fbpx
Таг: Патриција ДиЏовани

таг: Патриција ДиЏовани

ДиЏовани: Опфатот на вакцинација опаѓа заради дезинформациите

Вакцините спасуваат милиони животи. Ова е така заради рутинскиот календар на имунизација. Имаме вакцини за спречување на над опасни 20 болести. За прв пат во 3 децении имаме големо назадување кога се работи за опфатот заради дезинформациите. Ова го истакна денеска Патриција ДиЏовани, претставничката на УНИЦЕФ, на прес-конференција која се одржа по повод Европската недела на имунизација. По овој повод,...

Ученици прикажаа иницијативи за климатска акција во Градски парк

Ученици и наставници, на првиот ден од пролетта, со интерактивен настан во Градскиот парк ги прикажаа иницијативите за климатска акција и образование за животната средина што се спроведуваат во земјата. Настанот беше организиран од Министерството за животна средина и просторно планирање и УНИЦЕФ, со поддршка од Шведска и други партнери, меѓу кои и град Скопје. „Длабоко сме уверени дека за правилно...

Повеќе од 20.000 деца во земјава немаат здравствено осигурување

Студија на УНИЦЕФ покажува дека 12 проценти од децата од 5 до 17 годишна возраст и 9 проценти од децата помлади од 5 години во С.Македонија се изложени на повеќедимензионална сиромаштија. Според студијата, децата Роми се значително поранливи - секое трето дете од ромската заедница е изложено на сиромаштија, а во општата популација тоа е случај кај секое деветто дете. „Додека...

Потребна е подобра организација за да се достигне опфат од 95 отсто на вакцинирани деца

Неопходни се поголеми инвестиции и поефикасна употреба на ресурсите за да може да се врати рутинската покриеност со вакцини на нивоа од 90 до 95 отсто низ целата земја. Ова е заклучокот од денешниот настан кој го организирал УНИЦЕФ, а на кој присуствувале претставници од здравтвениот сектор како и министерот за здравство, Фатмир Меџити. На настанот се дискутирало за наодите...

ДиЏовани: Потребно е целото општество да ги поддржи реформите во образованието

Резултатите од последното тестирање во рамки на Програмата за меѓународно оценување на учениците – ПИСА 2022, кои укажуваат на проблеми во резултатите од учењето кај учениците, алармираат дека структурните реформи во образованието треба да станат национален натпартиски приоритет. Ова го истакна претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани во својата изјава на Меѓународниот ден на образованието, 24 јануари. Според неа, подеталната анализа...

ДиЏовани од УНИЦЕФ: Што е потребно за да има услови секое дете да расте во семејна средина полна со љубов?

Речиси половина милион деца во регионот на Европа и Централна Азија живеат во установи за згрижување, вклучително и големи институции и други установи како што се малите групни домови, се вели во новиот регионален извештај што денес го објави УНИЦЕФ. Извештајот покажува дека стапката на деца кои живеат во установи за згрижување низ Европа и Централна Азија е двојно поголема...

Тренчевска и ДиЏовани: Гаранцијата за децата ќе биде наш приоритет

Гаранцијата за деца ќе биде приоритет во идниот период затоа што од таа програма се очекува особен успех и подобрување на квалитетот на живот на децата во државата. Ова на заедничката средба го констатираа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставничката на УНИЦЕФ во Република Северна Македонија, Патриција ДиЏовани, кои разговарале за идните приоритети во соработката помеѓу...

ДиЏовани: Владата и Собранието да го забрзаат носењето на законите за децата

Во текот на овие 30 години, правата на децата се немаат променето, но детството е тоа што се промени. Денес децата живеат во свет каде нивните права се доведени под ризик и ставени настрана заради други приоритети. Децата не можат да чекаат. Има закони важни за децата кои чекаат во владина или собраниска постапка да го добијат приоритетот што...

Опфатот со МРП вакцина е низок, зголемен ризикот од појава на епидемија со морбили

МРП е безбедна и ефикасна комбинирана вакцина која обезбедува заштита против мали сипаници, заразни заушки и рубеола. Опфатот не е на задоволително ниво кај нас - процентот на национално ниво изнесува 70 отсто. Затоа родителите треба да ги вакцинираат своите деца. Ова беа дел од заклучоците на денешниот брифинг за новинарите на тема „МРП вакцина“, кој се одржа во организација...

УНИЦЕФ за резултатите од ПИСА: Кризата во учењето е резултат на децениското несоодветно решавање на клучните предизвици

По разочарувачките резултати за македонските ученици на ПИСА тестирањето, претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ДиЏовани, вели дека државата треба да е сериозно загрижена за уназадувањето кај учениците во читањето, математиката и природните науки. „Сите во земјата треба да бидеме сериозно загрижени за овие резултати. Кризата во учењето е резултат на децениското несоодветно решавање на клучните структурни предизвици, недостатокот од...

ХПВ вакцината не влијае на плодноста, девојчињата треба да се вакцинираат

Има многу дезинформации и стереотипи кои влијаат на родителите на девојчиња, кои треба да ја примат вакцината против хуман папилома вирусот (ХПВ). Еден од нив е тврдењето дека вакцината влијае на репродуктивната способност на жените, а тоа воопшто не е точно. Ова беше истакнато на денешниот брифинг со новинарите на тема „Вакцинација против ХПВ“, кој се одржа во Паблик...

Дезинформациите во здравството можат да нè чинат животи, вакцините се најдобра заштита од заразни болести

Лажни вести и дезинформации има во секој сегмент од општеството, но дезинформациите кога е во прашање здравството можат да бидат опасни по живот. Оттаму, неопходно е да се подигне нивото на здравствена едукација кај популацијата и да се знае дека многу болести се превенираат токму поради вакцинацијата. Ова се заклучоците од денешниот брифинг со новинарите на тема „Редовна вакцинација на...

МОН и УНИЦЕФ ќе спроведуваат акции против врсничкото насилство

Министерството за образование и наука (МОН) и Фондот на организацијата на обединетите нации за децата (УНИЦЕФ) ќе работат заедно за подобрување на безбедноста во училиштата и намалување на врсничкото насилство. На денешната работна средба на која присуствуваа министерот за образование и наука Јетон Шаќири, претставничката на УНИЦЕФ во Северна Македонија, Патриција ДиЏовани и претставници од Бирото за развој на образованието,...

Секој трет адолесцент има депресија, младите се борат во тишина поради стигмата

Секој трет адолесцент изјавил дека има симптоми на депресија. Многу поголема е веројатноста девојчињата да пријават симптоми на депресија во споредба со момчињата – дури шестпати повеќе. Околу 42 отсто од адолесцентите пријавиле дека доживеале умерени до сериозни симптоми на анксиозност, а пројавиле и повисок интензитет на суицидални мисли како последица на депресијата и стравот од ковид-19. Ова го покажало...

Институциите со поддршка на УНИЦЕФ ќе ја следат дебелината кај децата и адолесцентите

Фондот за деца при Обединети нации УНИЦЕФ ќе го поддржи Министерството за здравство (МЗ) и други чинители во здравствениот сектор да се третираат трендовите на дебелина кај деца и адолесценти. Ова било договорено, меѓу другото, на денешниот состанок на министерот за здравство, Фатмир Mеџити и претставничката на Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ), Патриција ДиЏовани. Тие зборувале за...

Апликацијата „Бебо“ им дава стручни совети на родителите за здравјето на децата

УНИЦЕФ заедно со претставници на неколку министерства, денеска ја претстави првата мобилна апликација „Бебо“ („Bebbo“) која е наменета за родители и сите што се грижат за деца на возраст од 0 до 6 години. На настанот имаше и дискусија за тоа како да се зајакнат услугите за поддршка на родителите и стратателите за да можат да им обезбедат на...

УНИЦЕФ: Тоа што нема настава ја продлабочува образовната криза

УНИЦЕФ го следи тековниот дијалог меѓу Владата и Синдикатот за образование, наука и култура и ги повикува сите вклучени страни брзо да најдат заедничко решение што ќе ги стави децата на прво место и што нема да доведе до дополнителен продолжен прекин на наставата во училиштата, соопштија од  од организацијата. Претставничката Патриција ДиЏовани смета дека вработените во образовниот сектор,...

Наставничката професија се смета за најстресното занимање во светот

Наставниците ја имаат најстресната работа, а тоа го покажува последна студија според која 75 отсто од наставниците секојдневно имаат многу интензивни нивоа на стрес. Студијата е нова, објавена е во 2021 година. Ова го потенцира Ребека Грејнџер - Елис, експертка за социјално и емоционално учење, на денешната конференција на тема „Врската меѓу добросостојбата на децата и нивните постигнувања“, која...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ и 22 „против“, ја избра новата Влада, чиј состав го предложи новоизбраниот премиер Христијан Мицкоски. Против Владата гласаа пратениците од...