и натпреварувачки настан во поетско читање. „Отскочна даска“ е поетско читање што ќе ги собере сите млади, надежни, познати или помалку познати поети и поетеси од домашната книжевна сцена, се наведува во најавата...

Утре ќе се одржи настанот „Лирскиот дом на Шопов – отворени образовни и културни ресурси“

Катедрата за македонска книжевност и култура при Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје по повод утрешниот ден кога се одбележуваат 40 години од смртта на доајенот на македонската современа поезија, Ацо Шопов, како и 70 години од објавувањето на стихозбирката „Стихови за маката и радоста“, го организира настанот „Лирскиот дом на Шопов - отворени образовни и културни ресурси“, со...

На 26 февруари промоција на збирка поезија од српската поетеса Мила Михајловиќ во МКЦ

Во Младинскиот културен центар на 26 февруари (сабота), со почеток од 19 часот, ќе се одржи промоцијата на книгата „Вечна трага“ која под своите корици впива количина современа и доза љубовна позеија од српската поетеса Мила Михајловиќ. Пишувана е во модерен поетски манир карактеризиран од експресивна слобода во баланс со сентименталните лирски гравури, настанати како последица на уметничката идеализација на...

Во тек е меѓународниот конкурс за поезија „Антево Слово“ во Сицилија, Италија

Остануваат уште десет дена до завршувањето на петтиот меѓународен конкурс за поезија во Сицилија, „Антево Слово“ 2021/2022, кој е отворен за сите македонски поети што ќе испратат своја необјавена песна. Конкурсот како и наградата „Антево слово“ се дел од големата меѓународна поетска манифестација, „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“) како резултат на...

Портрет на поетот и издавач Гојко Божовиќ и промоција на книга од Данило Киш на „ПРО-ЗА Балкан“

Творештвото на поетот и есеист Гојко Божовиќ од Србија ќе биде промовирано вечерва во 20 часот во книжарницата „Буква“ во Скопје. Портретот за Божовиќ го подготви писателот Александар Прокопиев. Двајцата писатели, исто така, на вечерашниот настан ќе говорат за еден од најголемите писатели во втората половина на 20 век, Данило Киш и ќе го промовираат и македонскиот превод на книгата...

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...