fbpx
Таг: ОсновенСудСкопје1

таг: ОсновенСудСкопје1

Основен суд Скопје 1: „Бомбите“ не можат да бидат докази

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 на денешната седница донел решение да ја отфрли жалбата на Основното јавно обвинителство за „бомбите“ да можат да се користат како доказен материјал. „Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, на денешната седница донесе решение со кое жалбите на Основното јавно обвинителство – Скопје против решенијата на судија на претходна постапка...

Посетите во затворот „Скопје“ ќе се закажуваат телефонски

Постетите во истражниот затвор „Скопје“, во населбата Шуто Оризари, отсега ќе се закажуваат телефонски, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Оттаму информираат дека сите граѓани што сакаат да закажат посета треба да се јават на телефонскиот број 02/3115-706 и да ги остават своите податоци и податоците на лицето што сакаат да го посетат. „Доколку ги исполнуваат условите за посета, судскиот службеник ќе ги контактира...

Хаџиски отфрла вина и тврди дека не се сеќава на убиството на Јошевска

Скопјанецот Миле Хаџиски, против кој во Основниот суд Скопеј 1 денеска почна новото судење за бруталното убиство на Мери Јошевска, пред 22 години, во двочасовното сведочење ја отфрли вината за убиството на Јошевска, тврдејќи дека не се сеќава на ништо. „Се сеќавам дека отидов кај неа дома за да ми даде пари за набавка на цигари, кои ги препродавав во скопските...

Притвор за петмина од уапсените во полициската акција „Молња“

Судија на претходна постапка на петмина од вкупно седуммината осомничени што денеска беа уапсени во полициската акција „Молња“, им одредил притвор од 30 дена, а на другите двајца - мерка куќен притвор, соопшти попладнево Основниот суд Скопје 1. Осомничените се товарат за помагање терористичка организација и тероризам, а еден од нив и за недозволено изработување, држење и тргување со распрскувачки материи. „Судијата...

Притворени седуммина од уапсените во полициската акција „Удар“

На седуммина од вкупно 11 приведени во вчерашната полициска акција, со оперативно име „Удар“, судија на претходна постапка им одредил мерка притвор од 30 дена, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. Според информациите, дел од осомничените се товарат за злостроничко здружување и за злоупотреба на службената положба, а дел за изнуда, лихварство и за криумчарење на мигранти. „За осомничените С.И., Н.И.,...

Странците му се најверниот сојузник на специјалниот обвинител

Расправата што овие три дена ја водат дел од правните експерти, опозицијата и Основниот суд Скопје 1 околу законитоста на суспендирањето на снимките од „бомбите“ на опозицијата како доказен материјал, во „жижата“ на мегданот, за момент, ги фрли и медиумите. Основниот суд Скопје 1 завчера испрати соопштение во кое ја брани одлуката на судијата на претходна постапка, но не испушти да...

Обвинителството поднесе жалби на одлуката за суспендирање на „бомбите“

Основното јавно обвинителство, до истекот на предвидениот рок, поднесе жалби на одлуката на судијата на предходна постапка да ги суспендира, односно да ги прогласи за неважечки како докази снимките од прислушуваните разговори што ги објави опозицијата. Од Основниот суд Скопје 1 денеска соопштија дека Основното јавно обвинителство обжалило „вкупо 21 решение на судијата на претходна постапка кој одлучуваше по однос...

Судот си ја брани одлуката за „бомбите“ на опозицијата

По дилемата што се отвори во медиумите и во експертската јавност околу прашањето дали судијата на претходна постапка смеел да интервенира и да ги прогласи за неважечки снимките од „бомбите“ на опозицијата како докази додека предметите се сè уште во преистражна постапка во Обвинителството, од Основниот суд Скопје 1 велат дека одлуката на судијата е законска и во оваа фаза од...

Амбасада на САД: Владата и партиите да не му ставаат сопки на специјалниот обвинител

Ги повикуваме Владата на Македонија и сите политички партии да оневозможат какви било дејства што би ја попречиле можноста специјалниот обвинител да дејствува со целосна автономија, како што е предвидено во договорите од 2 јуни и од 15 јули, стои во денешното соопштение на Амбсадата на Соединетите Американски Држави (САД), откако Основниот суд Скопје 1 вчера соопшти дека донел одлука да...

Судот ги одмрзна сметките на „Макпетрол“

Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1 донесе одлука да ги одмрзне сметките на „Макпетрол“ и „Оилко“ и наложи финансиските институции привремено да го следат платниот промет и трансакциите на нивните сметки. „Кривичниот совет во рок од 24 часа имајќи го во предвид јавниот интерес и предлозите на странките во постапката, откако од страна на Јавното обвинителство Скопје во целост му...

Случајот „Ровер“ вторпат падна на Апелација, ќе има ново судење

Скопскиот Апелациски суд вторпат ја укина пресудата на првостепениот суд за случајот „Ровер“ и го врати предметот на повторно судење. Основниот суд Скопје 1, вчера го примил решението на Апелацискиот суд во врска со предметот, соопштија од скопскиот кривичен суд. „Второстепениот суд ги разгледал жалбените наводи на обвинетите и нивните бранители, како и на Основното јавно обвинителство Скопје, за сторена...

Заев до струмичкиот суд: И понатаму нема да се јавувам во судот

Скопскиот кривичен суд денеска објави дел од записникот и изјава на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, со негово образложение зошто не се јавува во Основниот суд Струмица, односно не ја почитува мерката за претпазливост што му ја одреди судот за случајот „Пуч“. Од Основниот суд Скопје 1 го известиле Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција дека обвинетиот...

Триесет дена притвор за деветмината уапсени во акцијата „Ќелија“

Судија на претходна постапка вчера, по сослушувањето, на деветмината приведени во полицискаката акција „Ќелија“ им одредил притвор од 30 дена, соопшти Основниот суд Скопје 1. За другите 27 осомничени, по кои сè уште се трага, судијата издал наредба за приведување, по што ќе се одлучува по предлогот на Јавното обвинителството за организиран криминал и за корупција да им се одреди...

Врховниот суд ја оцени скопска единица со „релативно ефикасен“

Од вкупно 119.566 предмети, колку што имал за работа скопскиот Кривичен суд во текот на минатата 2014 година, судиите успеале да решат повеќе од половина, односно 75.906 случаи, додека 43.660 предмети останале нерешени, покажува извештајот за оцена и за заклучоци на работата на судовите во Македонија, изработен од Врховниот суд. Како што соопштуваат од Основниот суд Скопје 1, повикувајќи се...

Укинат притворот на Соња Верушевска, мерката заменета со куќен притвор

Скопскиот кривичен суд денеска ѝ ја укина мерката притвор на Соња Верушевска, една од обвинетите во случајот „Пуч“, и ја замени со мерка куќен притвор, соопштија од судот. Како што информираат оттаму, Апелацискиот суд Скопје до Основниот суд Скопје 1 попладнево доставил решение со кое „жалбата на обвинетата Соња Верушевска, изјавена преку нејзиниот адвокат, за укинување на мерката притвор се...

Судењето за сообраќајката кај Католичка црква закажано за 30 септември

За 30 септевмри годинава е закажано судското рочиште за сообраќајната несреќа кај Католичка црква, која се случи на 15 ноември минатата година и во која животот го загуби малолетно момче, соопшти Основниот суд Скопје 1. „На обвинетиот Џ.М. му се става на товар кривичното дело тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“, информираат од судот. Обвинителниот акт против...

Дали Заев ќе оди во притвор, ќе се знае откако судијата ќе се врати од одмор

Судија на претходна постапка од скопскиот Кривичен суд, ќе одлучи каква мерка ќе му определи на лидерот на опозцијата, Зоран Заев, откако ќе се врати од годишен одмор, соопштија од Основниот суд Скопје. „Ова известување е доставено до надлежниот судија на претходна постапка при овој суд, кој ја издал мерката за претпазливост, за кој инмформираме дека во моментов користи денови...

Обвинетиот за убиството на матурантот Ангел Петковски, осуден на 14 години затвор

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 денеска ја објави пресудата со која на 14-годишна затворска казна е осуден Насер Ештрефи од скопското село Грчец за убиството на матурантот Ангел Петковски, што се случи во мај минатата година, во населбата Ѓорче Петров. „Советот, ценејќи ги олеснителните и отежителните околности, на обвинетиот му одреди казна затвор во траење од 14 години, а...

Одложено рочиштето на Апелација за расправа по пресудите за случајот „Монструм“

Судскиот совет на Апелацискиот суд го одложи денешното рочиште на кое требаше да се расправа по жалбите за пресудите за случајот „Монструм“. Одлуката и пресудата на првостепениот суд, како што пренесува „Плусинфо“, ќе биде прочитана на 11 септември, кога ќе бидат елаборирани и жалбите на одбраната, по што Апелациониот суд треба да се произнесе по нив. Денешната јавна седница е...

Ќе има судење за „Пуч“, судот го одобри обвинението

Советот за оценка на обвинителниот акт на Кривичниот суд во Скопје, во целост го одборил обвинението за случајот „Пуч“, и истовремено ги одбил приговорите на одбраната на обвинетите, меѓу кои е и лидерот на опозцијата, Зоран Заев, како неосновани, соопшти денеска Основниот суд Скопје 1. „Советот во одлучувањето утврди дека делата што се предмет на обвинителниот акт се кривични дела предвидени...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...